Jakie powikłania grożą po źle wykonanym zabiegu medycyny estetycznej?

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od zawsze były zabiegami luksusowymi, przez co nie były dostępne dla wszystkich. Od jakiegoś czasu „wampirze liftingi”, wypełniacze oraz inne zabiegi przerywające ciągłość skóry wykonują kosmetyczki, które kuszą klientów niskimi cenami zabiegów. O tym, jakie powikłania grożą po źle wykonanym zabiegu z zakresu medycyny estetycznej w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr n. med. Ewą Kaniowską, Wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Z adwokat z Marcjanną Dębska porozmawialiśmy o tym, czy po źle wykonanym zabiegu możemy ubiegać się o odszkodowanie.
  • Zamiast liftingu okropny ból
    • Oferty z Internetu
      • Niska cena, niska jakość
        • Powikłania bywają poważne...
          • Odszkodowanie za źle wykonany zabieg?

            Zamiast liftingu okropny ból

            To było okropne pieczenie, takie, jakby ktoś tarł skórę tarką. Późniejsze pieczenie porównałabym z przypalaniem. Z ran sączyło się osocze.

            - wspomina Pani Elżbieta.

            >>> Zobacz też: Co najbardziej szkodzi w kosmetykach?

            Pani Elżbieta skorzystała z zabiegu z zakresu medycyny estetycznej w gabinecie kosmetycznym. Pani Elżbieta zaufała kosmetyczce, która skoro prowadziła mnóstwo szkoleń, była w jej ocenie fachowcem. Kobieta poddała się zabiegowi, który miał dać efekt liftingu twarzy.

            Kobieta po nieudanym zabiegu musiała skorzystać z pomocy lekarza. Dzięki antybiotykom i maściom udało się uratować jej twarz.

            >>> Zobacz też: Jak powstrzymać opadanie kącików ust? Zabiegi czy ćwiczenia i masaże?

            Oferty z Internetu

            W Internecie możemy znaleźć wiele ofert zabiegów z zakresu medycyny estetycznej wykonywanych przez pseudo specjalistów.

            Do tego typu zabiegów uprawnione są osoby, które mają wykształcenie medyczne, czyli lekarze, ewentualnie lekarze-dentyści. Natomiast inne osoby, które mają wykształcenie kosmetyczne, biologiczne, farmaceutyczne nie są do tego uprawnione, ponieważ nie są lekarzami. Większość zabiegów wykonywanych w Polsce są robione nielegalnie.

            -zaznaczyła Dr Julita Janeczko, lekarz medycyny estetycznej, dermatolog.

            >>> Zobacz też: Dekolt - pielęgnacja skóry, zalecenia dermatologiczne, przepisy na maseczki.

            Niska cena, niska jakość

            Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej od zawsze były zabiegami luksusowymi, przez co nie były dostępne dla wszystkich. Od jakiegoś czasu zabiegi przerywające ciągłość skóry wykonują kosmetyczki, które kuszą klientów niskimi cenami zabiegów.

            Jednym z najpopularniejszych ostatnio zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest tzw. „wampirzy lifting”. Zabieg polega na pobraniu krwi i jej odwirowaniu. Otrzymane osocze bogatopłytkowe podaje się w wielu miejscach, wielokrotnie nakłuwając i przerywając ciągłość skóry. Nici wykorzystywane do liftingu twarzy czy zastosowanie wypełniaczy np. kwasu hialuronowego może spowodować wiele powikłań, które trzeba długo leczyć.

            Powikłania bywają poważne…

            O tym, jakie powikłania grożą po źle wykonanym zabiegu z zakresu medycyny estetycznej w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr n. med. Ewą Kaniowską, Wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

            Dermatolog Ewa Kaniowska zwróciła uwagę, że zawsze należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanych wypełniaczy, ponieważ:

            Wstrzyknięty kwas hialuronowy w narząd jakim jest skóra ma swoją pamięć immunologiczną i po wielu latach może nastąpić powikłanie. Dlatego tak ważne jest, by jakiekolwiek wypełniacze robili lekarze, nie kosmetyczki.Niestety w obecnych czasach nastąpiła trywializacja stosowanych preparatów i zabiegów. Mówimy popularnie botoks, a jest to silny lek toksyna botulinowa. Podobnie z kwasem hialuronowym czy osoczem bogatopłytkowym.

            Odkodowanie za źle wykonany zabieg?

            Jeżeli po źle przeprowadzonym zabiegu u kosmetyczki z zakresu medycyny estetycznej nastąpiły jakiekolwiek powikłania, pacjent może domagać się swoich praw. Podstawowe pytanie, jakie wówczas usłyszy od adwokata będzie dotyczyło tego, że dany zabieg mógł być wykonywany przez kosmetyczkę.

            Jeżeli zabieg mógł być wykonany jedynie przez lekarza, w takiej sytuacji mówimy, że zabieg był wykonany przez osobę nieuprawnioną. Takie zachowanie jest niezgodne z prawem.

            -zwróciła uwagę adwokat.

            >>> Zobacz też: Masaż próżniowy twarzy i biustu – za co kochają go gwiazdy? Jakie daje efekty?

            Choć nie ma katalogu, który klasyfikuje zabiegi na te, które mogą być wykonywane przez lekarzy, a które przez kosmetyczkę, to zostało przyjęte kryterium dotyczące ingerencji w ciało.

            Zasada jest taka. Kosmetyka ma na celu pielęgnację i utrzymanie obecnego stanu naszej urody, natomiast z medycyny estetycznej korzystamy wtedy, kiedy chcemy coś zmienić.

            Okazuje się, że po źle przeprowadzonym zabiegu możemy żądać od kosmetyczki odszkodowania.

            Poszkodowana pacjentka może iść do sądu i żądać zasądzenia konkretnych kwot. To działa dwutorowo. Pani może żądać odszkodowania, czyli udokumentowanych kosztów np. leczenia naprawczego. Możemy to wykazać paragonami. Drugi element to zadośćuczynienie, czyli sytuacja, w której sąd wycenia nasze straty psychiczne. Kobiety często muszę np. korzystać z pomocy psychologów.

            -zaznaczyła mecenas.

            Zobacz film: Jakie powikłania grożą po źle wykonanym zabiegu medycyny estetycznej? Źródło: Dzień Dobry TVN

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości