Dzień Programisty. Co zrobić, aby zostać programistą? Jakie umiejętności będą przydatne?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Jak zostać programistą? To pytanie bardzo często staje przed oczami tych wszystkich, którzy wiedzą, że zawód programisty ma ogromną przyszłość. Jeżeli zastanawiamy się, jak zostać programistą gier, aplikacji lub oprogramowania, to wiedzmy, że możemy zacząć już teraz – we własnym domu. Z okazji Dnia Programisty podpowiadamy, co zrobić, aby zacząć pracę w tym zawodzie.

Zawód programisty jest niezwykle szanowany na rynku, a wiele osób pragnie go wykonywać, między innymi ze względu na zarobki.. Zastanawiając się, jak nim zostać, nie możemy zapominać o umiejętnościach miękkich takich jak odpowiedzialność i kreatywność. Sprawdzamy zatem, jak zostać programistą od zera i jakie cechy warto posiadać.

Dzień Programisty - kiedy jest obchodzony?

Dzień Programisty obchodzony jest 256. dnia roku. Oznacza to, że w latach przestępnych wypada 12 września, a w pozostałych 13. W tym roku obchodzimy go w środę 13 września. Skąd akurat taka data? Ma ona symbolizować liczbę wszystkich możliwych wartości jednego bajtu w jego najpopularniejszej - 8-bitowej postaci, a więc 28=256.

Zawód: programista. Kto powinien rozważyć, jak zostać programistą i dlaczego?

Zawody z obszaru IT i nowych technologii rozchwytywane są przez pracodawców od lat. Nie inaczej jest w przypadku zawodu programisty. Wiele osób zastanawia się, czy i jak zostać programistą albo jak zostać programistą bez studiów. Okazuje się, że zawód programisty tylko stereotypowo kojarzy się z pochłoniętym pracą informatykiem, który cały czas siedzi przed komputerem. Coraz częściej firmy poszukują także programistów, którzy posiadają szerokie zaplecze wiedzy ogólnej.

Nad tym, czy i jak zostać programistą, powinny zastanowić się zwłaszcza te osoby, które mają dużo czasu na naukę, choć niekoniecznie na uniwersytecie. Często słyszy się historie o tym, jak zostać programistą od zera i nie jest to wyolbrzymienie. Wszystkiego, czego trzeba do pracy w IT jako programista, można nauczyć się samodzielnie – we własnych „czterech ścianach”.

Oprócz konieczności zdobywania wiedzy merytorycznej, czyli nauki wybranego języka programistycznego, każda osoba zastanawiającą się, jak zostać programistą, powinna posiadać też pewne cechy ogólne i umiejętności miękkie . W tym zakresie pracodawcy z branży szczególnie kładą nacisk na:

  • odpowiedzialność i rzetelność – dobry programista musi potrafić brać odpowiedzialność za swoje czyny, a w szczególności za kod, który stworzył. W zawodzie programisty wymagana jest dokładność, a także postawa otwartości na krytykę;
    • samodzielność – kluczową cechą programisty jest zdolność i chęć do rozwiązywania problemów samodzielnie. Myśląc o tym, jak zostać programistą (gier, aplikacji, systemów), myślmy też o tym, jak zostać dobrym (i obiektywnym) testerem swoich produktów;
      • kreatywność – skłonność do myślenia szablonowego może skutecznie pokrzyżować dalsze etapy starania się o to, jak zostać programistą. Kreatywność, popularna metoda out of the box , to konieczna umiejętność dla każdego programisty.

        Jak zostać programistą bez studiów?

        Nauka programowania przypomina naukę języków obcych (zasadniczo w tym przypadku również uczymy się języka obcego, tylko programistycznego). Istnieją sposoby na to, jak zostać programistą od zera, ale wymagają przede wszystkim olbrzymiej determinacji w dążeniu do celu. Podobnie, jak w przypadku nauki języka obcego, dla każdego, kto rozważa, jak zostać programistą, ważne są konsekwentność i systematyczność nauki. Niewątpliwie zaletą studiów informatycznych, na których zdobędziemy potrzebną wiedzę, jest to, że zmuszają nas one do regularności – co semestr musimy postarać się o odpowiednie zaliczenia, a następnie obronić pracę licencjacką, inżynierską lub magisterską, która może być w formie aplikacji, gry lub programu komputerowego.

        Jeśli myślimy o tym, jak zostać programistą , a jednocześnie chcemy kontynuować podczas nauki dotychczas wykonywany zawód, to będzie nam zdecydowanie trudniej pod względem czasowym. Nauka specjalistycznych języków programowania może zajmować nawet kilka lat.

        Jak zostać programistą bez studiów? Przede wszystkim konieczne będą szkolenia i kursy. Obecnie bez trudu możemy szkolić się online albo uczestniczyć w intensywnych szkoleniach typu bootcamp. Te ostatnie charakteryzują się indywidualnym podejściem, ponieważ nad każdym z kursantów czuwa przypisany mentor. Szkolenia są bardziej intensywne i wymagają więcej czasu. Osoby, które marzą o tym, jak zostać programistą od zera, z pewnością zadowolone będą z mnogości wyboru różnych szkoleń, nie tylko płatnych. Co więcej, istnieją bardzo rozbudowane społeczności programistów, które skupiają się na wzajemnej pomocy. Bez względu na to, który rodzaj szkoleń wybierzemy, planując samodzielną naukę, skoncentrujmy się na wiedzy dostępnej w internecie. Książki są mniej polecane ze względu na to, że druk po prostu nie nadąża za rozwojem technologicznym i ewolucją języków programistycznych.

        W praktyce decyzja o tym, czy i jak zostać programistą (gier, ale nie tylko), dotyczy też innej ważnej decyzji: czy bardziej interesuje nas praca jako programista front-end, back-end czy też może full-stack? Pierwszy programista zajmuje się płaszczyzną, która jest najbardziej widoczna w programie, grze lub aplikacji. Programista back-end z kolei wykonuje prace związane z poprawnością funkcjonowania kodu i skryptów. Tzw. full-stack developer to stanowisko mieszane i chyba najbardziej odpowiedzialne. Polecaną metodą na to, jak zostać programistą, jest wpierw wybranie własnej ścieżki i rodzaju pracy (z powyższych kategorii), a następnie wybranie rodzaju produktów, nad którymi chcemy pracować. Wybór języka programowania do nauki będzie wynikał z ostatnich punktów, nigdy nie powinien być on narzucony odgórnie.

        Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

        Zobacz także:

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        Źródło zdjęcia głównego: Emilija Manevska/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości