Jakie badania trzeba regularnie robić dziecku?

Bilans dziecka to badanie profilaktyczne, które ma na celu kontrolowanie rozwoju dziecka, sprawdzenie, czy nie dzieje się coś, co wymaga dalszej, pogłębionej diagnostyki. Oprócz regularnych bilansów warto również wykonywać inne badania, takie jak np. morfologia czy badanie USG jamy brzusznej. Po co? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to to pediatrę Ewę Miśko-Wąsowską.

Badania profilaktyczne

Do 19. Roku życia dziecko przechodzi łącznie dwanaście bilansów. Do 4. roku życia jest ich siedem. Pierwszy już w 6-9 tygodniu życia. Później na etapie trzeciego, szóstego, dziewiątego i dwunastego miesiąca. Następnie w wieku dwóch i czterech lat. Kolejne bilanse czekają na dziecko, kiedy ukończy piąty, dziewiąty, dwunasty, piętnasty rok życia. Ostatni bilans dziecko odbywa, kiedy osiągnie pełnoletność, czyli w wieku 18 lat.

Ważne, by na bilans zgłaszać się w odpowiednim terminie. Zgłoszenie się na bilans rok później traci swój sens, ponieważ porównujemy dzieci względem innych rówieśników, czy rozwijają się prawidłowo. Nie ma takiego jednego bilansu, który jest najważniejszy. Każdy z nich jest wymyślony tak, że kończy i zaczyna ważny etap w życiu dziecka.

-zaznaczył pediatra.

Taki bilans to jest taka inna wizyta. Przychodzę zdrowa, a lekarze sprawdzają, czy dobrze widzę, słyszę, czy wszystko jest w porządku.

-przyznała Zuzia Biegańska.

Staramy się być na bieżąco. O bilansach przypomina nam regularnie szkoła, a więc nie da się zapomnieć.

-dodała mama Zuzi – Ewelina Biegańska.

Jak wygląda bilans?

Na bilansie u noworodka mierzony jest obwód głowy, klatki piersiowej, masa ciała i długość. Badane jest także ciemię, wzrok i słuch oraz stawy biodrowe. Przeprowadzany jest również wnikliwy wywiad z rodzicem dotyczący karmienia oraz snu dziecka. Dziecko do drugiego roku życia mają prowadzone bilanse przy okazji szczepień ochronnych, które są wykonywane w tym wieku.

Na późniejszym etapie dziecko jest również mierzone i ważone. Badany jest wzrok i słuch. Sprawność ruchowa, rozwój intelektualny i społeczny. Dalej oceniania jest również dojrzałość płciowa i aktywność fizyczna.

Szkolna kontrola kart bilansowych

Uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich są zobligowani do dostarczaniu szkole wypełnionych i podpisanych przez lekarzy kart bilansowych.

Zdarza się, że szkoła nie chce udzielić promocji do następnej klasy, jeżeli dziecko nie dostarczyło wychowawcy karty z bilansu.

-zaznaczył pediatra Dr. Dariusz Runowski.

Zobacz film: Bilans bilansów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Morfologia, USG jamy brzusznej i EKG serca

Oprócz regularnych bilansów warto również dziecku wykonywać inne badania profilaktyczne, takie jak np. morfologia czy badanie USG jamy brzusznej.

W okolicach 12. miesiąca życia zalecam wykonanie morfologii. Wynika to z tego, że dziecko w pierwszym roku życiu dość szybko przybiera na masie. W momencie rozszerzania diety, może dojść do niedoborów żelaza. Rzeczywiście wiele dzieci w tym okresie ma niedokrwistość. Możemy sprawdzić to tylko w morfologii. Bardziej miarodajne jest pełne badania, a więc pobranie krwi z żyły. Jeżeli są niedobory, wprowadzamy preparaty żelaza.

-zaznaczyła w rozmowie pediatra Ewa Miśko-Wąsowska.

Drugim bardzo ważnym badaniem, które zdaniem pediatry warto wykonać do drugiego roku życia to USG jamy brzusznej.

Podczas tego badania możemy wykryć pewne sytuacje chorobowe np. guzy nowotworowe w momencie, w którym nie dają jeszcze żadnych objawów.

-zwróciła uwagę lekarka.

W okolicach piątego roku życia lekarz zaleca również wykonanie EKG serca, by wycenić wydolność dziecka i jego przygotowanie do zajęć szkolnych. Z kolei 12-13 rok życia u dziewczynki to czas pojawienia się pierwszej miesiączki. Wówczas również warto udać się na wizytę do pediatry.

-podsumowała rozmowę Ewa Miśko-Wąsowska.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości