Akumulator samochodowy – jaki wybrać?

Mechanik sprawdza akumulator
didesign021 / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Wielu posiadaczy samochodów, niezależnie od rocznika i modelu, prędzej czy później zmierzy się z pytaniem, jaki akumulator do samochodu wybrać. Jest to element podlegający ciągłej eksploatacji, dlatego co jakiś czas konieczna jest jego wymiana. Sprawdź, jaki akumulator do samochodu osobowego warto nabyć.

Jaki akumulator samochodowy powinieneś mieć w swoim aucie? Sprawa nie jest taka oczywista. Pytając posiadaczy aut, można spotkać się z wieloma, często sprzecznymi teoriami. Spora grupa osób kieruję się modelem auta, inni wymieniają zużyty akumulator na identyczny, a inny wybierają zupełnie nowe urządzenia, sugerując się pojemnością silnika.

Czym właściwie jest akumulator samochodowy?

Akumulatory samochodowe, które są stosowane w pojazdach wyposażonych w silniki spalinowe (zarówno standardowe silniki benzynowe, jak i silniki diesla), to w większości przypadków akumulatory kwasowo-ołowiowe. Każdy akumulator samochodowy jest urządzeniem elektrycznym działającym w oparciu o ogniwa galwaniczne. Pomimo wielu wad, akumulatory kwasowo-ołowiowe to najpopularniejszy rodzaj akumulatorów, używanych do samochodów różnego rodzaju (samochodów osobowych, samochodów dostawczych, czy samochodów ciężarowych).

Najważniejszymi elementami akumulatorów samochodowych są ogniwa galwaniczne , które składają się z czterech elementów: elektrolitu, anody, katodyi separatora. Anody są wykonane z ołowiu i na akumulatorze widnieją jako minusy w momencie poboru prądu oraz plusy w trakcie ładowania.

Katody w akumulatorach kwasowo-ołowiowych są wykonane z ditlenku ołowiu , a w trakcie poboru są przedstawiane jako plusy, a w momencie ładowania jako minusy. Jeśli chodzi o elektrolity, to najczęściej są to 37% roztwory kwasu siarkowego wraz z różnymi dodatkami, które są zależne od konkretnego producenta.

Co powinieneś wiedzieć, żeby wybrać dobry akumulator do samochodu

Pojemność akumulatorów samochodowych jest oznaczana w amperogodzinach (Ah) . Jest ona uzależniona od sposobu rozładowywania, co wymusiło określenie standardowego pojęcia określającego pojemność każdego rodzaju akumulatorów samochodowych. W związku z tym, można spotkać się np. z pojemnością 10-godzinną. Jak to wygląda w praktyce?

Rozładowanie akumulatora 40 Ah w ciągu 10 godzin jest możliwe, jeśli będzie się czerpało z niego prąd o natężeniu 4 A. W związku z tym na oznaczeniach pojemności akumulatorów można spotkać się np. z pojemnością 5-godzinną, bądź 20-godzinną. Wielu producentów posługuje się skrótami, dlatego szukając oznaczenia pojemności konkretnego akumulatora, bardzo często można spotkać się np. z oznaczeniem 10 HR, które będzie oznaczało pojemność 10-godzinną.

Kierowcy samochodów wyposażonych w klasyczne akumulatory kwasowo-ołowowie powinni wiedzieć, że ich utrzymanie w nienagannym stanie jest uzależnione od ich stałej okresowej obsługi. Oczywistą oznaką wadliwego akumulatora może być np. problem z uruchomieniem silnika, choć podobnie jak w wielu innych przypadkach, o wiele lepiej jest zapobiegać niż naprawiać, a zepsuty akumulator może być początkiem częstych wypraw do warsztatów mechanicznych.

Jeśli mocno eksploatujesz pojazd na co dzień , powinieneś wiedzieć, że dobrą praktyką jest uzupełnianie poziomu elektrolitów w akumulatorach kwasowo-ołowiowych za pomocą wody destylowanej (woda destylowana może być dolewana tylko do akumulatorów samochodowych z płynnym elektrolitem). Warto pamiętać, że decyzja o dolaniu wody powinna odbyć się tylko wtedy, gdy zna się gęstość elektrolitu w stanie naładowanym. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, powinieneś udać się po poradę do specjalisty.

Jaki akumulator do samochodu wybrać?

Jaki akumulator kupić do samochodu? Na pewno nie ten, który jest rekomendowany do konkretnej marki. Jeśli ktoś polecił Ci wybór konkretnej marki akumulatora, ponieważ poruszasz się modelem danej marki, to nie warto słuchać takiej osoby. Jakie są dobre akumulatory samochodowe? Na pewno takie, które fabrycznie zamontował w Twoim pojeździe jego producent. To właśnie on wie, jakie akumulatory samochodowe są dobre dla Twojego pojazdu.

Decydując, jaki akumulator do samochodu osobowego kupić , pamiętajmy, że na pewno dobry nie będzie ten z najniższej półki cenowej, akumulator nieznanego producenta lub taki, którego informacje o parametrach wydają się kontrowersyjne. Jeśli nie wiesz, jaki dobrać akumulator do samochodu, sprawdź, czy spełnia on następujące parametry (opracowane na podstawie typowego akumulatora samochodowego złożonego z sześciu ogniw):

· minimalne napięcie akumulatora wynosi 10,5 V

· akumulator ma prawidłowe napięcie ładowania (od 13,8 do 14,5 V)

· siła elektromotoryczna wynosi 12,6 V

· napięcie znamionowe pojedynczego ogniwa nie przekracza 2,1 V

· akumulator ma dobry współczynnik samorozładowania się (powinien on wynosić od 3 do 20% miesięcznie).

Zobacz film: Rekordowa liczba samochodów w Polsce

Rekordowa liczba samochodów w Polsce. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości