Duże rasy psów – które z nich są najlepsze dla dzieci?

Mały golden retriever na łące
Zoom Pet Photography/Getty Images
Źródło: Image Source
Pozytywny wpływ psów na kształtowanie rozwoju dziecka jest znany od wielu lat. Wybór rasy powinien być jednak uzależniony od możliwości finansowych i przestrzennych przyszłych właścicieli. Warto także zapoznać się z usposobieniem zwierzaka, jego wymaganiami i sposobem żywienia. Duże psy mogą stanowić doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, które są świadome przyszłych obowiązków. Jakie rasy są najbardziej przyjazne?

Content: Czworonogi powinny nie tylko dbać o bezpieczeństwo swoich opiekunów i przede wszystkim dzieci, ale również stanowić ich kompana podczas zabawy. Z tego względu powinniśmy zainteresować się, jakie cechy charakteru mają poszczególne psy. Duże rasy w wielu przypadkach okazują się znacznie lepszym wyborem niż małe, ze względu na większą cierpliwość i bardziej przyjazne usposobienie.

Duże rasy psów dla dzieci – jakie są najlepsze?

Psy, które w większości będą spędzać czas z małymi dziećmi powinny być nie tylko inteligentne i spokojne. Ważne, aby były również chętne do zabawy i aktywne. Pomimo wrodzonych predyspozycji zwierząt, ich ostateczny charakter w dużej mierze będzie zależeć od wychowania i tresury. Psy dużej rasy wymagają przede wszystkim konsekwencji, która będzie stosowana już od wieku szczenięcego. Które z nich doskonale sprawdzą się jako przyjaciel całej rodziny?

  • Nowofundland – to prawdziwy olbrzym o łagodnym usposobieniu i stabilnym charakterze. Wobec dzieci przyjmuje rolę opiekuńczej niańki, charakteryzując się cierpliwością i brakiem agresji. Ze względu na swoje rozmiary może jednak z łatwością przewrócić malucha, więc rodzice nie powinni zostawiać ich bez nadzoru. Te psy dobrze dogadują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, jednak jak na duże rasy przystało, w razie agresji ze strony innego osobnika, będą się bronić. Tresura i wychowanie powinny przebiegać w spokoju, nowofundlandy nie znoszą brutalności. Szkolenie jest dosyć czasochłonne, dlatego osobom zapracowanym nie poleca się tej rasy. Podobnie z kwestią pielęgnacji i higieny. Na co dzień psy są raczej flegmatyczne, lubią długie spacery i zabawy w wodzie.
    • Berneński pies pasterski – to kolejny przedstawiciel rasy dużych, długowłosych psów, a ponadto lojalny i posłuszny przyjaciel, który nie tylko zapewni nam wesołe towarzystwo, ale również ochroni w razie potrzeby. Psy tej rasy są bardzo cierpliwe i wyrozumiałe dla najmłodszych. Wobec obcych są nieufne, ale względem innych zwierząt zachowują się raczej odpowiednio. Berneński pies pasterski potrzebuje sporej ilości ruchu, uczy się szybko, jeśli zachęcimy go smakołykami. Niewskazana jest agresja i krzykliwy ton, gdyż pies może stracić zaufanie do właściciela.
      • Golden retriever – psy tej rasy są niezwykle uczuciowe i swoje przywiązanie pragną okazywać na każdym kroku. Są bardzo przyjazne dla dzieci i traktują je delikatnie. Pozytywne usposobienie okazują zarówno właścicielom, jak i obcym, z tego względu nie nadają się na stróżów. Przyjaźnie traktują także inne gatunki zwierząt. W ciągu dnia goldeny potrzebują przynajmniej godzinnego spaceru, najlepiej połączonego z kąpielą w stawie czy rzece. Psy są bardzo inteligentne, lubią wykonywać różnego rodzaju polecenia i nie nudzą się nawet po dłuższej chwili. Podczas szkolenia należy być stanowczym, ale delikatnym. Ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana, wystarczy wyczesanie raz w tygodniu.

        Psy krótkowłose – duże rasy polecane dla dzieci

        Przedstawiciele rasy dużych, krótkowłosych psów są z reguły znacznie mniej wymagający w kwestiach pielęgnacji. Ich sierść jest twarda, więc dosyć łatwo pozbyć się jej z dywanów czy innych miejsc. Które rasy są najbardziej przyjazne dla maluchów?

        • Bokser – obawa przed groźnym wyglądem boksera minie w oka mgnieniu, gdy tylko przekonamy się jak wesołym i czułym towarzyszem bywa w kontaktach z dziećmi. Pies obdarzony temperamentem, bardzo energiczny i aktywny potrzebuje regularnych treningów. Jest doskonałym stróżem, który nie wykazuje agresji, a jedynie ostrzega obcych. Akceptuje zwierzęta domowe, jednak obecność innego psa może wyzwolić w nim negatywne emocje. Podczas szkolenia należy wykazać się cierpliwością i stanowczością, gdyż bokser jest niezwykle ruchliwy. Należy zaznaczyć, że rzadko hałasuje, swoje potrzeby okazując za pomocą innych dźwięków.
          • Labrador retriever – to doskonały przyjaciel dzieci, obdarzony spokojnym, ale wesołym charakterem. Bardzo szybko przywiązuje się do właścicieli i nie lubi samotności. Jego łagodne usposobienie dyskwalifikuje go z roli stróża. Psy tej rasy potrzebują sporo ruchu, dlatego zalecane są przynajmniej godzinne spacery, najlepiej połączone z kąpielą. W stosunku do innych zwierząt, nawet bardzo małych, okazują sympatię. Podczas szkolenia potrzebują urozmaiconych ćwiczeń, gdyż dosyć szybko się nudzą. Charakteryzuje ich ogromna inteligencja i chęć współpracy z ludźmi.
            • Owczarek niemiecki krótkowłosy – temperamentna, ale niezwykle oddana rasa, której przedstawiciele stanowią wspaniałych kompanów zabaw dla maluchów. Względem obcych nieufny, nadaje się do pilnowania posesji. Potrzebuje dużo ruchu, a jego szkolenie powinno obfitować w zróżnicowane zadania. Akceptuje inne zwierzęta domowe, ale wykaże niechęć wobec obcych psów.

              Utalentowany pudel jeździ na hulajnodze. Zobacz wideo.

              Zobacz także:

              Dlaczego domowe zwierzęta są agresywne? "U podłoża zachowania najczęściej leżą strach, złość czy frustracja"

              Kardiolog, który leczy także psie serca. "Zwierzęta bardzo pomogły w rozwoju medycyny, czas im to oddać"

              Ubranka, drogie gadżety i catering dla psów. Dlaczego tak bardzo lubimy rozpieszczać nasze zwierzęta?

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Image Source

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości