Djerba – najlepsze miejsce na spędzenie zimowych miesięcy

Djerba jest tunezyjską wyspą znajdującą się w Zatoce Kabiskiej o powierzchni 514 ㎢. Stanowi najpopularniejszy cel wyjazdów turystycznych w miesiącach jesiennych i zimowych. Wybrzeże jest bardzo malownicze, temperatury wysokie, a ceny lepiej niż umiarkowane (już za 1600 zł można wykupić ciekawą wycieczkę). Wyspę odwiedza wielu turystów z Polski, nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, ale także na krótki czas lotu na Djerbę, wynoszący tylko trzy godziny.

W zimie temperatura dochodzi do 20℃, więc nawet w najzimniejszych miesiącach w roku można tam zażywać kąpieli morskich. W lecie natomiast temperatury sięgają blisko 50℃. Wyspa to w większości tereny pustynne, dlatego dostarczenie wody pitnej było jednym z głównych problemów do rozwiązania. Niegdyś wyspa nazywała się Meninx, czyli „brak wody”. Obecnie woda pitna dostarczane jest specjalnym rurociągiem z Turcji kontynentalnej.

Zobacz też: Lazurowe Wybrzeże – leć w stronę Słońca! >>>

Djerba: filmowy krajobraz wyspy i galeria graffiti

Piękny pustynny krajobraz Djerby, a także charakterystyczne budowle są idealne dla filmowych plenerów. W wielu amerykańskich produkcjach filmowych wykorzystywane są właśnie sceny kręcone na Djerbie. Tutaj część swoich przygód przeżywał Indiana Jones, kręcono sceny do filmów „Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja”, „Angielski pacjent” czy „Żywot Briana” Monty Pythona. Djerba jest tak piękna, że według mitów towarzysze Odyseusza chcieli pozostać tu na zawsze.

Djerba to nie tylko plaże i zabytki. Na wyspie można też zobaczyć jedną z największych galerii graffiti. W tym celu trzeba udać się do miejscowości Erriadh. Graffiti umieszczone są oczywiście na budynkach przy ulicy i jest ich ok. 250. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Mehdi Ben Cheikh, który w lipcu i sierpniu zaprosił do Erriadh 150 artystów sztuki ulicznej, w tym polskiego artystę, Mariusza Warasa.

Zobacz też: Bari – miasto, w którym znajdziesz wszystko, co najbardziej włoskie >>>

Farma krokodyli: jedna z największych atrakcji tunezyjskiej Djerby

Niezwykłą atrakcją Djerba jest farma krokodyli. To największy tego typu obiekt w całym basenie Morza Śródziemnego. Znajduje się na terenie Djerba Explore Park, niedaleko latarni morskiej Tagu Ermess. Krokodyle sprowadzono z Madagaskaru i z Nilu. Na farmie żyje około 400 dorosłych osobników. Mieszkają tu także żółwie i jaszczurki. Najlepszą godziną odwiedzin parku jest 16.00 – wtedy odbywa się karmienie krokodyli, więc są one najaktywniejsze. Niezwykłą atrakcją farmy na Djerbie jest możliwość podejrzenia, jak wykluwa się mały krokodyl. Przy odrobinie szczęścia obsługa pozwala osobiście rzucić pożywienie zwierzętom albo potrzymać w ręku młodego krokodyla. Z farmy gady te trafiają do miejsc na całym świecie.

Djerba: wspaniałe plaże zachęcające do wypoczynku

Djerba oferuje turystom ogromne połacie pięknych, czystych i świetnie utrzymanych plaż. Linia brzegowa wyspy jest wręcz stworzona do wodnego wypoczynku. Jedną z najpopularniejszych plaż jest Sidi Mahres – ciągnie się na długości około 9 km i oferuje wypoczynek na pięknym, złocistym piasku. Wzdłuż wybrzeża ciągną się palmy, a także budynki o charakterystycznej orientalnej zabudowie. Plaża oferuje więc zarówno coś dla ciała, jak i dla ducha. Charakterystycznym punktem plaży jest biało-czerwona latarnia Tagu Ermess. Bardzo popularna jest też plaża La Seguia o długości 5 km. Na tym obszarze znajduje się wiele małych zatoczek, które tworzą kameralny i nieco tajemniczy klimat tego miejsca.

Zobacz też: Zabytki i atrakcje Rzymu. Ciekawe miejsca do zwiedzania >>>

Miłośnicy przyrody koniecznie muszą odwiedzić Wyspę Piratów na Djerbie , choć faktycznie to półwysep, a oficjalnie miejsce jest zwane Ras Rmel. Inna popularna nazwa to Wyspa Flamingów, która wzięła się stąd, że od listopada do marca przylatują na nią wielkie stada tych różowych ptaków. Przy odrobinie szczęście w czasie rejsu można natknąć się na delfiny.

Miasteczka na Djerbie pełne orientalnego uroku

Na północy Djerby znajduje się miejscowość Houmt Souk – uznawana za stolicę Djerby. Wspaniale prezentują się tam liczne, kolorowe targowiska. Poza tym można przespacerować się labiryntem uliczek z charakterystycznymi białymi domami o niebieskich drzwiach. Warto też zwrócić uwagę na fundakia, czyli hotele dla karawan, które mają ok. 1000 lat. Dla osób pasjonujących się historią zdecydowanie najciekawszym obiektem będzie fort Borj el Kebir, który zbudowany został w XV wieku.

Miejscowość Al-Rijad nazywana jest małą Jerozolimą, bo znajduje się tu bardzo słynna synagoga Al-Ghirba. W jej wnętrzu podziwiać można jedną z najstarszych Tor na świecie. Według legendy w murach świątyni znajduje się też kamień pochodzący ze słynnej świątyni Salomona. Na przełomie kwietnia i maja obchodzone jest tu święto judaistyczne Lag Ba Omer, związane z wielką procesją po ulicach miasta.

Guellala na Djerbie to miasteczko słynące z wyrobów garncarskich. Rzemieślnicy pracujący w tym miejscu wytwarzają wyroby z gliny, stosują techniki stworzone przed wiekami.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości