Motoryzacja

Jak zapłacić mandat przez internet? Instrukcja

Mężczyzna znajduje mandat za wycieraczką

fot. Chris Ryan/Getty Images

Motoryzacja

Jak zapłacić mandat przez internet? Instrukcja

Mężczyzna znajduje mandat za wycieraczką

fot. Chris Ryan/Getty Images

Nie zawsze jest tak, że mamy przy sobie gotówkę. Mandat trzeba jednak zapłacić, dlatego można zdecydować się na tzw. mandat kredytowy, który można uregulować nieco później. Karę pieniężną za przekroczenie prędkości czy nieprawidłowe parkowanie można zapłacić także przez internet – dokładnie tak, jak inne rachunki. Procedura płatności online jest jednak w tym przypadku nieco inna.

Mandat kredytowy wypisany jest na bloczku z numerem konta, na które należy wpłacić stosowną kwotę. Taki mandat można opłacić na poczcie lub w banku. Można także zapłacić go przez internet, wykonując przelew. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowana procedura, ponieważ mandat jest podatkiem. Zanim więc ukarany postanowi dokonać płatności, powinien sprawdzić, jak zrobić to poprawnie.

Grzechy główne polskich kierowców

Jak zapłacić mandat przez internet? Instrukcja krok po kroku

Przez internet możemy zapłacić jedynie te mandaty, które zostały wystawione przez policję. Mandaty wypisane przez straż miejską czy urząd celny muszą być opłacone tradycyjnym przelewem. Ważne jest również to, że wszystkie polskie banki oferują możliwość zapłaty za mandat poprzez bankowość internetową. Pierwszym krokiem jest więc zalogowanie się na swoje konto w banku, a następnie odnalezienie zakładki „Przelew”. We wspomnianej zakładce znajduje się kilka różnych rodzajów możliwych przelewów, np. do ZUS czy do US. 

Płatność za mandat przez internet wykonuje się jako przelew podatkowy. W różnych bankach może być on różnie nazwany, dlatego dobrze jest zorientować się, jak jest w danej jednostce – czy jest to „Przelew do urzędu skarbowego”, „Przelew do US”, czy „Przelew podatkowy”. Po znalezieniu właściwej opcji i kliknięciu w nią należy wybrać rodzaj płatności (w tym przypadku „Mandaty”). Są to konkretne formularze, ułożone alfabetycznie, dlatego nie ma kłopotu ze znalezieniem właściwego. W dalszej kolejności należy wybrać miejscowość urzędu skarbowego. Z tym najwięcej kłopotu mają osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z opłatą mandatu przez internet. Nie wpisuje się tu bowiem miejscowości, w której mieści się urząd skarbowy płatnika, ale zawsze Opole. Dlaczego? Od 1 stycznia 2016 roku właśnie do urzędu skarbowego w Opolu spływają wszystkie mandaty z kraju. Dalej należy uzupełnić adres urzędu oraz numer konta. Zdarza się, że system sam wczytuje już te dane. Numer konta do wykonania przelewu powinien znajdować się na mandacie, który wręczył policjant. Można też zweryfikować go na stronie internetowej opolskiego urzędu. Zawsze warto go sprawdzić, gdyż numery kont ulegają czasem zmianie. Dane, które należy uzupełnić, to dane płatnika (imię, nazwisko, adres), a także identyfikator, którym jest PESEL osoby płacącej mandat. Być może i w tym przypadku informacje zostaną wczytane automatycznie. Ostatnimi punktami do wypełnienia są pole kwoty oraz identyfikacji zobowiązania, którą jest seria i numer mandatu, znajdujący się na blankiecie wypisanym przez policję. Pole „Okres rozliczeniowy” należy zostawić puste. Na koniec pozostaje już tylko wysłanie rachunku. Wykonanie przelewu elektronicznego wiąże się z koniecznością podania kodu przesłanego SMS-em lub znalezionego na zdrapce.

Co warto wiedzieć o płatności za mandat przez internet?

Zapłata za mandat przez internet nie jest skomplikowaną czynnością, ale dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przed podaniem adresu opolskiego urzędu skarbowego należy upewnić się, że jest prawidłowy. Każdorazowo należy także sprawdzić numer konta do przelewu.

Jeśli istnieje konieczność zapłaty mandatu przez internet z zagranicznego konta, należy znać IBAN oraz SWIFT. IBAN jest po prostu numerem konta poprzedzonym przedrostkiem PL, zaś SWIFT w tym przypadku wygląda następująco: NBPLPLPW. Zapłata za mandat przez internet jest prosta i szybka, choć oczywiście istnieje wiele możliwości uregulowania należności. Czasem policja dysponuje terminalem płatniczym, można więc zapłacić kartą lub nawet telefonem. Można zdecydować się na płatność na poczcie lub w banku. Jeśli jednak wolimy zrobić to spokojne, bez pośpiechu i wychodzenia z domu, warto zdecydować się na zapłatę za mandat online.

Ile kosztuje opłata za mandat przez internet?

Zapłata mandatu wiąże się również z opłatą, która różna jest w przypadku płacenia mandatu na poczcie czy w banku lub przez internet. Dość wysoka prowizja obowiązuje na Poczcie Polskiej. Płacąc tam mandat, należy doliczyć 10 zł. Płacąc z własnego konta bankowego, należy przygotować się na doliczenie opłaty zgodnie z obowiązującą w umowie taryfą, czasem jednak przelewy są bezpłatne. Płatność za mandat przez internet może więc być także najtańszą opcją.

Warto również pamiętać, że przelewy realizowane w ten sposób, będą szybciej zaksięgowana, zgodnie z sesjami księgowania w bankach. 

Co sądzisz o tym artykule?
74
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0