Karnawał w Rio de Janeiro. Polka solistką podczas słynnego pokazu samby na Sambodromie

Karnawał w Rio de Janeiro to najbardziej znany karnawał w Brazylii. W mieście jest jedna główna parada, którą ogląda publiczność – zarówno mieszkańcy, jak i turyści – oraz wiele mniejszych tanecznych korowodów i imprez ulicznych. Jedną z gwiazd karnawału w Rio jest Polka Katarzyna Stocka (Kashira), która w jako pierwsza Europejka w 2016 roku poprowadziła korowód samby brazylijskiej na Sambodromie. O tańcu i karnawale opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Karnawał w Rio de Janeiro w 2004 r. jako największy karnawał na świecie trafił do księgi rekordów Guinnessa. Co roku bawią się na nim setki tysięcy osób, miejscowych i turystów. W 2016 roku korowód poprowadziła Katarzyna Stocka (Kashira).

Polka tańczy od szóstego roku życia. Uczyła się wielu stylów tańca takich jak na przykład: disco, jazz, broadway jazz, afro dance, belly dance, hip-hop, commercial, taniec klasyczny, taniec ludowy, samba brazylijska, burleska. Kasia ukończyła między innymi Taneczną Szkołę Instruktorską w Warszawie. Jest również instruktorką fitness. Wprowadziła na rynek unikatowy trend o nazwie Brasil-Fit, który jest idealny dla kobiet chcących modelować swoje ciało w zdrowy, kobiecy i radosny sposób.

Poprowadzenie korowodu w Rio było dla Kasi ogromnym wyróżnieniem i prestiż, ponieważ dziewczyna tańcząca na czele pochodu jest twarzą szkoły, którą reprezentuje. To na niej skupione są wszystkie światła kamer, ona udziela wywiadów. Prowadzenie korowodu samby łączy się również z dużymi wydatkami dla tancerki. Stroje i wyjazd do Brazylii mogą nawet kosztować 70 tys. zł.

Karnawał w Rio – informacje

Najważniejsza parada karnawału w Rio de Janeiro odbywa się na Sambodromie. Aby obejrzeć najlepsze tancerki tańczące sambę, trzeba kupić bilet. W niektórych sektorach miejsca są numerowane, w innych o miejscu decyduje godzina przyjścia. Impreza na Sambodromie w Rio zaczyna się codziennie o godzinie 20, a kończy około 5 nad ranem.

Większość wydarzeń podczas karnawału w Rio jest biletowana i płatna. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem ulicami miasta przechodzą różnego rodzaju pochody, np. pacjentów ze szpitala psychiatrycznego czy miłośników psów.

>>> Zobacz także:

Seksowna samba prosto z Rio!

Brazylijska samba zamiast porannej kawy

Samba – gorący taniec latynoamerykański. Jak wygląda nauka?

Karnawał w Rio – parada na Sambodromie

Sambodrom Markiza de Sapucaí w Rio został specjalnie zaprojektowany, aby mogła się na nim odbywać parada i konkurs samby. Może pomieścić 75 tys. widzów. W paradzie w Rio de Janeiro biorą udział najlepsze w mieście szkoły samby. Każdą szkołę reprezentuje kilkaset osób, w tym kilka tancerek solistek. Są także muzycy, aktorzy i mimowie. Tańczą i grają na wielkich ruchomych scenach nazywanych trio eléctrico.

W czasie karnawału w Rio wybierane są najlepsze szkoły samby. Jurorzy oceniają cały spektakl, taniec tancerek, grę aktorów, choreografię, ale także ich stroje i muzykę, która im towarzyszy. W środę popielcową rano jury ogłasza, która szkoła samby zwyciężyła w konkursie.

Karnawał w Rio a polityka

Spektakle przedstawiane przez szkoły samby oraz piosenki przez nie wybierane są niekiedy zaangażowane politycznie, mimo rozrywkowego charakteru całej imprezy. W 2018 r. podczas głównej parady pojawiała się kukła prezydenta Temera i burmistrza Rio, artyści odgrywali sceny buntu kryminalistów w więzieniach czy bicia batem czarnych niewolników z łańcuchami na szyjach.

Król i królowa karnawału w Rio, czyli Corte Real

Karnawał w Rio, podobnie jak w innych miastach Brazylii, ma swój dwór królewski – Corte Real. Najważniejszy jest król Momo. Towarzyszą mu królowa i jedna lub dwie księżniczki. Razem tworzą królewski orszak podczas parady. Aby zostać królem karnawału w Rio , trzeba wygrać konkurs. Jeszcze do niedawna wymogiem dla króla była waga powyżej 120 kg. Obecnie z tego zrezygnowano.

Karnawał w Rio rozpoczyna się symbolicznym przekazaniem kluczy do miasta królowi Momo.

Inne wydarzenia karnawału w Rio

Karnawałowe imprezy w Rio to nie tylko samba na Sambodromie. Organizowane są także większe bale w Pałacu Copacabana i na plaży, festyny i małe, lokalne bloki karnawałowe („blocos”) na ulicach. Podczas takich korowodów zbierają się sąsiedzi, mieszkańcy tej samej ulicy czy dzielnicy i organizują paradę. Największa impreza taneczna karnawału w Rio zwykle odbywa się w centrum, na placu Cinelândia. Wiele osób tańczy także tuż pod Sambodromem.

Karnawał w Rio a w innych miastach Brazylii

Muzyka i taniec podczas karnawału w Rio to samba i jej odmiany. To rodzaj tańca i muzyki, w którym mieszają się wpływy brazylijskie i afrykańskie. Najczęściej słyszaną odmianą samby w Rio jest batucada. Opiera się na zdecydowanym rytmie i instrumentach perkusyjnych.

W innych miastach Brazylii zarówno muzyka, jak i forma karnawału może być inna. Na przykład w stanie Pernambuco muzyką karnawału jest frevo, a w Belo Horizonte odbywają się głównie małe parady „blocos”, dopuszczające uczestnictwo przechodniów i organizowane przez lokalne społeczności.

Kiedy odbywa się karnawał w Rio?

Karnawał w Rio rozpoczyna się cztery dni przed środą popielcową. W związku z tym, że Popielec wypada między 5 lutego a 10 marca, nie ma jednej daty, która co roku wyznaczałaby początek parad. Karnawał zawsze trwa od piątku po południu do południa w środę popielcową, kiedy zaczyna się Wielki Post.

Karnawał w Rio – historia

Tradycja karnawału przybyła do Brazylii z Portugalii, gdzie obchodzono go już w XV wieku. Historia karnawału w Rio sięga XVII wieku , ale znane nam dziś parady z efektownymi strojami tak naprawdę rozpoczęły się w XIX wieku. W 1840 r. zorganizowano pierwszy bal maskowy karnawału. Tradycja rywalizowania szkół samby o miano najlepszej w Rio sięga 1932 r., kiedy parada karnawałowa została usankcjonowana przez władze. Karnawał w Brazylii zawsze łączył wszystkie klasy społeczne. W czasach, kiedy istniało niewolnictwo, nawet niewolnicy mogli brać udział w obchodach.

Karnawał w Rio – ciekawostki

Karnawałowe stroje tancerek są szyte specjalnie na tę okazję. Niektóre kosztują w przeliczeniu nawet milion złotych. Piosenki – hymny szkół samby – również są komponowane specjalnie na karnawał. Szkoły samby i artyści przygotowują się do tego wydarzenia przez cały rok.

W paradzie można wziąć udział jako tancerz, jednak trzeba zapłacić za strój kilka tysięcy złotych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości