Jak wynająć mieszkanie? – wskazówki i porady

Wynajem mieszkania może być prawdziwym wyzwaniem. Jest wiele kwestii, o których trzeba pamiętać i na które warto zwrócić uwagę na każdym etapie – od szukania lokum po podpisywanie umowy. Jak legalnie wynająć mieszkanie? O tym, na co zwracać uwagę, gdy wynajmujemy mieszkanie, powiedział w Dzień Dobry TVN Paweł Janc, radca prawny.

Przeprowadzka do innego miasta czy kraju zazwyczaj wiąże się z koniecznością wynajmu mieszkania. Warto dobrze się do tego przygotować i mieć świadomość zarówno praw, jak i obowiązków najemcy i osoby wynajmującej.

Zobacz też: Mieszkam z mamą, bo tak mi wygodniej. Czemu dorośli mężczyźni mieszkają z rodzicami? >>>

Jak wynająć mieszkanie – od czego zacząć?

Na początku trzeba znaleźć mieszkanie. Gdzie szukać ofert? Z pomocą przychodzi internet i różne, mniej lub bardziej popularne serwisy i portale internetowe. Szukając mieszkania, trzeba określić, jakiego rodzaju lokum nas interesuje i zaznaczyć przedział cenowy. Ceny wynajmu kawalerki czy M4 będą się od siebie znacząco różniły. Istotna jest także dzielnica i odległość od pracy, szkoły dzieci i terenów rekreacyjnych. Dobrym pomysłem może być także skorzystanie z pomocy pośrednika.

Wynajem mieszkania – przez biuro nieruchomości czy samodzielnie?

Kiedy już znajdzie się odpowiedni lokal, można skontaktować się bezpośrednio z wynajmującym lub skorzystać z usług biura nieruchomości. W pierwszym przypadku cała praca i odpowiedzialność spoczywa na osobie, która chce wynająć dane lokum. Druga opcja jest znacznie wygodniejsza, ale niestety droższa. Korzystanie z usług pośrednika ma jednak swoje dobre strony, ponieważ to on zajmuje się on selekcją ofert, często także przygotowaniem mieszkania na wynajem, spotkaniem z najemcami i ich selekcją, a także negocjacjami oraz koordynacją zawierania umowy.

Zobacz też: Renowacja mebli krok po kroku – co warto wiedzieć? >>>

Jak wynająć mieszkanie komunalne?

Osoby o niskich i przeciętnych dochodach często mają możliwość wynajmu mieszkania od miasta po bardziej przystępnej cenie. Są to tak zwane lokale socjalne, których powstaje coraz więcej w wielu gminach na terenie całej Polski. O takie lokum mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają żadnego innego mieszkania, a ich pobyt na terenie danej gminy ma charakter stały – czyli mogą one podjąć tam pracę lub rozpocząć naukę. Istotne jest także wykazanie odpowiednio niskich przychodów. Te wymogi mogą różnić się w zależności od gminy. Warto jednak wiedzieć, że na takie mieszkanie trzeba czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jak wynająć mieszkanie od spółdzielni?

By wynająć mieszkanie od spółdzielni, należy zawrzeć z nią specjalną umowę. Na jej podstawie osoba, która chce wynająć lokal, wnosi swój wkład oraz zobowiązuje się do uiszczania opłat określonych przez spółdzielnię w zamian za udostępnienie jej lokum. Wówczas prawo lokalu jest niezbywalne, nie podlega egzekucji, ale też nie przechodzi na spadkobierców. O takie mieszkania najlepiej pytać bezpośrednio w spółdzielniach w danym mieście, jednak na ogół nie jest łatwo je wynająć. Zdarzają się oczywiście wyjątki.

Zobacz też: Wspólny dom, wspólna praca. Czy to się opłaca? >>>

Jak wynająć mieszkanie firmie?

Osoba, która chce wynająć mieszkanie, szuka przede wszystkim odpowiedniego najemcy. Zazwyczaj najważniejszą kwestią jest znalezienie podmiotu, który będzie regularnie płacił czynsz. Często trudno o weryfikację wypłacalności osoby prywatnej i wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania konkretnej firmie. Jak to działa? Z takiej opcji wynajmu korzystają zazwyczaj przedsiębiorstwa, które zapewniają mieszkania swoim pracownikom. W takim wypadku jest możliwe zwolnienie z płacenia podatku. Inaczej sprawa wygląda, gdy podmiot ma na przykład mieszkanie w ciekawej lokalizacji i planuje jego wynajem, ale na cele inne niż mieszkaniowe. Wówczas zwolnienie z płacenia podatku nie obowiązuje. Jednak w tej sytuacji można liczyć na niższe rachunki na przykład za zużycie wody. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy i warto je rozważyć przed podjęciem decyzji o wynajęciu mieszkania firmie.

Jak wynająć mieszkanie studentom?

To jedna z bardziej popularnych możliwości, z której chętnie korzystają osoby wynajmujące mieszkania w większych miastach. Często jest to najszybsza i najprostsza metoda znalezienia najemcy. Jednak w takiej sytuacji pojawia się też wiele wątpliwości. Studenci to zazwyczaj dość żywiołowa grupa społeczna, słynąca z hucznych imprez i często stwarzająca problemy z płaceniem czynszu. W tym przypadku warto zadbać o odpowiednią umowę, która określi precyzyjnie warunki wynajmu. Dobrze zastrzec sobie na przykład prawo do dostępu do mieszkania (w razie potrzeby), ustalić kwestie związane z przebywaniem zwierząt w mieszkaniu czy paleniem tytoniu. Wynajmujący często decydują się na podpisanie takiej umowy z rodzicami studenta, gdyż to zazwyczaj oni finansują wynajmowanie lokum.

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości