"Słońce to endorfiny, zdrowie i naturalne źródło witaminy D". Jak żyć zimą bez promieni słonecznych?

Życie bez promieni słonecznych
50 minut - tyle w sumie świeciło słońce w Poznaniu w pierwszym tygodniu stycznia. Co było tego powodem? Czym zastąpić promienie słoneczne zimą? O tym mówili nam dziennikarka Agnieszka Cegielska oraz popularyzator nauki Cezary Szmidke.

Brak słońca zimą

Sytuacja meteorologiczna ostatnich tygodni osłoniła nas przed mroźnym powietrzem znad Arktyki, ale w zamian - w pakiecie z ciepłym powietrzem z kierunków południowych - dostaliśmy dużo wilgoci. Dlatego Polskę i nie tylko przykrywała spora warstwa chmur.

- Dzień jest krótki, słońce jest nisko nad horyzontem i niezbyt długo. Jak dojdzie taka sytuacja, jak w tym roku, że rozłożą nam się wyże i niże tak, że mamy chmury, to nie ma szans na więcej słońca - wyjaśnia Cezary Szmidke, popularyzator nauki.

Ruch powietrza, opady deszczu, prądy morskie, rośliny i cały łańcuch pokarmowy - to wszystko funkcjonuje dzięki energii słonecznej. W związku z tym większość organizmów żywych na Ziemi dostosowała się do tego, kiedy jest słonecznie : gdy jest jasno, łatwiej jest znaleźć jedzenie. Z drugiej strony, trudniej ukryć się przed drapieżnikami. Zmiennocieplne zwierzęta muszą korzystać ze słonecznej pory, aby podnieść temperaturę ciała.

Czym zastąpić promienie słoneczne?

Dla ludzi energia słoneczna oznacza dostosowanie się do dnia i nocy: o świcie wzrasta znacząco poziom kortyzolu. To hormon, który m.in. wpływa na zwiększenie ilości glukozy we krwi, a więc dostępnej szybko energii oraz na podniesienie ciśnienia. Rozbudza się wówczas układ pokarmowy i jesteśmy gotowi do działania. Organizm troszkę zwalnia koło południa, aby między 14:00 a 17:00 osiągnąć największą wydajność. Kiedy natomiast się ściema, zaczyna się wydzielanie melatoniny.

- Słońce to jest życie, to są endorfiny, słońce to jest zdrowie. Z jednej strony to jest światło, na które reagujemy, a z drugiej strony to naturalne źródło witaminy D - podkreśla Agnieszka Cegielska.

Brak słońca sprawia, że nasz organizm nie metabolizuje witaminy D. Zimą trzeba więc szczególnie zatroszczyć się o jej suplementowanie, bo - według badań - sama dieta nie pokryje w 100 proc. jej zapotrzebowania.

- 90 proc. Polaków ma niedobór tej witaminy - zaznacza dziennikarka.

Jaki jest jest patent na "dobudzenie się"? Z samego rana warto rozpalić wszystkie światła . Dzięki temu organizm rozbudzi się i wejdzie w prawidłowy rytm.

- Światło to jest lekarstwo, w tym momencie ratujemy się sztucznym - radzi nasza rozmówczyni.

Wieczorem natomiast nie musimy się stymulować światłem, a wręcz powinniśmy go unikać, zwłaszcza tego niebieskiego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

W Polsce wykonuje się za dużo cesarskich cięć. Dlaczego kobiety boją się rodzic naturalnie?

Ola Kwaśniewska też morsuje. Zdradziła, jak to wygląda w jej wydaniu

Nie dajmy się infekcjom. Poznaj domowe sposoby na walkę z chorobą

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości