Ile decybeli wynosi dopuszczalna norma hałasu i od czego zależy?

Mężczyzna zatyka uszy
Fot. Guido Mieth / Getty Images
Ustalenie dopuszczalnej normy hałasu było koniecznym krokiem, który miał zapewnić ludziom nie tylko komfort, lecz także dobre zdrowie i samopoczucie. Przekroczenie pewnej normy decybeli może bowiem wywoływać rozdrażnienie, a przy tym poważnie szkodzić zdrowiu.

W przypadku zbyt dużego hałasu w miejscu pracy może nawet dojść do groźnych wypadków, dlatego pracodawcy są zobligowani do przestrzegania norm. Ile decybeli wynosi dopuszczalna norma hałasu i jak firma może zadbać o jej przestrzeganie?

Więcej:

Ile wynosi dopuszczalna norma hałasu w miejscu pracy?

Większość ludzi spędza w pracy przynajmniej 8 godzin dziennie, czyli sporą część dnia, dlatego normy BHP powinno być tam bezwzględnie przestrzegane. Zmniejsza to bowiem ryzyko urazów, wypadków czy problemów ze zdrowiem. Aby tak się stało, hałas nie powinien wynosić więcej niż 55 dB w przestrzeni biurowej . Jest to jednak trudne do osiągnięcia w tzw. open space , które w ostatnich czasach stały się niezwykle popularne wśród firm, szczególnie korporacji. Co więcej, ta norma hałasu w biurze dotyczy jedynie pomieszczeń administracyjnych, biurowych oraz do prac koncepcyjnych. W przypadku sekretariatów i biur obsługi klienta wynosi ona 65 dB. Jeśli przestrzeń biurowa zaaranżowana została w formie otwartej, w jednym pomieszczeniu mogą znajdować się pracownicy obu tych obszarów, na czym ucierpieć mogą zwłaszcza osoby, których praca wymaga szczególnego skupienia. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę normę decybeli, które mogą przenikać do pomieszczeń z zewnątrz. Tutaj zróżnicowanie jest już znacznie bardziej szczegółowe. W przypadku pokoju służącego za miejsce pracy osób, których zadania wymagają silnej koncentracji, hałas nie powinien być większy niż 35 dB. W pomieszczeniu administracyjnym bez wewnętrznych źródeł hałasu norma wynosi 40 dB, a w tych z wewnętrznymi źródłami 45 dB.

Zobacz także: Nauszniki dla konia – do czego służą?

Nieco inaczej wygląda sytuacja na halach produkcyjnych. Wtedy norma może wynosić nawet 85 dB przy wartości progu działania 80 dB, jednak pracodawca powinien wówczas zapewnić pracownikom odpowiednią ilość przerw, a także ograniczyć czas pracy w szczególnie szkodliwych warunkach. Podane wartości są bowiem średnią tygodniową, przy założeniu, że praca wykonywana jest przez 8 godzin dziennie. Należy zatem wziąć pod uwagę także maksymalną dopuszczalną normę hałasu, która przy pomiarze nie może wynieść więcej niż 115 dB , przy czym jego szczytowy punkt nie może osiągnąć więcej niż 135 dB. Dodatkowo pracodawca musi pamiętać, aby pracę w hałasie o natężeniu 95–100 dB ograniczać od 40 do 100 minut dziennie, a w przypadku dźwięku na poziomie 110 dB zaledwie 10 minut.

Inne zasady obowiązują także kobiety w ciąży, które nie powinny pracować w hałasie powyżej 65 dB.

Dopuszczalna norma hałasu a BHP – obowiązki pracodawcy

Redukcja hałasu w sposób, który pozwoli nie przekraczać normy decybeli, jest obowiązkiem pracodawcy. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dotarcie do źródła zbyt dużego natężenia hałasu i zwalczenie problemu w miarę możliwości . Dotyczy to zarówno samych maszyn, jak i procesów technologicznych przeprowadzanych w zakładzie pracy. Jeżeli takie działanie z ważnych przyczyn nie wchodzi w grę, pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom wystarczającą ilość przerw oraz wyposażyć ich w narzędzia służące ochronie słuchu. Jeśli hałas występuje w szczególności w określonych miejscach, pracodawca musi również wydzielić te strefy i oznakować je w specjalny sposób.

Zobacz także: Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci

Zachowaniu normy hałasu mogą służyć również rozwiązania akustyki budowlanej. Dobrym sposobem będzie oddzielenie pomieszczeń z użyciem dźwiękoszczelnych materiałów.

Dopuszczalna norma hałasu na uczelni, w szkole i terenach budowlanych

Dopuszczalna norma decybeli dotyczy nie tylko miejsc pracy. W szkołach i na uczelni jego natężenie nie powinno przekraczać 50 dB. Taka sama norma dotyczy także domów opieki, szpitali miejskich i zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, przy czym we wszystkich tych miejscach spada w nocy do zaledwie 40 dB. Bardziej rygorystyczne normy obowiązują jedynie w uzdrowiskach i szpitalach poza granicami miast i wynoszą 45 dB w ciągu dnia i 40 dB w nocy. W przypadku zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zagrodowej, mieszkaniowo–usługowej oraz rekreacyjno–wypoczynkowej, a także na terenie miast powyżej 100 tys. mieszkańców poziom hałasu nie powinien przekraczać 55 dB w dzień i 45 dB w nocy. Normy te mogą być wyższe w przypadku miejsc położonych w pobliżu dróg czy linii kolejowych. Nie włącza się do nich również niektórych źródeł hałasu, np. startu, lądowania, a nawet przelotu samolotów.

Przestrzeganie norm hałasu jest niezwykle ważne dla zdrowia. Zachowanie odpowiednio niskiego natężenia dźwięku, m.in. przez pracodawcę, może uchronić nie tylko przed złym samopoczuciem, lecz także znacznie poważniejszymi dolegliwościami.

Zobacz film: Zwróć uwagę na hałas. Źródło: Dzień dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości