Przesądy maturalne – co może zagwarantować nam szczęście?

Trzymanie kciuków
Fot. SIphotography / Getty Images
Każdy z nas zna piosenkę Czerwonych Gitar Matura. Mówi ona o nieubłagalnie mijającym czasie do tego ważnego egzaminu. Często jest tak, że zanim się spostrzeżemy nadchodzi maj – czas zdawania matur – a na naukę brakuje czasu. Dlatego wiele osób tak dużą wagę przykłada do tego, aby zapewnić sobie szczęście na maturze. Jedni zabierają ze sobą ulubione maskotki, inni, wierząc w przesądy maturalne, uczą się dopiero po studniówce lub wybierają się na Giewont.

Przesądy przed maturą mają przynieść nam szczęście, a także pozwolić uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Jakie są najbardziej popularne przesądy maturalne?

Więcej:

Kiedy najlepiej zacząć naukę przed egzaminami?

Wydawać by się mogło, że tak jak powtarza nam to wiele osób, naukę do matury najlepiej zacząć już na początku roku szkolnego i powoli systematyzować wiedzę, która powtarzana lepiej ułoży się w głowie. Jednak przesądy maturalne mówią coś zupełnie innego. Jak się okazuje, nauki nie powinno się rozpoczynać przed zabawą studniówkową. Dlaczego? W czasie hucznej i wesołej zabawy, a także podrygów w tańcu, zdobyta już wiedza może łatwo ulecieć z głowy. Dlatego właśnie przesądy maturalne mówią o tym, żeby z nauką zaczekać do momentu, gdy będziemy już po studniówce.

Jeżeli boimy się, że nie starczy nam czasu na zapoznanie się ze wszystkimi wymaganymi na maturze zagadnieniami, możemy wspomóc naukę wkładając zeszyt czy książkę pod poduszkę, co pozwoli nam przyswoić wiedzę w czasie snu. Nic bardziej prostego i przyjemnego, jeżeli chodzi o naukę. Jak wszystkie przesądy, tak i te trzeba jednak traktować z bardzo dużym przymrużeniem oka i nie brać sobie tych zaleceń do serca.

Przesądy maturalne – co przyniesie nam powodzenie na egzaminie?

Cześć przesądów maturalnych jest związanych ściśle ze studniówką. Również kolejny do niej nawiązuje. Na studniówce obowiązkowym elementem stroju jest czerwona bielizna. Na maturze trzeba również wystąpić w takiej bieliźnie, najlepiej tej samej, którą miało się na balu studniówkowym. Ten przesąd dotyczy pań. Natomiast panowie powinni ubrać na maturę garnitur i buty, które mieli na studniówce. Dlatego też wybierając garnitur studniówkowy warto wziąć to pod uwagę. Strój studniówkowy jest naładowany pozytywną energią, dlatego na maturze doda nam otuchy i przywoła miłe wspomnienia, co dobrze wpłynie na nasze samopoczucie i pewność siebie w czasie zdawania egzaminów.

Zobacz także:

Odeta Moro zdjęciem w bikini wspomina maturę. "Kiedy to było? W tamtym tysiącleciu"

Część osób przed maturą zwraca się do siły wyższej z prośbą o powodzenie na egzaminie. Dlatego wskazuje się, że należy udać się do Częstochowy i tam poprosić o pomyślność w czasie zdawania matur. Innym rozwiązaniem jest zdobycie Giewontu.

Nie można zapomnieć również o amuletach przynoszących szczęście. Nie zawsze będzie można je wnieść na salę egzaminacyjną, ale warto próbować. Najpopularniejsze są słoniki z uniesioną trąbą i ulubione maskotki. Nie wiadomo, czy mają one rzeczywisty wpływ na powodzenie na egzaminie, ale na pewno dodają otuchy, co wpływa na nasze samopoczucie i zmniejszenie stresu. Oprócz tego na kilka dni przed egzaminem maturalnym warto intensywnie myśleć o tym, jaki temat by się chciało zobaczyć na arkuszu egzaminacyjnym. To pomoże go zwizualizować.

Jako swego rodzaju amuletu przywołującego szczęście możemy użyć również przedmiotu pożyczonego od osoby o bardzo dobrych wynikach w nauce. Część jej wiedzy może „przejść” na nas za pośrednictwem pożyczonego długopisu czy ołówka.

Zobacz także: Ile naprawdę zarabia nauczyciel? Oto konkretne kwoty

Prawą nogą przez egzaminy

Nie od dziś wiadomo, że wstawanie prawą nogą przynosi nam wiele korzyści na co dzień. Jednak w okresie egzaminów maturalnych warto szczególnie sobie wziąć do serca tę regułę. W dniu egzaminu nie wystarczy tylko wstać prawą nogą. Należy nią również przekroczyć próg szkoły oraz sali egzaminacyjnej . Co istotne, jeżeli upadnie nam arkusz egzaminacyjny lub kartka z naszymi notatkami, również należy ją przydeptać prawą nogą.

Nie można też zapomnieć o tradycyjnym kopniaku "na szczęście", który ma na celu przywołanie pomyślności do osoby, która zdaje egzamin.

Przesądy – czego lepiej nie robić przed maturą?

Jeden z popularniejszych przesądów maturalnych mówi o tym, żeby nie ścinać włosów przed maturą. Jedynie do studniówki można ścinać włosy – dotyczy to zarówno pań, jak i panów. Dlaczego nie można ścinać włosów już po studniówce i przed egzaminem maturalnym? Może to spowodować utratę zgromadzonej wiedzy. Jednak często w przypadku panów ten przesąd nie jest uznawany, gdyż bujniejsza męska fryzura nie zawsze dobrze komponuje się z eleganckim garniturem maturalnym.

Zobacz wideo: Gwiazdy wspominają maturę

Zobacz film: Gwiazdy wspominają maturę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości