Cele zawodowe pracownika - jak je określić i zapisać w CV?

praca, cv, cele
Thomas Barwick/Getty Images
Cele zawodowe powinien wyznaczyć sobie każdy pracownik bez względu na branżę, w jakiej pracuje. Ich odpowiednie określenie może pomóc w budowaniu kariery, a także w przyciągnięciu uwagi potencjalnego pracodawcy. Jakie mogą być przykładowe cele zawodowe?

Choć wiele osób o tym zapomina, cele zawodowe w CV to ważny element dokumentu aplikacyjnego. Ich odpowiednie zaprezentowanie może bezpośrednio wpłynąć na decyzję pracodawcy o zatrudnieniu danego kandydata. Jaki może być cel zawodowy? Uzależnione jest to przede wszystkim od branży, w jakiej specjalizuje się pracownik, a także od jego indywidualnych preferencji związanych z dalszą karierą zawodową.

Co to jest cel zawodowy?

Cele zawodowe pracownika to określenie tego, co chce się osiągnąć w kontekście budowania pozycji na rynku pracy. Obejmują one zarówno podsumowanie dotychczasowego doświadczenia i zdobytych umiejętności, jak i plany na przyszłość związane z dalszym rozwojem kariery. Cel zawodowy pokazuje więc konkretne dążenia, a także jest odzwierciedleniem motywacji i priorytetów.

Jakie powinny być cele zawodowe pracownika?

Czasami określenie celu zawodowego to niełatwe zadanie. Mimo to stanowi element niezbędny do efektywnego rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń. W związku z tym należy dobrze przemyśleć swoje priorytety i na tej podstawie spróbować wyznaczyć np. cele zawodowe na najbliższe 5 lat , a następnie starać się je systematycznie realizować.

Jaki może być cel zawodowy pracownika? Bez względu na branżę i wykonywaną profesję musi być jasno zdefiniowany i możliwy do osiągnięcia. Ponadto powinien odpowiadać umiejętnościom i kompetencjom danej osoby, a także jej zainteresowaniom.

Warto przy tym wiedzieć, że istnieją pewne uniwersalne priorytety. Przykładowe cele zawodowe mogą odwoływać się m.in. do:

  • chęci rozwoju,
    • podejmowania nowych wyzwań,
      • wdrażania nowych rozwiązań w danej branży,
        • wykorzystania nowych szans,
          • usprawnienia funkcjonowania danego działu w firmie,
            • doskonalenia dotychczasowych umiejętności i zdobywania nowych.

              Cele zawodowe w CV

              Cele zawodowe nie są czymś, co należy zachować tylko dla siebie. Warto pokazać je światu, a zwłaszcza potencjalnym pracodawcom. Cele zawodowe pracownika w CV często przykuwają uwagę rekruterów, co zwiększa szanse na otrzymanie ciekawej oferty zatrudnienia.

              Jeśli chodzi o CV, cel zawodowy powinien być w nim odpowiednio zapisany. Najlepiej, aby stanowił część podsumowania zawodowego, które umieszcza się zazwyczaj w górnej części dokumentu. Ten element życiorysu powinien zajmować maksymalnie 4–5 linijek. Należy również pamiętać, aby nie rozpoczynać tej rubryki od słów „Moim celem zawodowym jest…”, ponieważ wygląda to dość sztucznie i pretensjonalnie. Lepiej w naturalny sposób wskazać swoje motywacje, ambicje i priorytety.

              Cele zawodowe w CV powinny być jasne i konkretne. Byłoby dobrze, gdyby odpowiadały założeniom danej firmy. Jeśli cele zawodowe pracownika pokrywają się z planami przedsiębiorstwa, o wiele łatwiej o zdobycie wymarzonego stanowiska. W związku z tym przed przygotowaniem CV warto dobrze zapoznać się z ofertą pracy, o którą się zabiega.

              Cel zawodowy – przykłady dla różnych zawodów

              Jakie cele zawodowe można wpisać w CV? Wszystko zależy od konkretnej branży, a także zajmowanego stanowiska. Aby nieco lepiej zrozumieć istotę tej rubryki, dobrze jest zapoznać się z przykładowymi celami zawodowymi w CV dla kilku zawodów.

              • Cel zawodowy sprzedawcy:

                „Jestem sprzedawcą z 5-letnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Moją główną specjalizacją jest pozyskiwanie nowych klientów oraz realizacja celów sprzedażowych. Pracując dla XYZ, zwiększyłem/zwiększyłam zyski firmy o 10%. Chcę wykorzystać swoją wiedzę i kompetencje w przedsiębiorstwie, które nastawione jest na ciągły rozwój”.

                • Cel zawodowy na stanowisku biurowym:

                  „Jestem pracownikiem biurowym z 15-letnim stażem pracy. Dzięki rozwiniętym umiejętnościom organizacyjnym oraz biegłej znajomości języka angielskiego wspierałem/wspierałam działania takich międzynarodowych firm, jak XYZ czy ZYX. Obecnie szukam pracy, która pozwoli mi na podjęcie nowych wyzwań oraz wdrożenie pomysłów, które usprawnią funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa”.

                  • Cel zawodowy pracownika produkcji:

                    „Jestem tegorocznym/tegoroczną absolwentem/absolwentką Politechniki Warszawskiej. Od 2 lat pracuję w dziale produkcji w firmie XYZ. Odznaczam się dużym zaangażowaniem, a także znajomością międzynarodowych standardów jakości. Chciałbym/chciałabym wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w firmie, która jest liderem w branży produkcyjnej”.

                    • Cel zawodowy nauczyciela:

                      „Jestem nauczycielem/nauczycielką wychowania fizycznego z 10-letnim stażem. Mam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą w wieku 10–15 lat, pochodzące z różnych środowisk. Jestem gotowy/gotowa na podjęcie kolejnych wyzwań i zdobycie nowych kompetencji z zakresu pedagogiki”.

                      Zobacz także:

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości