Jak wykorzystać olej z dzikiej róży?

Olejek z dzikiej róży, kwiaty dzikiej róży
ChamilleWhite/Getty Images
Róża to piękny kwiat, ale jeszcze piękniejsze są efekty, które można osiągnąć poprzez stosowanie specyfików z niej przygotowywanych. Olej z dzikiej róży wpływa pozytywnie na zdrowie i urodę. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że ma tak wiele zastosowań?

Dzika róża to gatunek krzewu z rodziny różowatych. Występuje naturalnie przede wszystkim na obszarach półkuli północnej o klimacie umiarkowanym lub ciepłym, w całej Europie oraz Afryce Północnej. Obecnie spotkać ją można nawet w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce uważa się ją za gatunek pospolity. Dzika róża ma wiele zastosowań dzięki swoim właściwościom leczniczym i charakterystycznemu smakowi oraz aromatowi. Ze względu na dużą zawartość witaminy A, B1, B2, E, K oraz kwasu foliowego, a także flawonoidów bardzo chętnie wykorzystywana jest do sporządzania różnego rodzaju przetworów, olejków czy nawet win. Cennym produktem jest też olej z nasion dzikiej róży do codziennego użytku.

Olej z dzikiej róży – gdzie kupić i jak zrobić?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów olejów różanych. Spotkać można między innymi olej z nasion dzikiej róży, olej z pestek dzikiej róży, a nawet z jej płatków. Przez wiele lat olejki z dzikiej róży były podstawą wszelkich perfum, a i w dzisiejszych czasach docenia się ich kuszący zapach.

Znacznie łatwiej będzie ci kupić olejek eteryczny niż olej z nasion dzikiej róży. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, wystarczy wybrać się do jakiegokolwiek sklepu z olejkami, świecami czy też kwiatami, a znajdziesz kilka rodzajów olejku. Jeżeli jednak mieszkasz w mniejszej miejscowości, łatwiej będzie zamówić olejek z dzikiej róży w sklepie internetowym.

Zrobienie olejku z dzikiej róży jest na tyle łatwe, że polecamy jego samodzielne wykonanie. Wystarczy roztarte płatki umieścić w wyparzonym słoiku i zalać szklanką oleju słonecznikowego. Zamknięty słoik należy odstawić na parapet na co najmniej tydzień. Najważniejsze, aby żaden płatek nie wystawał powyżej linii oleju, ponieważ wtedy zamiast puścić soki po prostu spleśnieje. Co do oleju z nasion dzikiej róży, wysokiej jakości i prawidłowo wykonany znajdziesz tylko w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych.

Właściwości oleju z dzikiej róży

Właściwości oleju z dzikiej róży jest wiele. Kwiaty dzikiej róży cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość a) olejku eterycznego, który działa uspokajająco i relaksująco oraz przeciwbólowo, b) flawonoidów, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe oraz regulują gospodarkę wodną i pozytywnie wpływają na włosy, skórę i paznokcie, c) karotenoidów, które oprócz działania antyoksydacyjnego wykazują również pozytywny wpływ na elastyczność i koloryt skóry.

Owoce dzikiej róży są źródłem wielu cennych składników odżywczych, zarówno dla ciała, jak i umysłu. Charakteryzują się między innymi bardzo wysoką zawartością witaminy C, na pokrycie której dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej wystarczą trzy owoce dziennie. Kolejnym składnikiem odżywczym jest witamina E, która pomaga w regulacji gospodarki wodnej organizmu, ma działanie przeciwzapalne oraz pomaga w gojeniu ran i blizn. Witaminę A również można znaleźć w nasionach dzikiej róży w dużej ilości. Wspomaga ona naturalną odnowę komórkową i łuszczenie się martwych komórek naskórka. Pomaga również w produkcji kolagenu i podnosi odporność organizmu. Beta-karoten będzie działać korzystnie na wzrok, a kwasy omega-3 wspomogą prawidłowe funkcjonowanie mózgu, szczególnie w okresach nasilonego stresu i przy dużej ilości pracy.

Zastosowanie oleju z dzikiej róży

Wiele jest zastosowań oleju z dzikiej róży. W związku z różnymi właściwościami leczniczymi oleju z dzikiej róży polecamy przede wszystkim stosowanie go w kuchni. Należy jednak spożywać go wyłącznie na zimno. Można więc olej z dzikiej róży wykorzystywać jako dodatek do napojów, czy też koktajli warzywnych i owocowych. Możesz również wypróbować jeden z przepisów na kolorową kwiatową sałatkę. Warto spróbować tego nienowego, ale mimo wszystko specyficznego pomysłu. Będziesz zaskoczony, ile jest w Polsce jadalnych kwiatów, które doskonale smakują.

Jeżeli jednak jesteś zbyt dużym tradycjonalistą albo po prostu nie masz na to ochoty, wypróbuj zastosowanie oleju z dzikiej róży na włosy. Ze względu na swoje właściwości nawilżające, wzmocni on cebulki włosów oraz zadba o nawilżenie i odżywienie skóry głowy. Użycie oleju z dzikiej róży do twarzy również będzie doskonałym pomysłem i na pewno pomoże odżywić skórę. Pozytywnie wpłynie również na produkcję kolagenu, a co za tym idzie – na napięcie skóry twarzy. Olej z dzikiej róży do twarzy zniweluje przebarwienia, poprawi ogólny koloryt cery i rozjaśni nabyte już wcześniej niedoskonałości. Wzmocni również naczynia krwionośne, co pomoże w leczeniu skóry naczynkowej. Olej z dzikiej róży doskonale sprawdzi się również w pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ wykazuje działanie bakteriobójcze oraz łagodzi podrażnienia.

Olej lub olejek z dzikiej róży stosuje się również jako element aromaterapii i masażu. Róża wykazuje bardzo mocne działanie antystresowe, zarówno ze względu na konsystencję i właściwości zdrowotne, jak i na aromat, który wycisza i pozwala się zrelaksować.

Przypominamy też materiał, dzięki któremu dowiesz się, jak za pomocą olejków wykonać odżywczy masaż twarzy.

''Odżywczy masaż twarzy olejkami''

Zobacz także:

Mgiełki, hydrolaty i wody termalne – letnie niezbędniki, które zapewnią Twojej skórze piękny i zdrowy wygląd

Peeling kawitacyjny w domu. Z tymi wskazówkami to łatwizna

Kosmetyki na bazie octu owocowego. Jak je przygotować w domowym zaciszu?

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości