Popularne przepisy na zrazy wołowe

Zrazy wg Andrzeja Polana
Zrazy wg Andrzeja Polana | Fot. Bartosz Krupa/East News
Zrazy wołowe to danie z długą tradycją. Serwowano je na dworach szlacheckich. Dziś to danie jest popularne w każdym regionie Polski, a szczególnie w kuchni śląskiej. Najbardziej znane są zrazy wołowe zawijane, choć można je przyrządzać również w postaci plastrów mięsa duszonych w sosie własnym.

Popularny przepis na zrazy wołowe zawiera kilka podstawowych składników, takich jak wołowina, cebula, musztarda, wędzony boczek i ogórki kiszone. Mimo że samo łączenie elementów dania nie jest trudne, przygotowanie mięsa wymaga odpowiedniej wprawy. Aby zrazy wołowe w sosie były kruche i smaczne, należy poddać je powolnemu duszeniu przynajmniej przez 1 lub 2 godziny.

Więcej:

Zrazy wołowe – charakterystyka potrawy

Zrazy wołowe, nazywane inaczej bitkami czy roladkami, to danie typowe dla kuchni staropolskiej. Receptura tej potrawy była znana już w XVIII wieku. Serwowano ją na dworach szlacheckich. W tym czasie zrazy można było przygotowywać z różnych rodzajów mięsa, szczególnie z dzikiej zwierzyny, przez co danie było również wykorzystywane w kuchni myśliwskiej. Dziś zrazy są podstawą kuchni śląskiej, dlatego nazywa się je często roladkami śląskimi.

Współcześnie zrazy wołowe doczekały się wielu wersji i modyfikacji nadzienia w przypadku formy zawijanej. Ważnym składnikiem pozostaje jednak sam sos, który jest podstawą całego dania.

Najpopularniejsze przepisy na zrazy wołowe

Najbardziej znane i najczęściej przygotowywane są zrazy wołowe zawijane . Nadzienie tworzy zwykle musztarda, ogórek kiszony, wędzony boczek i chleb. Zrazy wołowe w sosie mogą mieć także farsz na bazie kaszy lub z dodatkiem suszonej śliwki. Bardziej włoski charakter nada im nadzienie z suszonymi pomidorami i szynką parmeńską. Mięso na zrazy wołowe to – jak sama nazwa wskazuje – wołowina, która powinna być dobrej jakości. W innym wypadku mięso będzie ciężko przyrządzić, ponieważ nawet po długim duszeniu jego struktura będzie twarda. Do przygotowania dania używa się polędwicy wołowej, antrykotu, udźca czy rostbefu.

Jak zrobić zrazy wołowe?

Klasyczne zrazy wołowe w sosie własnym można śmiało modyfikować według własnego smaku. Nadzienie na bazie warzyw i innych dodatków zmienia się w zależności od regionu Polski. Jeśli chcemy przygotować najbardziej popularną wersję, warto skorzystać z przepisu na zrazy wołowe zawijane z musztardą i ogórkiem .

Składniki (na 4 porcje):

  • 6 plastrów wołowiny z polędwicy, udźca lub rostbefu,
    • 2 ogórki kiszone,
      • 6 niedużych plastrów boczku,
        • 2 kromki chleba,
          • 2 cebule,
            • 6 łyżeczek musztardy,
              • 400 ml wody lub bulionu,
                • 30 dag mąki,
                  • 1 łyżeczka smalcu,
                    • sól,
                      • pieprz,
                        • olej.

                          Przygotowanie:

                          1. Mięso umyj i oczyść z błon. Rozbij wołowinę na bardzo cienkie plastry. Możesz to zrobić tłuczkiem lub delikatnie samą ręką.

                          2. Kromki chleba pokrój w wąskie słupki.

                          3. Cebulę pokrój w piórka. Ogórki obierz i pokrój na kilka długich pasków. Oba składniki podsmaż chwilę na łyżeczce smalcu.

                          4. Każdy plaster mięsa dopraw z obu stron solą i pieprzem, a wnętrze posmaruj łyżeczką musztardy. Na wołowinie z musztardą połóż plaster boczku, następnie podsmażony ogórek z cebulą i słupek chleba.

                          5. Mięso zwiń tak jak krokiety i obwiąż sznurkiem. Każdy zraz obtocz w mące i podsmaż krótko na oleju, aż się zrumieni.

                          6. Przełóż zrazy do garnka z grubym dnem i zalej wodą lub bulionem. Całość duś na małym ogniu przez 1,5–2 godziny.

                          7. Po ugotowaniu wyjmij zrazy z garnka. Dopraw sos solą i pieprzem do smaku. Jeśli jest zbyt rzadki, możesz dodać odrobinę mąki i zagotować.

                          8. Przed podaniem usuń ze zrazów sznurek i ponownie umieść je w sosie.

                          Zrazy wołowe z boczkiem i ogórkiem to nie jedyna popularna forma podania tej potrawy. Często urozmaica się sos różnymi grzybami. Jak zrobić zrazy wołowe z pieczarkami ? Wystarczy, że w powyższym przepisie ogórek kiszony zastąpimy pokrojonymi pieczarkami, które wraz z cebulą staną się nadzieniem dla mięsa. Można też użyć suszonych grzybów. Jeśli mają trafić do sosu, wystarczy je dodać w połowie czasu duszenia.

                          Zobacz film: Involtinn di meanzane – zrazy z bakłażana. Źródło: Dzień Dobry TVN

                          Zrazy wołowe z piekarnika

                          Zrazy wołowe z piekarnika to alternatywa dla tradycyjnej techniki duszenia. Można wykorzystać ten sam przepis. Po podsmażeniu zrazy należy przełożyć do naczynia żaroodpornego zamiast do garnka (jeśli patelnia ma żaroodporną rączkę, można ją wstawić do piekarnika i przykryć folią aluminiową). Trzeba pamiętać, że jeśli przekładamy mięso do naczynia, trzeba wlać do niego powstały przy smażeniu sos. Zrazy pieczemy w temperaturze 180℃ około 1,5–2 godzin, sprawdzając od czasu do czasu miękkość wołowiny.

                          Zrazy wołowe mielone

                          Plastry wołowiny możemy zastąpić mięsem mielonym. W takim wypadku należy uformować kotlety ze zmielonej wołowiny z dodatkiem namoczonej w wodzie bułki tartej, soli i pieprzu. Zrazy wołowe mielone nadziewamy tak samo jak wersję z plastrami, czyli musztardą, ogórkiem, boczkiem i cebulą. Zaletą tego rozwiązania jest bardziej zwarta forma zrazów, które nie wymagają użycia sznurka.

                          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości