Sposoby na kuny w domu i samochodzie

GettyImages-623104736.jpg
GettyImages-623104736.jpg
Kuny to urocze stworzenia, jednak mają swoje obyczaje, które sprawiają, że mogą naprawdę dać się we znaki. Ich obecność w domu można poznać po specyficznych poszlakach, często bardzo nieprzyjemnych. Jaki sposób na kuny w domu będzie najlepszy?

Kiedy już kuna pojawi się w domu, to niełatwo się jej pozbyć. Potrafi zdominować strych, a także narobić szkód w samochodzie. Jest zwinna, gibka i jeśli tylko zechce, to dostanie się praktycznie wszędzie. By znaleźć skuteczny sposób na kuny w domu, trzeba najpierw sprawdzić, czy to na pewno kuna jest lokatorem na gapę.

Kuna – czym jest, po czym ją rozpoznać, co warto o niej wiedzieć?

W Polsce występują dwa gatunki kun. Pierwsza z nich to kuna leśna ( Martes martes ), a druga to kuna domowa ( Martes foina ). Oba gatunki są do siebie podobne i osiągają rozmiary zbliżone do wymiarów średniej wielkości kota. Długość ciała kuny to około 50 centymetrów. Długi ogon w zależności od gatunku może mieć od 22 do 30 centymetrów długości. Zwierzęta ważą 1–1,5 kilograma. Kuna leśna ma ciemnobrązową sierść, a na jej szyi można zauważyć żółtą plamę. Sierść kuny domowej jest zdecydowanie jaśniejsza, choć też brązowa, a plama na jej szyi jest biała i rozwidlona. Kuny to zwierzęta nocne, mają dobrze rozwinięty słuch i węch. Ich pokarm stanowią gryzonie, ptaki, a także ich jaja. Kuny polują na myszy i szczury, co jest akurat pozytywną stroną ich działalności. Warto jednak wiedzieć, że mogą wyrządzać szkody przy hodowli drobiu. Kuna chętnie posili się również żabą czy jaszczurką, a nawet owocami. Spragnione słodyczy zwierzęta, zwłaszcza zimową porą, mogą nawet zniszczyć gniazda dzikich pszczół, by dobrać się do miodu. Kuny leśne, czyli tumaki, zazwyczaj unikają bliższego kontaktu z ludźmi i mogą na przykład wkraść się do domku letniskowego, gdzie będą się rządzić pod nieobecność właścicieli. W domach jednorodzinnych częściej gości kuna domowa, zwana potocznie kamionką.

Kuny zazwyczaj żyją na zaniedbanych strychach, na które mogą się dostać po rynnie i przez różne szczeliny. Jej obecność może być na początku niezauważalna, jednak zazwyczaj harce kuny słychać nocą, kiedy biega po strychu, polując na swoje ofiary. Takie nocne odgłosy mogą przyprawiać o dreszcze, zwłaszcza w sierpniu, w czasie rui, kiedy odgłosom gonitw towarzyszą jęki, piski i wrzaski. Na obecność kun w domu wskazują także charakterystyczny zapach i odchody, a często też pióra ptaków. Kuna lubi psocić, na przykład uszkadzając przewody instalacji w domu, a nawet w aucie. Zwierzę często włazi pod maskę samochodu zimą, by ogrzać się ciepłym jeszcze silnikiem. Nie wiadomo dokładnie, czemu na dodatek musi przegryźć jakiś istotny kabelek. Takie uszkodzenia samochodów przez kuny zdarzają się bardzo często i są istną zmorą nie tylko w Polsce, ale i w innych częściach Europy. Kiedy kuna zaatakuje samochód po raz kolejny, koniecznie trzeba znaleźć jakiś sposób na kuny pod maską.

Skuteczny sposób na kuny

Sposobów na kunę jest wiele. Można by nawet powiedzieć, że kreatywność osób zmagających się z tym problemem nie zna granic. Warto wiedzieć, że kuny są pod ochroną , zatem walka z nimi powinna się ograniczyć do stosowania pułapek czy różnych zabiegów mających na celu zapobieganie ich wtargnięciu do domu. Kuny można zniechęcić do wspólnego zamieszkania za pomocą specjalnych elektronicznych odstraszaczy emitujących ultradźwięki, których nie tolerują te zwierzęta. Wiele osób decyduje się na budowę pułapki, żeby zwabić kunę i wywieźć ją jak najdalej od domu . Podobno pomaga także rozkładanie wokół domu czy na strychu sierści, a nawet odchodów psa lub innych zwierząt. Podobnie działają również odstraszacze w aerozolu, które można zastosować na przykład w aucie.

Istotną rolę odgrywa też profilaktyka, która pozwoli zapobiec opanowaniu domu przez kuny. Przede wszystkim trzeba dokładnie zabezpieczyć okna, wszelkie szpary i szczeliny na poddaszu . Dobrze jest także założyć na rynnach specjalne opaski wykonane z drutu kolczastego lub użyć taśmy kolczastej do odstraszania ptaków. Równie ważne jest zabezpieczenie otoczenia domu. Jeśli w pobliżu lub na terenie posesji znajdują się gęste zarośla i krzaki, dobrze jest je zlikwidować. Koniecznie należy zabezpieczyć samochód. Do tego celu można użyć odstraszaczy zapachowych, którymi najlepiej pokryć koła i maskę. Silnik auta warto zabezpieczyć siatką. Duży pies na działce również może odstraszać kuny, dlatego warto pozwolić mu na swobodne bieganie po posesji, zwłaszcza wieczorem i w nocy.

Zobacz także: 

Petardy, siatki i kulki naftalinowe - skuteczne sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości