Studentka z USA cierpi na bardzo rzadką dolegliwość. Jakie są objawy i rodzaje uczulenia na wodę?

Ręka wbijająca się w wodę
Fot. YuanYuanYan/ Detty Images
Uczulenie na wodę to rzadko spotykana dolegliwość. Cierpi na nią studentka z Kalifornii Tessa Hansen-Smith, która przez swoją chorobę musi unikać aktywności fizycznej - nawet pot, ślina i łzy wywołują u niej reakcje alergiczne. Jak objawia się uczulenie na wodę?

Objawem uczulenia na wodę jest najczęściej reakcja skórna. Gdy Tessa miała 10 lat, jej rodzice zauważyli, że dziewczynka źle się czuje po wypiciu łyżki wody, a po kąpielach dostaje reakcji alergicznych na skórze. Podejrzenia padały na składniki kosmetyków, ale po ich odstawieniu objawy znów nawracały. U dziewczynki zdiagnozowano uczulenie na wodę. Dziś, 21-latka chwilę po zetknięciu z wodą dostaje gorączki i migreny.

Często spotykane jest uczulenie na wodę z kranu . Jest ono wynikiem występowania składników w niej zawartych, takich jak chlor. Reakcja alergiczna jest wtedy poważniejsza i skutkuje nawet problemami z oddychaniem. Uczulenie na wodę z chlorem może być uciążliwe, ponieważ pierwiastek ten jest popularnym środkiem dezynfekującym. Trzeba wtedy unikać nie tylko basenu, ale i picia wody prosto z kranu. Podobnym rodzajem alergii jest uczulenie na wodę morską, jednak w tym przypadku reakcja skórna jest spowodowana jej zanieczyszczeniem.

Uczulenie na wodę

Czy można mieć uczulenie na wodę? Tak, choć jest to bardzo rzadka dolegliwość. Uczulenie na wodę ma tylko kilkadziesiąt osób na całym świecie. Przyczyny występowania tej przypadłości, zdiagnozowanie jej, jak i samo leczenie nie jest proste nawet dla współczesnej medycyny. Podłoża uczulenia na wodę można doszukiwać się w zmianach hormonalnych. Pierwszy raz odnotowano występowanie takiej dolegliwości w 1963 roku. Do tej pory nie odnaleziono uniwersalnego leku na ten typ alergii.

Uczulenie na wodę jest bardzo problematyczne. Chorzy nie mogą swobodnie się myć i korzystać z basenów. Kontakt z wodą musi być ograniczony do minimum, aby nie wystąpiła reakcja skórna, która pojawia się nawet po kilku minutach. Uczulenie może wywoływać również łzy czy pot.

Leczenie uczulenia na wodę ogranicza się do podawania leków antyhistaminowych lub antycholinergikowych, osłabiających reakcje alergiczne. Pomocne są też preparaty antydepresyjne. Do zwalczania i minimalizowania objawów stosuje się sterydy oraz maści i kremy nawilżające. Polecane są też zabiegi fototerapii, czyli leczenia światłem. Warto zamontować specjalne systemy z filtrami oczyszczającymi wodę z zanieczyszczeń wzmacniających reakcje uczuleniowe. Osoby chore muszą unikać wody w różnej postaci – na basenie, przy fontannach, a nawet deszczu. Groźne będzie dla nich pocenie się, dlatego aktywność fizyczna powinna być ograniczona do minimum.

>>> Zobacz też:

Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu

Uczulenie na wodę jest często mylone z alergią na chlor, który stosowany jest do uzdatniania zbiorników. Aby upewnić się co do rodzaju dolegliwości, należy przeprowadzić popularny test. Jedną rękę należy polać zwykłą wodą z kranu, a drugą – wodą destylowaną. Jeśli reakcja skórna pojawi się tylko na jednej dłoni, będzie to oznaczać najprawdopodobniej alergię na chlor. Jeżeli wysypka lub inne objawy wystąpią na obu rękach, jest to uczulenie na wodę.

Objawy uczulenia na wodę

Objawy uczulenia na wodę to najczęściej reakcje skórne. Można do nich zaliczyć pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie skóry, opuchliznę i pęcherze. Chory odczuwa swędzenie, pieczenie lub mrowienie. Do innych objawów uczulenia na wodę zalicza się bóle i zawroty głowy oraz powiększone węzły chłonne. W ostateczności alergia może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego.

Uczulenie na wodę z chlorem

Alergia na chlor jest często mylona z uczuleniem na wodę z kranu. To właśnie ona jest dezynfekowana pierwiastkiem, aby być zdatna do spożycia. Reakcja na chlor może być poważna, ponieważ skutkuje wieloma objawami zarówno w strefie skóry, jak i układu oddechowego.

Osoby zmagające się z uczuleniem na chlor powinny unikać basenów, a w domu zamontować systemy filtrujące wodę. W leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe, sterydy w postaci maści, emolienty lub kremy z dodatkiem oleju, którymi pokrywa się ciało przed kąpielą.

>>> Zobacz też:

Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog

Objawy uczulenia na wodę chlorowaną

Objawy uczulenia na wodę chlorowaną przybierają różną postać. Charakterystyczne dla tej dolegliwości są reakcje skórne. Uczulenie na chlor powoduje najczęściej wysypkę, pokrzywkę i świąd. Skóra jest sucha, zaczerwieniona, mocno piecze i swędzi. Objawy takiej alergii powodują kłopoty z układem oddechowym. Osoba z uczuleniem na chlor ma katar, kaszel i świszczący, trudny do uregulowania oddech. Alergia u wybranych osób powoduje też problemy z układem pokarmowym, wywołując wymioty i bóle brzucha. W nasilonych objawach niezbędna jest interwencja lekarska, ponieważ podobnie jak w przypadku uczulenia na wodę chory jest narażony na anafilaksję.

>>> Zobacz też:

Pierwsza pomoc w użądleniu szerszenia. Jakie są objawy ugryzienia i jak się zachować?

Uczulenie na wodę morską

Czasami można spotkać się z uczuleniem na wodę morską. Reakcje alergiczne występują po kąpieli w różnych zbiornikach, np. w słodkowodnym jeziorze lub oceanie. W pierwszym przypadku uczulenie na wodę z jeziora jest wynikiem jej zanieczyszczenia. Znajdują się w niej organizmy żywe, np. ślimaki, które są nosicielami pasożytów wywołujących alergiczną wysypkę. Reakcja skórna u osób, które kąpią się w oceanie, może być spowodowana kontaktem z larwami meduz. Wysypka jest wtedy widoczna tam, gdzie materiał przylega do skóry. Może się pojawić podczas pływania lub kilka godzin później.

Zobacz film: Odczulanie jesienią. Czy warto?

Zobacz film: Czy warto odczulać się również jesienią? Prof. Marek Jutel, alergolog, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości