Jak wydziergać świąteczne ozdoby?

Święta coraz bliżej. To najwyższy czas na przygotowanie choinkowych ozdób. W kawiarence Dzień Dobry TVN blogerzy DIY pokazali, jak przy pomocy włóczki i sznurka samodzielnie wydziergać bombki, choinki, aniołki i nie tylko. Zobaczcie to!

Makrama

Aleksandra i Joanna Lis pasję do robótek ręcznych odziedziczyły po ukochanej babci oraz mamie. Babcia robiła na drutach, mama zaś szydełkowała. Siostry oprócz tych dwóch popularnych metod dziergania, w swojej pracy wykorzystują makramę. To sztuka wyplatania ozdób ze sznurków bez użycia igieł, drutów, a nawet szydełka. Ciekawostką jest, że jest to technika znana już w Starożytności. Do Europy trafiła z Babilonii. W okresie Średniowiecza makramą ozdabiano szaty królewskie. Technika makramy wróciła do łask w latach 70 XX. wieku. Wówczas makramą dziergano kwietniki, pokrycia kanap, maty ścienne, dywany, torebki i plecaki. Do wyplatania makramą można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych.

Podstawowe i najczęściej używane węzły w makramie to: węzeł tkacki, żebrowy, półołówkowy, półsztyk naprzemienny, węzeł nad ręką, węzeł szczytowy, węzeł łańcuszkowy, podwójny półsztyk oraz węzeł spiralny.

Wystarczy znajomość trzech podstawowych węzłów, by wydziergać ze sznurka efektowne ozdoby.

Węzeł tkacki, zwany także płaskim wiążę się go z czterech sznurków, pierwszy i czwarty to sznurki wiążące, dwa sznurki środkowe to rdzeń węzła. Z węzłów tkackich tworzy się słupki. Obok węzłów płaskich popularne są również węzły żebrowe. Najczęściej stosowanymi są węzły żebrowe poziome oraz skośne.

Siostry Lis w kawiarence Dzień Dobry TVN przygotowały świąteczne ozdoby przy użyciu makramy. W ten sposób powstały efektowne choinki.

Szydełko

Świąteczne ozdoby można również przygotować przy pomocy szydełka, czyli narzędzia zakończonego haczykiem. Szydełkowanie polega na przeciąganiu przez siebie na różne sposoby pętelek nici.

Szydełkowanie jest łatwiejszą metodą dziergania niż druty. Podczas szydełkowania używa się tylko jednego haczyka i pracuje na jednym oczku jednocześnie. Do robienia na drutach potrzebne są dwa druty, na których znajduje się wiele oczek. Szydełko pozwala wykonywać okrągłe i wielowymiarowe wzory bez specjalistycznych narzędzi, ponieważ nowe pętelki można umieszczać w dowolnych miejscach robótki. Z kolei robienie na drutach wymaga od nas użycia okrągłych drutów lub drutów dwustronnych.

Wyróżniamy kilka metod szydełkowania. Najbardziej popularne to metoda łańcuszkowa, słupkowa i półsłupkowa.

Szydełkowanie łańcuszkowe polega na przeciąganiu nitki przez poprzednią pętelkę. W ten sposób powstaje efektowny łańcuszek. Kolejną metodą w szydełkowaniu jest oczko zamykające, która polega na wbiciu szydełka w oczko, nabieraniu nitki i przeciągnięciu jej jednym ruchem przez to oczko i przez oczko na szydełku.

Kolejnym popularnym i najczęściej używanym oczkiem w szydełkowaniu jest oczko ścisłe. Polega ono na wbiciu szydełka w oczko, nabraniu nitki i przeciągnięcia przez to oczko. W ten sposób na szydełku mamy dwa oczka, Następnie jeszcze raz należy nabrać nitkę i przeciągamy ją przez oba oczka na szydełku.

By zrobić półsłupek należy nawinąć nitkę na szydełko, wbić w oczko i ponownie nabrać nitkę na szydełko. Następnie jednym ruchem trzeba przeciągnąć tą nitkę przez wszystkie nitki.

Słupek zrobimy nawijając nitkę na szydełko, w kolejnym etapie wbijamy szydełko w oczko, nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez dwie pierwsze nitki z szydełka.

Monika Grabowska w kawiarence Dzień Dobry TVN zdradziła, że by zrobić bałwanka na szydełku, najlepiej wykorzystać do tego miękką wełnę. Dla początkujących polecamy wełnę delikatniejszą i cienką. Wówczas łatwiej liczyć oczka, a w przypadku pomyłki, łatwiej jest spruć wydziergany element. Osoba dopiero zaczynająca przygodę z szydełkowaniem, jest w stanie wydziergać bałwanka w 2,5 do 3 godzin. A więc, do dzieła! :)

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości