Dom

Czym oddychamy? Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?

Dom

Czym oddychamy? Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?

Prawidłowa wentylacja domu ma wpływ na samopoczucie mieszkańców, dlatego stosując skuteczny system wentylacji, można zadbać o swoje zdrowie. Jednym ze sposobów wentylacji jest mechaniczna z rekuperatorem, która oczyszcza powietrze i zapewnia oszczędności na ogrzewaniu.

Wentylacją domu nazywamy wymianę powietrza w systemie zamkniętym lub otwartym. Pierwszy rodzaj wentylacji zachodzi między obiektem budowlanym a przestrzenią zewnętrzną, natomiast drugi dotyczy np. samolotów. Dlaczego wentylacja domów jednorodzinnych jest tak istotna?

Skutki braku wentylacji w domu

Przebywanie w pomieszczeniach o niepoprawnej wentylacji doprowadza do licznych zmian w samopoczuciu. W najgorszym przypadku może dojść do omdleń czy depresji. Wentylacja domu bez komina może przyczynić się do senności, bólu i zawrotów głowy, osłabienia i braku koncentracji. W niektórych przypadkach dochodzi również do problemów oddechowych i arytmii serca. Nieprawidłowa wentylacja domu prowadzi do rozwoju pleśni i gromadzenia się roztoczy, co przyczynia się do rozwoju alergii i zmian skórnych.

>>>Zobacz też: Charakterystyka najpopularniejszych rodzajów wentylacji

Czym jest wentylacja domowa?

Wentylacja domu to wymiana powietrza, która jest niezbędna w pomieszczeniach domów jednorodzinnych i w budynkach użyteczności publicznej. Zgodnie z normą PN-83/B-03430 dotyczącą wentylacji w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, układ wentylacyjny powinien zapewniać usuwanie zużytego powietrza z łazienki, ustępu, kuchni, pomieszczeń bezokiennych oraz pomieszczeń w wielopoziomowych budynkach mieszkalnych. Ta sama norma wskazuje, że do pokojów mieszkalnych oraz kuchni powinno być doprowadzane powietrze zewnętrzne. Jedną z wentylacji, na którą ma wpływ m.in. różnica ciśnień, jest wentylacja naturalna. Innym rodzajem przepływu powietrza między pomieszczeniami a otoczeniem zewnętrznym jest wentylacja grawitacyjna, natomiast wentylacja mechaniczna wspomaga się funkcjonalnym urządzeniem. Usuwaniem zanieczyszczonego powietrza zajmuje się również wentylacja ogólna i lokalizująca.

Zobacz film: Czym oddychamy w pracy? Źródło: Dzień Dobry TVN


Wybór rodzaju wentylacji

W domach wielorodzinnych, które nie przekraczają dziewięciu kondygnacji, stosuje się wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. Wyższe budynki wymagają zastosowania wentylacji mechanicznej wywiewnej lub nawiewno-wywiewnej. Wentylacja domu jednorodzinnego może odbywać się w systemie grawitacyjnym lub mechanicznym. W pierwszym przypadku powietrze przepływa z okien do kratek wywiewnych. W niektórych domach wentylacja grawitacyjna nie pracuje dostatecznie dobrze ze względu na zbyt szczelne okna. Nieprawidłowa wentylacja doprowadza do większej wilgotności powietrza, a więc osadzania się pary wodnej na oknach, co z kolei powoduje pleśń i rozwój roztoczy. Wentylacja grawitacyjna to jedno z najtańszych i najpowszechniejszych rozwiązań stosowanych od dawna w domach jednorodzinnych. Ma jednak swoje wady. Wentylacja grawitacyjna może przyczyniać się do strat energii, jest mało wydajna i nie ma możliwości jej regulacji. Z tego względu lepiej zdecydować się na sposób mechaniczny lub wentylację z rekuperatorem. Grawitacja mechaniczna zapewnia wymianę powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych i umożliwia odzysk ciepła z pomocą tzw. rekuperatorów. W porównaniu z systemem grawitacyjnym w wentylacji mechanicznej jest możliwość filtracji powietrza, ale należy pamiętać o regularnej kontroli i wymianie.

>>>Zobacz też: Zabójcze grzyby w mieszkaniu. Jak je zwalczyć?

Wentylacja domu z rekuperatorem

Istnieje możliwość zastosowania droższego sposobu wentylacji obiektów budowlanych za sprawą centrali wentylacyjnych, czyli rekuperatorów. Rekuperator składa się z wymiennika ciepła i wentylatorów, a sposób działania tego urządzenia polega na odzyskiwaniu energii z zanieczyszczonego powietrza. Konstrukcja rekuperatorów sprawia, że zużyte powietrze nie miesza się ze świeżym. Mechaniczna wentylacja domu wraz z powietrzem zużytym usuwa wilgoć, zapachy, kurz, bakterie i dwutlenek węgla, a zapewnia czyste powietrze. Wentylację z rekuperatorem można wykonać w budynku ogrzewanym zarówno prądem, jak i gazem, dzięki czemu można pozbyć się z powietrza dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych. Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest rozwiązaniem, które cieszy się największym zainteresowaniem. Wysoką cenę tego sposobu ratuje fakt odzysku energii z usuwanego powietrza, skuteczna filtracja oraz możliwość sterowania powietrzem i wilgotnością.

>>>Zobacz też: Jak groźna dla naszego zdrowia może być pleśń?

Wentylacja pomieszczeń niemieszkalnych

Dopływ powietrza należy zapewnić również w pomieszczeniach niemieszkalnych, takich jak piwnice, poddasza, klatki schodowe, a nawet rury zsypu śmieci. W piwnicach powinny się znaleźć okna lub otwory ścienne, a za regularny dopływ powietrza może odpowiadać wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Zgodnie z normą PN-83/B-03430 należy zapewnić otwory w zewnętrznych przegrodach budowlanych poddaszom, klatkom schodowym i zsypom śmieci, a w suszarni bielizny i pralni domowej powinien się znaleźć system wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej.

Co sądzisz o tym artykule?
4
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0