Psychologia

Jakie cechy powinien posiadać mężczyzna idealny?

para, mężczyzna, kobieta

Paul Bradbury/Getty Images

Psychologia

Jakie cechy powinien posiadać mężczyzna idealny?

para, mężczyzna, kobieta

Paul Bradbury/Getty Images

Mężczyzna idealny to osoba, o której marzy wiele kobiet na świecie. W rzeczywistości bardzo trudno stwierdzić, jaki powinien być mężczyzna idealny, ponieważ w zależności od okresu historycznego, a także opinii pań, cechy wyglądu i charakteru mogą się zmieniać.

Większość kobiet ma w głowie listę cech mężczyzny idealnego, chociaż na pewno trudno jest znaleźć faceta, który posiada wszystkie wymarzone cechy wyglądu i charakteru. Dotychczas pojawiło się kilka badań dotyczących cech idealnego mężczyzny, jednak ich wyniki różnią się w zależności od liczby badanych kobiet, ich wieku oraz upodobań.

Zobacz także: Czy to już związek, czy tylko spotykanie? Po czym poznać, że łączy nas coś więcej niż znajomość?

Jaki powinien być mężczyzna idealny?

Wybór partnera życiowego zależy nie tylko od cech zewnętrznych i atrakcyjności fizycznej, ale także od cech osobowości, temperamentu, postaw życiowych i zachowania faceta. Wśród najważniejszych cech mężczyzny idealnego można wymienić:

  • odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za własną rodzinę,
  • ciągłe dążenie do rozwoju osobistego i zawodowego,
  • atrakcyjny wygląd, który dla wielu kobiet może oznaczać wysokiego, wysportowanego mężczyznę o symetrycznych rysach twarzy, zadbanej brodzie i włosach. Jednak warto w tym miejscu zauważyć, że w zależności od kobiety, cechy wyglądu zewnętrznego wymarzonego mężczyzny mogą się różnić,
  • wierność i docenianie swojej partnerki lub żony,
  • poczucie humoru, optymizm życiowy,
  • bycie opiekuńczym i ciepłym mężczyzną,
  • inteligencja, która pozwala na prowadzenie interesujących rozmów z partnerem, a także może wiązać się z osiągnięciem sukcesu zawodowego,
  • ambicja i pracowitość.

Można wymienić jeszcze wiele cech mężczyzny idealnego, ponieważ lista wymarzonych charakterystyk jest właściwie nieskończona. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki powinien być mężczyzna idealny, musi zdawać sobie sprawę z tego, że wiele męskich cech, o których marzą kobiety, jest związana z ewolucją i potrzebą posiadania silnego partnera, który ochroni przed różnymi zdarzeniami. W XXI wieku siła fizyczna nie jest już co prawda tak ważna, jednak dla wielu kobiet znaczenie ma pracowitość, ambicja i odpowiedzialność mężczyzny. Dzięki temu możliwe jest bowiem, że osiągnie on sukces zawodowy i finansowy, będzie dobrze zarabiał i dzięki temu para małżonków będzie w stanie żyć w dobrobycie.

Mężczyzna idealny – jak go znaleźć?

Znalezienie mężczyzny idealnego nie jest na pewno łatwe, ponieważ ideały właściwie nie istnieją. Jednak, aby znaleźć idealnego faceta, należy skoncentrować się na najważniejszych cechach, które powinien mieć. Warto uświadomić sobie, że wygląd nie może być najważniejszy, zwłaszcza jeśli kobieta poszukuje związku na dłuższy czas lub kandydata na męża. Wraz z wiekiem wygląd zmienia się, dlatego najważniejsze są cechy osobowości, pozytywna energia życiowa, dobry nastrój i wierność oraz czułość. W rzeczywistości, gdy pojawia się wymarzony kandydat, kobiety raczej nie zastanawiają się nad tym, jaki powinien być idealny mężczyzna, tylko zaczynają angażować się w związek, zakochują się lub decydują na poważną relację. Prawdziwym motywem do wejścia w związek partnerski lub małżeński jest szczęście oraz miłość w stosunku do drugiego człowieka, chociaż oczywiście czynnikami, które mogą oddziaływać na pojawienie się uczucia zakochania, mogą być pewne cechy wyglądu lub charakteru.

Poszukując i wybierając partnera, można podejmować decyzję częściowo podświadomie, a częściowo racjonalnie. Kobiety poszukują zwykle takiego mężczyzny, który sprawi, że będą czuły się kochane i doceniane. Ważne jest dla nich poczucie stabilizacji życiowej i zaangażowania. Warto dodać, że w przypadku związków przelotnych dużo większe znaczenie ma wygląd, atrakcyjność seksualna oraz poczucie humoru i towarzyskość mężczyzny. Natomiast jeśli chodzi o długotrwałe relacje, to istotne są cechy takie jak odpowiedzialność, czułość, troskliwość, inteligencja, uczciwość i zaradność. Należy zauważyć, że seriale, filmy romantyczne i książki budują pewien obraz idealnego mężczyzny, który można nazwać stereotypowym. Oznacza to, że w mediach pokazuje się przystojnego, zamożnego i inteligentnego faceta, którego drobne wady pojawiają się po czasie. W praktyce kobiety poszukują takiego mężczyzny, z którym będzie się dobrze spędzać czas, przyjemnie rozmawiać, budować wspólną przyszłość. Tak naprawdę nie chodzi o znalezienie ideału, tylko o poznanie takiego mężczyzny, który będzie dopasowany do kobiety i odpowie na jej potrzeby. Miłość nie może być kolejnym projektem do zrealizowania, tylko poważnym uczuciem między dwojgiem ludzi. Lepiej nie poszukiwać więc wyimaginowanego ideału, tylko skoncentrować się na szczęściu i prawdziwej miłości.

Zobacz także:

Żona 18 lat starsza od męża. "Jeżeli człowiek się zakocha, wiek nie ma znaczenia"

Co wynosimy z domu i wnosimy do małżeństwa? Psycholog: "Wszystko, z czym się mierzyliśmy jako dzieci, w dorosłym życiu do nas wraca"

Feedersi - kim są? O co w tym chodzi?

Co sądzisz o tym artykule?
63
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
09.01.2021
Facet20
Weście sobie te bajki schowajcie w buty w życiu bywa całkiem inaczej i na pewno nie tak jak tu piszę.