Jak zaaranżować małe mieszkanie? Architekt: "Wybieraj meble modułowe"

Im mniejsze mieszkanie, tym większą pomysłowością musimy się wykazać podczas aranżacji wnętrza. Architekt Jonatan Kilczewski podpowiedział, jak urządzić małe mieszkanie i wykorzystać każdy jego metr kwadratowy.

Mieszkamy w coraz mniejszych mieszkaniach. Jeżeli nie chcemy tracić przestrzeni, aranżujemy przestrzeń z wykorzystaniem mebli, które „sprytnie” można schować bądź złożyć. Obecnie na rynku jest wiele mebli z możliwością przekształcania.

Gdy zastanawiasz się, jaki wystrój ma mieć Twoje małe mieszkanie, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

  • Im mniej ścian, tym więcej przestrzeni i światła
    • Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń
      • Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce
        • Sprytne przechowywanie to podstawa
          • Meble rozkładane ułatwiają życie w małym mieszkaniu
            • Aranżacja małego mieszkania – najważniejsze zasady

              1. Im mniej ścian, tym więcej przestrzeni i światła

              Rozplanowując małą przestrzeń, zadbaj o wydzielenie w niej nie pokojów, ale stref – np. strefy sypialnej, strefy kuchennej czy strefy rekreacyjnej. Dopiero później rozważ, które z nich powinny znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu, a które mogą być połączone w jednym pokoju. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest oczywiście salon z aneksem kuchennym. Dzięki takiemu wariantowi zyskujemy dodatkową przestrzeń wspólną, możemy natomiast odgrodzić od niej sypialnię – większości z nas zależy bowiem na zachowaniu jej jako przestrzeni prywatnej.

              2. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń

              Kiedy zastanawiasz się nad wystrojem małego mieszkania w bloku, wybieraj zawsze kolory jasne i stonowane, takie jak ciepła biel, beż, gołębi szary czy jasny brąz. Doskonale sprawdzi się także jasne drewno. Wnętrze zakomponowane w tych barwach wyda się zawsze większe i jaśniejsze niż takie, w którym zastosowane są jaskrawe, głębokie lub ciemne kolory. W optycznym powiększaniu wnętrza pomogą też lustra i elementy błyszczące, np. lakierowane szafki. Dzięki nim nawet najmniejsze wnętrze wyda się przestronniejsze. Warto też pamiętać, że przy pomocy odpowiednio ustawionych luster możemy nieco doświetlić nasze małe mieszkanie.

              3. Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce

              Gdy już ustalisz rozkład pomieszczeń w swoim małym mieszkaniu, nie zapomnij wybrać do nich drzwi przesuwnych. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo przestrzeni, którą przy drzwiach tradycyjnych musiałbyś zarezerwować dla otwierającego się skrzydła. By zachować prywatność w pomieszczeniach zamkniętych, a jednocześnie maksymalnie je doświetlić, wybierz drzwi z subtelnymi, matowymi przeszkleniami – takie jak te z kolekcji Porta KONCEPT lub Porta VERTE HOME. Pamiętaj też o punkcie drugim – dobieraj drzwi w odcieniach bieli lub tych oddających kolor jasnego drewna.

              4. Sprytne przechowywanie to podstawa

              W małym mieszkaniu duża liczba rzeczy „na widoku” powoduje natychmiastowe optyczne zmniejszenie przestrzeni i stwarza wrażenie bałaganu. Dlatego tak ważne są kompaktowe systemy przechowywania, które pozwolą nam uniknąć wspomnianego efektu. Na niewielkiej powierzchni doskonale sprawdzą się szafy z drzwiami przesuwnymi i lustrami, szafki bezuchwytowe czy półki ścienne, a w mieszkaniach z wysokimi sufitami – pawlacze. Ważne jest również sprytne zagospodarowanie małej kuchni. Rozwiązania takie jak mała lodówka czy zmywarka podblatowa w zabudowie pomogą nam zapanować nad niewielką przestrzenią kuchenną.

              5. Meble rozkładane ułatwiają życie w małym mieszkaniu

              Każdy mieszkaniec niedużej przestrzeni wie, jak ważna jest jej wielofunkcyjność i możliwość przekształcania w zależności od bieżącej potrzeby. Niezastąpione są tu rozkładane i łatwe do przenoszenia meble, które da się wykorzystać na kilka sposobów. Klasycznym przykładem jest rozkładana sofa: za dnia służąca jako miejsce do wypoczynku i przyjmowania gości, nocą zaś jako łóżko. Innym pomysłowym rozwiązaniem jest składany blat naścienny, a także stolik kawowy pełniący jednocześnie funkcję zamykanego kosza. Coraz więcej sklepów wnętrzarskich ma też w ofercie kompaktowe zestawy stołów i krzeseł oraz mebli łazienkowych.

              Aranżacja małego mieszkania – najważniejsze zasady

              Małe mieszkanie nie jest przestrzenią łatwą do zaaranżowania, jednak przy zastosowaniu tych kilku prostych trików możemy powiększyć je optycznie i zyskać kilka cennych metrów kwadratowych. Ważne jest, by zastosować się do wszystkich wymienionych wskazówek i umiejętnie łączyć je z własnymi upodobaniami co do wystroju. Wówczas możemy mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie nie tylko funkcjonalną, ale i przyjazną dla nas przestrzenią do życia.

              Autor: Adrianna Kowalczyk

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości