Przepis na purée z marchewki oraz pomysły na urozmaicenie tej potrawy

Mus z marchewki w białych miseczkach
Fot. Qwart / Getty Images
Marchewka zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Stosunkowo często gości w naszej kuchni jako dodatek do sałatek lub zdrowa przekąska. Warto przygotować również purée marchewkowe, które nie tylko świetnie zastąpi to ziemniaczane, ale i pozwoli na nowo odkryć smak ulubionych potraw, które podamy z jego dodatkiem.

Purée marchewkowe jest nie tylko nietypowe, ale i banalnie proste w przygotowaniu. Nie musisz jednak wierzyć nam na słowo - przetestuj nasze przepisy i przekonaj się na własnej skórze.

Purée z marchewki - przepis klasyczny

Aby przygotować 4 porcji purée marchewkowego, potrzebujemy:

· 1 kg marchewki,

· szczyptę soli,

· 2 łyżki masła.

Marchewkę myjemy, obieramy ze skórki i gotujemy przez około 15 minut w osolonej wodzie. Następnie blendujemy ją bądź ścieramy na tarce o grubych oczkach. Powstałą masę mieszamy z solą i masłem. Warto przyprawić ją szczyptą gałki muszkatołowej i łyżką soku z cytryny lub pomarańczy, który podkreśli smak marchewki. Dobrymi dodatkami są także: ostra czerwona papryka, czosnek, imbir, kumin.

Purée marchewkowe można także przygotować z pieczonej marchewki. W tym celu musimy ją obrać i owinąć w folię aluminiową. Następnie pieczemy ją w 200°C przez pół godziny. Po tym czasie warzywo jest gotowe do rozdrobnienia i przyprawienia.

Idealne dodatki do purée z marchewki

Purée z marchewki można niezwykle łatwo nadać nowy, ciekawy smak. Wystarczy w tym celu dodać do niego inne warzywa lub przyprawy. Sprawdź nasze przepisy!

Purée z marchewki i ziemniaków

Purée marchewkowo-ziemniaczane jest jednym z popularniejszych purée. Aby przyrządzić 4 porcje, należy przygotować:

· ½ kg ziemniaków,

· ½ kg marchewki,

· 1 łyżkę masła,

· 2 łyżki śmietany,

· sól i pieprz,

· gałkę muszkatołową.

Warzywa gotujemy - ziemniaki w osolonej wodzie, natomiast marchewkę można ugotować w osolonej wodzie lub z dodatkiem soli i cukru. Gdy będą miękkie, odcedzamy je, rozdrabniamy tłuczkiem lub blendujemy. Masę mieszamy z ciepłym mlekiem i masłem. Doprawiamy do smaku. To purée idealnie smakuje posypane natką pietruszki.

Takie purée z marchewki i ziemniaka bez dodatku przypraw jest świetnym posiłkiem dla niemowlaków, które uczą się nowych smaków.

Purée z marchewki i groszku

Miks ugotowanej lub podsmażonej marchewki i groszku jest nam znany od dzieciństwa. Taka mieszanka smaków idealnie komponuje się również w puszystym purée.

Składniki na 4 porcje:

· 600 g marchewki,

· 400 g mrożonego zielonego groszku,

· 2 łyżki masła,

· garść liści mięty,

· sól, pieprz.

W osobnych garnkach gotujemy umytą i obraną marchewkę oraz zielony groszek. Gdy są już miękkie, w oddzielnych pojemnikach blendujemy je lub rozgniatamy tłuczkiem i mieszamy z łyżką masła. Przyprawiamy solą i pieprzem, a do purée z groszku dodajemy garść liści mięty i ponownie je blendujemy. Purée to najlepiej smakuje i wygląda, gdy nie jest wymieszane, tylko podane obok siebie.

Purée z marchewki z imbirem i dynią

Purée marchewkowe z imbirem i dynią jest bardzo aromatyczne, a dzięki połączeniu kontrastowych smaków stanowi niezwykłe doświadczenie kulinarne.

Aby przygotować 4 porcje, potrzebujemy:

· 600 g marchewek,

· 200 g dyni,

· 2-3 cm świeżego korzenia imbiru,

· łyżkę masła,

· kilka łyżek mleczka kokosowego,

· pół łyżeczki cukru,

· sól i pieprz.

Obrane i pokrojone na mniejsze kawałki marchewkę i dynię gotujemy do miękkości. Do warzyw ugotowanych al dente dodajemy plasterki imbiru. Gdy wszystkie warzywa będą miękkie, odcedzamy je. Przy pomocy blendera łączymy je z pozostałymi składnikami. To purée można przygotować bez dyni. Wtedy należy jednak dodać o 200 g marchewki więcej.

Purée z marchewki i pietruszki

Składniki na 4 porcje:

· 500 g marchewki,

· 500 g pietruszki,

· 3 ząbki czosnku,

· 1 łyżka masła lub oleju kokosowego,

· 2 łyżki posiekanej natki pietruszki.

W tym przepisie istotne jest, aby gotować razem do miękkości obraną marchewkę, pietruszkę i czosnek. Następnie całość blendujemy i mieszamy z pozostałymi składnikami. To purée z marchewki z dodatkiem pietruszki podajemy posypane świeżą natką.

Podobnie możemy przygotować purée z marchewki i selera . Zastępujemy jednak czosnek szalotką, którą najpierw podsmażamy na łyżce oliwy w rondlu, w którym następnie będziemy gotować warzywa. Dalej postępujemy analogicznie jak w przypadku innych przepisów.

Purée z marchewki na słodko -pikantnie

Jeżeli znudziło ci się klasyczne purée marchewkowe, koniecznie spróbuj go w tej odsłonie.

Składniki na 4 porcje:

· kilogram marchewki,

· sok z jednej cytryny,

· 2 łyżeczki miodu,

· 2 łyżki oleju kokosowego,

· łyżeczka sproszkowanego chili,

· 2 łyżeczki soli.

Obraną i pokrojoną na kawałki marchewkę pieczemy przez kwadrans w piekarniku nagrzanym do 180°C. Jeszcze gorącą należy zblendować z pozostałymi składnikami.

Purée z marchewki smakuje dobrze jako samodzielne danie lub dodatek do mięs i ryb. Idealnie sprawdza się także na zimno - np. jako dip do chipsów z jarmużu.

Z czym podawać purée marchewkowe?

Purée marchewkowe może z powodzeniem stanowić zamiennik klasycznego ziemniaczanego. Podajemy je jako dodatek do mięs (np. do kurczaka z serem brie i konfiturą żurawinową) i ryb. Podane z uprażonymi pestkami dyni lub słonecznika stanowi idealne danie lunchowe lub podwieczorek. Warto zaznaczyć, że słodko-pikantne purée z marchewki dobrze sprawdzi się również na zimno jako pasta do kanapek.

Zobacz film: Krem z marchewki. Źródło Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości