Jaki kolor pasuje do beżowego odcienia? Ubrania i wnętrza w tym kolorze - porady

Kobieta w jasnej beżowej długiej sukience
Fot. Daniel Ingold / Getty Images
Beż to ponadczasowy i uniwersalny kolor. Występuje w wielu odcieniach i świetnie sprawdza się jako baza do stylizacji lub jako tło do wyeksponowania ciekawych dekoracji w pomieszczeniach. Zobacz, jaki kolor pasuje do beżu i co zrobić, żeby ani beżowe ubrania, ani ściany nie były nudne.

Jest to niezwykle uniwersalny odcień, który ma wielu zwolenników, zarówno w świecie mody, jak i w środowisku projektantów wnętrz. Z drugiej strony, przez niektórych postrzegany jest jako kolor nudny i banalny. Nic dziwnego, bowiem w towarzystwie źle dobranych kolorów beż może prezentować się naprawdę kiepsko, dlatego tak istotne jest prawidłowe łączenie barw. Dopasowywanie beżu z innymi kolorami jest trudniejsze, niż w przypadku bazowych odcieni bieli i czerni. Istnieje jednak kilka bezpiecznych połączeń, które można wykorzystać w urządzaniu domu i planowaniu stylizacji.

Jaki kolor pasuje do brązu i beżu? Z czym łączyć te odcienie?

Kolor beżowy jest uniwersalny – czy oznacza to jednak, że będzie pasować do ubrań o różnych kolorach w takim samym stopniu? Niestety, choć taka zasada sprawdza się przy bieli i czerni, w przypadku beżu sprawa nie jest prosta. Może być on natomiast dobrym wyjściem awaryjnym w sytuacji, kiedy stylizacja sama w sobie jest zbyt wyzywająca, kolory są intensywne lub łączy się ze sobą dużo różnych wzorów. Można odpowiednio połączyć go zarówno z chłodnymi odcieniami, takimi jak niebieski jeans, granat czy butelkowa zieleń, jak i z ciepłymi barwami, np. intensywną żółcią i czerwienią.

Jeśli natomiast w naszej szafie dominują ubrania w kolorze beżowym i brązowym, a nie chcemy kupować nowych strojów, warto przejrzeć wszystkie akcesoria, jakie posiadamy. Być może uda się znaleźć jakieś ciekawe dodatki w jednym z niżej wymienionych kolorów, dzięki którym ożywimy całą stylizację. Możemy poszukać torebek, butów i apaszek w intensywnych odcieniach i o przyciągających uwagę wzorach. Na uwagę zasługują poniższe połączenia:

  • Beżowy + biały To najprostsze połączenie, które może wyglądać jednak bardzo efektownie. Świetnie sprawdzi się w przypadku oficjalnych okazji, gdzie wymagane są stonowane kolory. Dodatkowo, stylizacja z takimi bazowymi kolorami będzie wyglądać nie tylko elegancko, ale również niezwykle luksusowo.
    • Beżowy + pudrowy róż Mimo tego, że oba kolory są dość przygaszone, razem prezentują się wyjątkowo dobrze. Przy takim połączeniu warto jednak postawić na kolorowy akcent w postaci mocniejszego makijażu czy dużej biżuterii. Można zdecydować się również na ozdobne tkaniny i ciekawe wzory, np. w tego typu stylizacji sweter z warkoczowym splotem będzie wyglądać znacznie lepiej niż zwykły golf.
      • Beżowy + jeansowy Klasyczne połączenie, które nie wymaga znajomości sztuki łączenia kolorów. Polecane szczególnie osobom, które lubią bezpieczne i proste stylizacje. Nie trzeba przy tym szukać specjalnych ubrań w odcieniu jeansu – wystarczy połączyć ulubione spodnie z beżową koszulką, swetrem czy płaszczem, a całość będzie wyglądać naprawdę ładnie.
        • Beżowy + musztardowy Kolor musztardowy był prawdziwym hitem jeszcze w latach 90. Połączenie beżowego i musztardowego jest jednak ponadczasowe i z pewnością nieoczywiste – dla wielu osób takie rozwiązanie jest staroświeckie i nie wpisuje się w aktualne trendy. Jeśli jednak odcień musztardowy będzie wystarczająco intensywny, to beż stanie się świetną bazą do takiej stylizacji.
          • Beżowy + czerwony Kolor czerwony w połączeniu z beżem nadaje charakteru całej stylizacji. Warto postawić na ostre, wyraźne odcienie czerwieni, które przełamią neutralny odcień beżu. Gruby, ciepły czerwony sweter zestawiony z beżowym płaszczem to stylizacja, obok której nie można przejść obojętnie.
            • Beżowy + butelkowa zieleń To wprost idealne połączenie na jesienne dni. Wiosną i latem może prezentować się dość przygnębiająco, dlatego wówczas lepiej go unikać. W stylizacjach z tymi barwami zaleca się wybieranie jasnych odcieni beżu, które dobrze przełamią ciemną butelkową zieleń.
              • Beżowy + czarny Podobnie jak w przypadku bieli, beż pasuje niemal do wszystkich ubrań w kolorze czarnym. Warto jednak pamiętać o tym, aby w takich stylizacjach to właśnie odcieni beżu było więcej – zbyt duża ilość czerni nie wpłynie korzystnie na efekt końcowy, a całość będzie prezentować się ponuro.

                Jaki kolor pasuje do beżu na ścianie? Porady wnętrzarskie

                Odpowiednie łączenie kolorów ma znaczenie nie tylko w przypadku dobierania ubrań i komponowania stylizacji, ale również przy projektowaniu wnętrz, przeprowadzaniu remontów czy kupowaniu dodatków do mieszkania. Do beżu na ścianie będą pasować inne neutralne, ciepłe kolory, takie jak kremowy, gorzka czekolada, orzechowy, mleczna czekolada. Osoby, które lubią nieco mniej oczywiste połączenia, powinny zdecydować się na wprowadzenie do wnętrza fioletowych i różowych odcieni. W ostatnich latach natomiast coraz popularniejsze jest łączenie beżu z kolorem turkusowym.

                Polska paleta szarości. Co o nas mówi wybór tego koloru w życiu? Zobacz wideo:

                Zobacz też:

                Autor: Adrianna Kowalczyk

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości