Materiał promocyjny

Jak zmienić VPN, aby chronić prywatność

GettyImages-1041874520.jpg
GettyImages-1041874520.jpg
Jeżeli jesteś bardziej świadomym użytkownikiem Internetu, to wiesz, że prywatność jest mocno narażona na ataki hakerów. Programy i usługi VPN są na to dobrym rozwiązaniem . Zapewniają nie tylko możliwość pozostania anonimowym w Internecie, ale także nie wymagają zakupu żadnych urządzeń ani profesjonalnej pomocy.

Co to jest VPN (Virtual Private Network)? To tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci – Internetu – w taki sposób, że chronią tożsamość użytkownika.

VPN – jak działa i jakie daje możliwości?

VPN działa podobnie jak niektóre serwisy . Jeżeli adres serwisu zaczyna się od zapisu „https”, zamiast dotychczasowego „http”, oznacza to, że zastosowano protokół, który szyfruje połączenie z serwerem. Dzięki temu zablokowana jest możliwość wycieku danych logowania czy innych informacji podawanych na serwerze (np. numer karty kredytowej). Tak samo działa sieć VPN, tylko w tym przypadku stosuje się tzw. tunelowanie. W czasie łączenia się z dowolną stroną internetową z komputera wysyłany jest szereg danych i informacji do serwera docelowego. Połączenie VPN w ramach tunelowania szyfruje wszystkie te informacje i umieszcza w nowym pakiecie. Odszyfrowane są dopiero na serwerze docelowym. Dlatego jeżeli nawet ktoś przechwyci dane, otrzyma je zaszyfrowane, bez możliwości odczytania.

Wiedza, jak działa VPN, daje wiele możliwości. Ogólnie rzecz biorąc , eksperci odradzają korzystanie z darmowego wi-fi, np. w parkach czy kawiarniach. Sieci te można bardzo łatwo kontrolować i przechwytywać informacje. Połączenie z VPN uniemożliwia wykradanie jakichkolwiek danych. Poza tym będąc za granicą i podłączając się do sieci VPN w Polsce, serwer będzie traktował połączenie tak, jakby użytkownik w ogóle nie opuścił kraju. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w państwach, w których stosowana jest cenzura Internetu. Dzięki sieci VPN można to zabezpieczenie obejść.

Jaki VPN będzie odpowiedni dla twojego komputera?

Na rynku dostępnych jest wiele programów oferujących usługi zmiany VPN, jednak nie każdy będzie odpowiedni dla twojego komputera. Choć zaoszczędzisz pieniądze na darmowym programie, odbędzie się to kosztem bezpieczeństwa komputera . Najczęściej takie programy oferują przesył danych ubogich w szyfrowanie i kompresję. O wiele więcej zabezpieczeń uzyskasz, kupując rozbudowany program, ale wraz z bardziej zaawansowanymi zabezpieczeniami spowolni się szybkość twojego połączenia. Jak wybrać odpowiednią ofertę dla siebie?

  • Bezpieczeństwo – jest to najważniejsza rzecz, którą musisz uwzględnić przy wyborze. Największą zaletą będzie oczywiście ochrona przed śledzeniem i zerwaniem połączenia z serwerem zdalnym. Przy wyższym poziomie bezpieczeństwa masz pewność, że zostaniesz anonimowy w sieci. Potencjalną wadą może być zbyt utrudnione skonfigurowanie protokołu zabezpieczeń, jednak zaniedbanie tego może podnieść ryzyko wycieku IP oraz DNS.
    • Koszt – nikt nie lubi przepłacać, ale jeżeli chcesz niezawodnego VPN, będziesz musiał wydać dużo pieniędzy. Ważne, żebyś wziął pod uwagę formę płatności (miesięczna, roczna).
      • Design – dla jednych jest to kwestia marginalna, ale przejrzystość interfejsu może ułatwić naukę początkującym lub posiadającym mało wiedzy technicznej. Jeżeli nie wybierzesz VPN-u z łatwą obsługą, możesz spędzić dużo czasu na konfiguracji.
        • Przepustowość – liczy się głównie dla osób prowadzących firmy. Choć większość programów VPN jest do siebie podobna, to te przeznaczone tylko dla firm częściej są wydajniejsze.
          • Dostęp do treści ograniczonych położeniem geograficznym – program może oferować dostęp do treści wyświetlanych np. tylko w Stanach Zjednoczonych. Stanowi to jednak problem, ponieważ anonimowość może być użyta do czynności nielegalnych.

            Przy wyborze odpowiedniego programu powinieneś mieć na uwadze także tzw. Sojusz Czternaściorga Oczu. W 2005 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia podpisały dokument o swobodnym dzieleniu informacji – wiele danych obejmuje właśnie te z Internetu. Sojusz powiększył się jeszcze o Holandię, Francję, Danię, Norwegię, Niemcy, Belgię, Włochy, Szwecję i Hiszpanię – obecnie obejmuje więc 14 krajów. Jeżeli martwisz się o wyciek danych do któregoś z tych państw, wybierz program z siedzibą w kraju, który nie zalicza się do sojuszu.

            Zmiana VPN – jak to zrobić?

            Podstawowa obsługa zmiany lokalizacji i IP jest z reguły prosta. Wystarczy ściągnąć program, zainstalować go, po czym aktywować VPN. Oto kilka programów, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru.

            • PureVPN – dobry dla miłośników serwisów streamingowych, udostępniania plików i tych korzystających z VoIP (wirtualnego aparatu telefonicznego). Siedziba w HongKongu może odstraszyć użytkowników szukających absolutnej anonimowości. Usługa kosztuje ok. 3 dolary miesięcznie.
              • NordVPN – posiada przyjazny interfejs i wiele serwerów do wyboru. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób szukających prywatności. Nie poleca się go miłośnikom Netflixa – mogą wystąpić błędy w przesyle strumieniowym. Kosztuje ok. 5 dolarów miesięcznie.
                • ZenMate – dobry dla początkujących użytkowników domowych. Sieć jest niestety powolna i podatna na przecieki. Nie jest zalecana dla zaawansowanych użytkowników. Dostępna jest zarówno darmowa, jak i płatna wersja (6 funtów lub 5 dolarów miesięcznie).
                  • IVPN – oferuje 36 serwerów w 13 krajach. Posiada przejrzysty interfejs, prostą politykę prywatności i nienajgorszą szybkość przesyłu danych. Wadą może być wysoka cena, bo za miesiąc zapłacisz ok. 15 dolarów, a za kwartał 39,99 dolarów.
                    • CyberGhost – szwedzki producent oferuje minimalistyczny interfejs, nienaganną szybkość przesyłu danych i ich dobrą ochronę. Podczas zakładania konta nie będziesz poproszony o żadne dane, zamiast loginu i hasła dostaniesz 12-cyfrowy kod PIN. Kosztuje 5 euro miesięcznie.
                      • IPVanish – spółka z siedzibą w USA może odstraszyć tych, którzy chcą pozostać anonimowym. Oferuje w zamian wbudowany dostęp do Netflixa, więc będzie dobra dla użytkowników domowych. Kosztuje ok. 5 dolarów miesięcznie.

                        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                        Materiał promocyjny
                        podziel się:

                        Pozostałe wiadomości