Jak zrobić chleb na zakwasie? Sprawdzone przepisy na chleb żytni na zakwasie, orkiszowy i wiele innych!

Jak upiec chleb na zakwasie? Czy bez specjalistycznych urządzeń jesteś w stanie to zrobić? Chcąc upiec chleb na zakwasie, np. chleb żytni na zakwasie, orkiszowy, pszenny lub razowy, początkowo możesz mieć szereg wątpliwości. Przepis na chleb na zakwasie jest w gruncie rzeczy banalny, a efekt może być znakomity!

Tradycyjny, domowy chleb na zakwasie może kojarzyć się ze smakiem dzieciństwa. Dla wielu rodziców, babć i dziadków, mimo znacznie trudniejszych warunków, pieczenie chleba na zakwasie nie było niczym skomplikowanym. Zobacz skuteczne przepisy na chleby żytnie na zakwasie, chleby orkiszowe na zakwasie oraz pszenne. Tak pyszny chleb na zakwasie będzie znacznie smaczniejszy od nawet najlepszych chlebów kupowanych!

Więcej:

Przepis na chleb żytni na zakwasie

Pieczenie chleba na zakwasie to tradycyjna metoda tworzenia pieczywa, która jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa. W przeciwieństwie do wielu chlebów, które możemy kupić w sklepie, domowy, żytni chleb na zakwasie pozbawiony jest jakichkolwiek wzmacniaczy smaku i konserwantów, a mimo to może być nawet bardziej intensywny w smaku. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do tego, jak upiec chleb na zakwasie , nie powinieneś obawiać się żadnych dodatkowych wymogów – do pieczenia wystarczy bowiem zwykły piekarnik, elektryczny lub gazowy. Możesz oczywiście skorzystać z maszyny do pieczenia chleba, ale nie jest to obowiązkowe.

Czego potrzebujesz do zrobienia żytniego prostego chleba na zakwasie? Przede wszystkim konieczny będzie sam zakwas chlebowy żytni, składający się ze sfermentowanej w wodzie mąki żytniej, która ma podobne właściwości do drożdży. Zakwas możesz wykonać sam w bardzo prosty sposób. Potrzebujesz do tego mąki (typ minimum 700) i wody. Do naczynia wsyp ok. 100 g mąki i zalej letnią wodą tak, aby powstała masa przypominająca konsystencją i gęstością ciasto na naleśniki. Naczynie przykryj tkaniną, a następnie odstaw w ciepłe miejsce. Tworzenie zakwasu chlebowego trwa ok. 5 dni. Każdego dnia dodawaj kolejną porcję mąki i wody i wszystko mieszaj. Stopniowo będzie zachodził proces fermentacji. Po ok. 5 dniach powinieneś otrzymać już gotowy zakwas chlebowy . Do jego wykorzystania możesz użyć każdego rodzaju mąki (pamiętaj tylko, by były to mąki o typie 700 lub wyższym) w zależności od tego, jaki chleb masz zamiar upiec.

Zobacz także: Czarnuszka. Przepisy na potrawy z przyprawą o niezwykłej mocy

Do przygotowania chleba żytniego na zakwasie potrzeba następujących składników (porcja na dwie keksówki):

  • ok. 300 g zakwasu żytniego,
    • ok. 900 g mąki żytniej (typ min. 700),
      • 0,5 l wody w temperaturze pokojowej,
        • 1 łyżka soli,
          • ewentualne dodatki, np. ziarna, jeśli masz ochotę na chleb na zakwasie z ziarnami .

            Pieczenie chleba na zakwasie – krok po kroku :

            1. Pieczenie chleba na zakwasie rozpocznij od połączenia składników. W naczyniu wymieszaj dokładnie wszystkie podane składniki tak, by stanowiły jedną masę. Pamiętaj, aby nie urabiać ciasta zbyt długo, gdyż w przypadku mąki żytniej wpłynie to na gorszy smak chleba (dłużej należy wyrabiać ciasta pszenne).

            2. Naczynie z ciastem na chleb na zakwasie odstaw przykryte ścierką i poczekaj co najmniej 6 godzin. Możesz równie dobrze odstawić ciasto na całą noc.

            3. Do przygotowanych wcześniej form, np. keksówek, przełóż ciasto. Ważne, by wcześniej ścianki formy wysmarować tłuszczem, np. olejem słonecznikowym. Możesz również obsypać brzegi mąką. Ciasto na prosty i tradycyjny chleb na zakwasie wyrównaj w naczyniu i włóż je do rozgrzanego do 220℃ piekarnika (grzanie góra-dół). Po 20 minutach zmniejsz temperaturę do 200℃ i piecz jeszcze przez ok. 40–55 minut do momentu stwardnienia i zarumienienia się skórki chleba.

            4. Voilà! Domowy chleb na zakwasie jest już gotowy! Pozwól mu nieco wystygnąć, a następnie zabierz się do degustacji.

            Zobacz także: Jak obniżyć cholesterol?

            Inne rodzaje chlebów na zakwasie

            Jeżeli pieczenie chleba na zakwasie spodobało ci się, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby upiec następnie inne rodzaje chleba. Wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji smakowych. W podobny do powyższego sposób możesz upiec chleb orkiszowy na zakwasie, chleb pszenno-żytni na zakwasie lub pszenny na zakwasie żytnim. Różnice będą polegały na doborze składników – innym rodzaju mąki i zakwasu. Możemy je również łączyć – doskonałym tego przykładem jest przepyszny chleb pszenny na zakwasie żytnim .

            Przepis na chleb pszenny na zakwasie :

            Do wypieku takiego chleba na zakwasie będziesz potrzebować mąki pszennej i zakwasu żytniego lub pszennego. Świetnym dodatkiem, wzbogacającym smak pieczywa, będzie czarnuszka. Wszystkie składniki – wodę ok. 0,5 l, mąkę pszenną ok. 900 g, zakwas żytni ok. 300 g, sól, wodę i odrobinę czarnuszki wymieszaj ze sobą, a następnie wyrób ciasto. Należy wyrabiać je dłużej niż w przypadku robienia chleba żytniego na zakwasie – poleca się wyrabiać ciasto około jednego kwadransa. Następnie zakryj je ściereczką i odstaw. Piecz w temperaturze 190℃ ok. 35–45 minut, a następnie pozwól ciastu odpocząć. Chleb pszenny na zakwasie żytnim jest już gotowy!

            Zobacz film: Chleb dyniowy. Źródło: Dzień dobry TVN

            Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości