Omlet francuski – przepis na pyszne śniadanie

Omlet z warzywami na białym talerzu
Fot. Nataliia Sirobaba / Getty Images
Jesienią i zimą lubimy ciepłe śniadania, które zapewniają nam energię na cały dzień. W tej roli dobrze sprawdzają się jajka. Omlet francuski smakuje wspaniale, a jego przyrządzenie zajmuje kilka minut.

Omlet francuski jest bardzo prosty w przygotowaniu, a przez bogactwo dodatków i wydań można codziennie odkrywać go na nowo. Jak zrobić omlet francuski?

Omlet francuski – przepis

Klasyczny omlet francuski przygotowuje się na bazie jajek. Jest on smażony na maśle tylko z jednej strony, tak aby jego wierzch był kremowy i lekko płynny. Przed podaniem składa się go na pół. Tradycyjny omlet francuski przyrządza się z kozim serem. Można jednak przygotować go w wielu różnych wersjach.

Przepis na omlet francuski bez dodatków nie jest bardzo skomplikowany i wymaga jedynie kilku podstawowych składników. Na jedną porcję potrzebujemy:

· 2 jajka,

· 2 łyżki mleka,

· 1 łyżkę masła,

· szczyptę soli.

Przygotowanie:

Jajka wbijamy do miseczki lub głębokiego talerza. Mieszamy z mlekiem i przyprawiamy solą do smaku. W tym samym czasie należy rozgrzać patelnię i roztopić na niej łyżkę masła. Jajko z dodatkiem mleka roztrzepać widelcem lub trzepaczką. Najlepiej sprawdzają się szybkie koliste ruchy, które napowietrzą masę jajeczną. Wylewamy ją na roztopione, gorące masło. Masę smażymy przez około 30 sekund. Gdy zacznie się ścinać, przesuwamy drewnianą łopatką płynną część od brzegów do środka patelni. Gdy spód będzie usmażony, a środek pozostanie lekko wilgotny, omlet francuski jest gotowy. Smażenie trwa około 5 minut. Gotowy omlet należy złożyć na pół, wyłożyć na talerz i podawać, póki jest gorący.

Zobacz film: Majerankowy omlet. Źródło Dzień Dobry TVN

Omlet francuski z warzywami

Delikatny, rozpływający się w ustach omlet francuski dobrze komponuje się z warzywami. Ciekawym pomysłem jest połączenie go z:

· 6 pomidorkami koktajlowymi,

· ½ papryki czerwonej,

· 3 pieczarkami,

· ½ cebuli.

Przygotowanie:

Warzywa należy dokładnie umyć, obrać i pokroić w drobną kostkę. Kolejnym krokiem jest podsmażenie ich na maśle lub ewentualnie na suchej teflonowej patelni. Na osobnej patelni smażymy omlet według klasycznego przepisu. Na usmażony omlet francuski znajdujący się na patelni nakładamy przygotowane wcześniej warzywa i składamy go na pół, a następnie przekładamy na talerz. Omlet francuski dobrze smakuje też z surowymi warzywami np. kilkoma liśćmi sałaty, małym pomidorem i ⅓ papryki. Sałatę rwiemy na mniejsze kawałki, a pomidor i paprykę kroimy w kostkę. Na połowie usmażonego omletu układamy warzywa, przykrywamy drugą częścią i przekładamy na talerz. Omlet francuski z warzywami to dobra propozycja nie tylko na śniadanie, ale i na podwieczorek lub kolację.

Omlet francuski z szynką

Omlet francuski jest stworzony nie tylko do podawania w klasycznej formie lub z warzywami. Ciekawym pomysłem jest dodanie do niego szynki i ewentualnie cebulki. Do jednego omletu potrzebna będzie garść posiekanej w paseczki szynki i opcjonalnie jedna szalotka, która nada potrawie ciekawego smaku i aromatu. Szalotkę należy pokroić w drobną kostkę. Obydwa dodatki wrzucamy na omlet pod koniec smażenia, które trwa około 5 minut. Omlet francuski z szynką i cebulą składamy na pół i smażymy jeszcze około minuty, by składniki mogły się ogrzać. Ta kompozycja bardzo dobrze smakuje z dodatkiem sera np. mozzarella.

Jak zrobić omlet francuski na słodko?

Omlet francuski to nie tylko pomysł na wytrawne śniadanie. Dobrze też sprawdzi się w roli słodkiego posiłku. Jeżeli zdecydujesz się na podanie go w takiej formie, do masy jajecznej można dodać łyżkę cukru, ksylitolu lub erytrytolu i pominąć sól. Omlet francuski można przyrządzić zarówno z dodatkiem mrożonych, jak i świeżych owoców. Jeżeli korzystamy z tej pierwszej opcji, należy je podgrzać na patelni lub w garnku. Pod koniec gotowania można dodać jedną lub dwie łyżki cukru – powstanie wtedy pyszna konfitura. Omlet francuski można serwować także ze świeżymi owocami. Bardzo dobrze sprawdzą się do tego: borówki, truskawki, maliny i porzeczki. Należy je położyć na pół usmażonego omleta, przykryć jego drugą częścią i przełożyć na talerz. Świetnym, rozgrzewającym posiłkiem może być też omlet z prażonymi jabłkami z cynamonem. Jest nie tylko pyszny, ale i niezwykle aromatyczny. Omlet francuski na słodko możesz także zjeść z miodem, konfiturą, dżemem, syropem klonowym lub jogurtem.

Z czym podawać omlet francuski?

Wytrawny omlet francuski można jeść sam lub z dodatkiem pieczywa z masłem. Świetnie sprawdza się świeży wieloziarnisty chleb lub razowiec. Jeżeli zdecydujemy się na zjedzenie go bez dodatków warzyw, tylko z szynką lub serem, dobrze zrobić do niego szybką sałatkę np. z miksem sałat, pomidorem i oliwkami, by dostarczyć sobie witamin i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Słodki omlet francuski z owocami dobrze smakuje solo, ale można również polać go miodem lub jogurtem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości