Motoryzacja

Co zalicza się do obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Mężczyzna w samochodzie

Fot. GettyImages / martin-dm

Motoryzacja

Co zalicza się do obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Mężczyzna w samochodzie

Fot. GettyImages / martin-dm

Obowiązkowe wyposażenie auta jest zależne od kraju, w jakim się znajdujemy. Sprawdź, bez jakich akcesoriów jazda po europejskich drogach jest niebezpieczna i które z nich warto kupić dodatkowo.

Obowiązkowe wyposażenie auta w różnych państwach europejskich jest inne. Warto znać te różnice, jeżeli chcemy podróżować po danym kraju.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

W porównaniu do niektórych państw europejskich, w Polsce nie trzeba przewozić zbyt wielu obowiązkowych elementów wyposażenia. Te obowiązkowe zostały wymienione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. Akt ten mówi, że do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce wlicza się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy . I jedno, i drugie powinno być umieszczone w łatwo dostępnym miejscu, w razie gdyby zaszła nagła potrzeba jego użycia – szczególnie ważna jest gaśnica. Co ciekawe, w rozporządzeniu nie ma mowy o tym, aby musiała mieć ona zawsze aktualną datę ważności. Mimo iż posiadanie sprawnej gaśnicy jest niezbędne, gdyż może uratować życia zarówno kierowcy, jak i innym podróżnym, to nie istnieje ustawa, która nakazywałaby regularną kontrolę jej daty ważności.

Zadaniem trójkąta ostrzegawczego jest zapewnienie autu odpowiedniej widoczności. Z tego względu jego powierzchnia odblaskowa powinna być odpowiednio duża. Ponadto musi mieć znak homologacji. Za nieposiadanie obowiązkowego wyposażenie auta w Polsce kierowcom przyjdzie zapłacić mandat , którego wartość wyniesie od 20 do 500 złotych.

Oprócz gaśnicy i trójkąta, do elementów wyposażenia, które warto mieć, choć nie są obowiązkowe, zaliczają się:

  • kamizelka odblaskowa,
  • kable rozruchowe,
  • linka holownicza,
  • koło zapasowe.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech?

Wymogi niemieckie są podobne do polskich. Samochody poruszające się po tamtejszych drogach także muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę. Brak tych akcesoriów grozi mandatem. Mandat można także otrzymać za jazdę na oponach letnich w trakcie sezonu zimowego, choć nie należą one do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce i w Niemczech. Zalecanym wyposażeniem jest także kamizelka odblaskowa, w której powinno się chodzić po wyjściu z auta na pobocze drogi.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Czechach i na Słowacji

Wymagania odnośnie omawianych akcesoriów są w Czechach znacznie wyższe niż w Polsce czy Niemczech. Do obowiązkowego wyposażenia zalicza się trójkąt bezpieczeństwa, gaśnica, ale i apteczka w standardzie unijnym, komplet zapasowych żarówek z bezpiecznikiem i koło zapasowe.

Z kolei obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Słowacji jest apteczka, trójkąt bezpieczeństwa, zapasowe bezpieczniki i komplet zapasowych żarówek, podnośnik samochodowy, koło zapasowe, linka holownicza i kamizelka odblaskowa. Słowacy wymagają rekordowo dużej ilości obowiązkowego wyposażenia samochodu, a ich wymagania są bardziej restrykcyjne niż w wielu europejskich państwach.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie

Choć przepisy w Unii Europejskiej są jednolite, to w poszczególnych państwach występują inne wymogi co do akcesoriów, które w samochodzie powinni mieć poszczególni kierowcy. Wszystkie państwa członkowskie mają własne listy obowiązkowego wyposażenia. Nie ma jednak konieczności, aby podczas poruszania się po terenie danego kraju mieć w samochodzie wszystkie akcesoria, których wymaga dany kraj. Kierowcy są zwolnieni z tego obowiązku na mocy Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu ciężarowego w Polsce

Ciężarówki obowiązują inne normy niż auta osobowe. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu ciężarowego w Polsce należy gaśnica, dwa trójkąty ostrzegawcze, apteczka i kamizelka odblaskowa. Wyposażenie ciężarówki powinno zależeć też od tego, jak długie trasy ma pokonywać. W przypadku tych dłuższych niezbędne będzie również łóżko do spania.

Dlaczego obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego jest tak ważne?

Wyruszenie w długą podróż bez zaopatrzenia się w wyżej wymienione akcesoria jest niebezpieczne. Warto skompletować całe niezbędne wyposażenie, a nie tylko to podstawowe. Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce nie zapewnia należytej ochrony, gdyż sama gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to tak naprawdę niewiele. Warto przynajmniej mieć także i apteczkę, w której znajdą się:

  • bandaże,
  • kompresy gazowe,
  • środek dezynfekujący,
  • plastry,
  • koc termoizolacyjny.

Apteczka, trójkąt i gaśnica wchodzą np. w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w Austrii. Posiadanie tych akcesoriów poprawia komfort podróżowania. Nie zaszkodzi jednak wyposażyć się również w komplet narzędzi, takich jak klucz do kół czy podnośnik.

Zobacz także: Czy każdy powinien mieć w samochodzie apteczkę?


Co sądzisz o tym artykule?
89
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0