Jak wygląda macierzyństwo w zakładzie karnym? Anna Lewandowska i Sztuki walki

Anna Lewandowska odwiedziła w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu kobiety, które są matkami. Jak wygląda życie matek więźniarek? Czym różni się macierzyństwo w więzieniu od tego na wolności? Z jakimi największymi problemami borykają się matki więźniarki?
  • Sztuki walki - projekt Anny Lewandowskiej
    • Czym różni się macierzyństwo w więzieniu od macierzyństwa na wolności?
      • Jakie problemy mają matki więźniarki?
        • Rola partnera w życiu matki więźniarki

          Zobacz też:

          Ania Lewandowska i piłkarki, które udowadniają, że w grupie jest siła. "Sztuki Walki"

          Sztuki walki - projekt Anny Lewandowskiej

          Anna Lewandowska w ramach swojego programu "Sztuki walki" odwiedziła w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu matki wychowujące swoje dzieci w więzieniu. Jak wygląda takie macierzyństwo? Z jakimi największymi trudnościami borykają się matki więźniarki?

          Więcej:

          Wyjątkowe dzieci z zespołem Downa - Aurelia i "Kosmitek Jo"

          Czym różni się macierzyństwo w więzieniu od tego na wolności?

          Paradoksalnie mamy, które są w więzieniu, mają więcej czasu dla dziecka. Do trzeciego roku życia są z tym dzieckiem tak naprawdę 24 godziny na dobę. Matki mają przeważnie niskie wyroki i zazwyczaj wychodzą na wolność, zanim dziecko skończy trzy lata. Z tego okresu dzieci nie powinny niczego pamiętać.

          Pierwszy obraz dzieciństwa, jaki pamiętamy, to mniej więcej czwarty rok, czasem trochę później - powiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Elżbieta Kamińska - psycholog w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu.

          Czasem zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dziecko kończy trzy lata, a matka musi zostać w więzieniu. Na szczęście są to bardzo rzadkie sytuacje. Co wtedy się dzieje z dzieckiem? Dziecko musi zostać zabrane z więzienia - najczęściej wtedy dziecko trafia do rodziny matki, która następnie się nim zajmuje.

          Więcej: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

          Matki, które są w więzieniu, nie chodzą do pracy, nie opiekują się innymi dziećmi, nie gotują, zajmują się tylko dzieckiem. Macierzyństwo matek więźniarek jest wspierane przez całą kadrę. Kierownik, wychowawca, dietetyczka oraz psycholog udzielają wsparcia i wskazówek na bieżąco.

          Paradoksalnie są to bezpieczne warunki. Wolne od używek, narkotyków, przemocy, alkoholu. To jest obszar zamknięty - dodała Elżbieta Kamińska.

          Jest to sposób resocjalizacji doświadczanej - w warunkach zwykłych matkę można edukować tylko słownie, w więzieniu jest inaczej.

          W więzieniu koncentrujemy się na budowaniu dobrych postaw rodzicielskich i na budowaniu więzi dziecka z matką.

          Zobacz też:

          Nieidealne mamy - o macierzyństwie mówią bez lukru

          Jakie problemy mają matki więźniarki?

          Matki więźniarki mają często problemy jak matki żyjące na wolności. Martwią się o to, czy dziecko w odpowiednim czasie zaczyna raczkować, czy odpowiednio śpi, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Co ciekawe, matki odbywające karę z dziećmi nie doświadczają depresji poporodowej, co zdarza się coraz częściej poza więzieniem.

          Sprawdź też:

          Jak przygotować dziecko do przedszkola? Wskazówki dla rodziców

          Kobiety, które zostają matkami, przechodzą przemianę. Można ją utorować dwukierunkowo. Kobiety - matki mówią, że widzą świat inaczej niż dotychczas, że wcześniej popełniały błędy, miały inny system wartości, otaczały się złym towarzystwem. Kiedy rodzą dzieci, to chcą mu towarzyszyć, chcą zobaczyć jak po raz pierwszy ono raczkuje, są bardzo uważne, mają czas dla dziecka. Chcą się zmienić, dostrzegają potrzebę żeby zacząć od początku - twierdzi Elżbieta Kamińska.

          Rola partnera w życiu matki więźniarki

          W życiu dziecka i matki ważny jest mężczyzna, który ma prawo odwiedzać swoją partnerkę i dziecko. Mogą rozmawiać przez telefon, ojcowie mogą zabierać dzieci na spacery, na weekendy, na święta, jeżeli mają taką wolę i możliwości.

          Więcej:

          Zobacz film: Jak wychowuje się dzieci w zakładzie karnym? Źródło: Dzień Dobry TVN
          podziel się:

          Pozostałe wiadomości