Przepis na chleb z kaszy gryczanej – bezglutenowy i bez drożdży. Jaką kaszę wybrać?

Okrągły chleb gryczany trzymany w dłoniach
Fot. KATRIN RAY SHUMAKOV/ Getty Images
Chleb z kaszy gryczanej przygotowuje się bez mąki i drożdży, ale może znaleźć się w nim wiele innych dodatków dopasowanych do indywidualnych preferencji smakowych. To zdrowy odpowiednik pszennych wypieków. Można go przygotować z dwóch rodzajów kasz – kaszy gryczanej niepalonej lub palonej. Sprawdź, którą z nich wybrać i dlaczego.

Kasza gryczana jest jedną z lepszych kasz dostępnych na rynku. Zawarte w niej witaminy B i E, węglowodany, białko, potas, żelazo, wapń oraz krzemionka pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, poprawiają stan skóry i paznokci, wzmacniają włosy. Nic więc dziwnego, że kasze są obowiązkowym elementem codziennej diety. Choć zazwyczaj jest to produkt serwowany na obiad, przy odrobinie wysiłku może stać się podstawowym składnikiem, dzięki któremu stworzysz bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej . Poznaj najprostszy przepis, który pozwoli ci przygotować pyszny własnoręcznie robiony wypiek.

>>> Zobacz też:

Bezglutenowa mąka owsiana – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne i zastosowanie

Chleb z kaszy gryczanej – jaką kaszę wybrać? Palona a niepalona

Przygotowując chleb z kaszy gryczanej można wybrać jedną z dwóch kasz dostępnych w sklepach, czyli kaszę niepaloną lub kaszę paloną. Chleb z kaszy gryczanej niepalonej (nazywanej również kaszą białą) będzie delikatniejszy w smaku. Zawiera również znacznie więcej wartości odżywczych. Kasza gryczana palona poddawana jest procesowi prażenia, w trakcie którego dochodzi do zmniejszenia zawartości kwasu foliowego oraz przeciwutleniaczy.

Chleb z kaszy gryczanej palonej (prażonej) można przygotować również, używając kaszy niepalonej (poprzez wrzucenie ziarenek do suchego i nagrzanego garnka). Prażenie sprawi, że w kaszy będzie wyczuwalny wyraźny, gorzkawy posmak.

Przepis na chleb z kaszy gryczanej

Jak przygotować chleb z kaszy gryczanej? Oto prosty przepis, który wymaga jedynie odrobiny cierpliwości, aby zdążył się zrobić naturalny zakwas. Poniższe składniki wystarczą na jedną keksówkę o długości 20 cm. Inne blaszki również się sprawdzą, chleb wówczas będzie wyższy lub niższy, nie ma to jednak wpływu na jego smak, a jedynie na czas pieczenia.

Składniki:

  • 500 g kaszy gryczanej (niepalonej lub palonej),
    • 500 ml wody (lub więcej),
      • 2 łyżeczki soli.

        Przygotowanie:

        1. Kaszę dokładnie opłucz, przesyp do miski i zalej wodą o temperaturze pokojowej. Ziarenka kaszy powinny w całości znajdować się pod powierzchnią wody, jeśli tak się nie dzieje, to dolej jej jeszcze trochę.

        2. Miskę przełóż w ciepłe miejsce, przykryj ściereczką i odstaw na około 9–10 godzin. W tym czasie kasza napęcznieje, a ziarna zrobią się bardziej lepkie.

        3. Po upływie 9 godzin wymieszaj dokładnie zawartość miski i w razie potrzeby dolej odpowiednią ilość wody, aby znowu w całości zakryć ziarna. Odstaw miskę na 12 godzin.

        4. Po upływie 12 godzin sprawdź, czy ziarenka pochłonęły całą wodę, jeśli nie, to odlej jej nadmiar.

        5. Do kaszy dodaj sól i całość zmiksuj w blenderze. Masa nie powinna być całkowicie gładka – powinny być widoczne pojedyncze ziarenka i grudki kaszy.

        6. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej całą masę. Odstaw na kolejne 12 godzin do zimnego piekarnika.

        7. Rozgrzej piekarnik do 190–210°C i piecz w nim chleb przez około godzinę, aż do pojawienia się charakterystycznych pęknięć na wierzchu skórki.

        8. Wyjmij keksówkę z piekarnika, wyciągnij chleb z papieru i wystudź go na desce do krojenia.

        Wariantem powyższego przepisu jest chleb z kaszy gryczanej i płatków owsianych , których dodaje się około 2 łyżki stołowe. Wypiek można wzbogacić również o suszone śliwki, żurawinę, słonecznik lub orzechy . Modyfikując przepis, należy pamiętać, że zmienia się również wartość kaloryczna takiego wypieku.

        Przygotowanie chleba z kaszy gryczanej bez drożdży i bez mąki jest naprawdę proste, wystarczy jedynie odpowiednio wcześniej zacząć przygotowanie masy.

        >>> Zobacz też:

        Jabłecznik – pyszne ciasto z kaszą jaglaną według Tadeusza Müllera, syna Magdy Gessler

        Chleb z kaszy gryczanej na zakwasie – dlaczego warto go jeść?

        Chleb z kaszy gryczanej na zakwasie jest znacznie zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego chleba pszennego, nawet jeśli jest kupowany w najlepszej piekarni w mieście. Chleb na zakwasie ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie i znacznie lepiej oddziałuje na cały organizm niż wypieki drożdżowe. Nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w kuchni poradzą sobie z jego upieczeniem. Przepis można modyfikować tak, żeby własnoręcznym wypiekiem cieszyła się zarówno jedna osoba, jak i cała rodzina.

        Należy również pamiętać, że chleb z kaszy gryczanej to produkt bezglutenowy , który świetnie sprawdzi się jako element diety. Kanapki z takiego chleba są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, a osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią nie muszą odmawiać sobie pysznego, tradycyjnego śniadania lub kolacji. Ostudzony chleb można również od razu zamrozić, a później jedynie podgrzać przed podaniem. Smakuje znacznie lepiej niż chleb ze sklepu.

        >>> Zobacz też:

        Zobacz film: Dieta na piękne włosy. Źródło: Dzień Dobry TVN. 

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości