Jak wychować kota na pieszczocha i grzecznego pupila? Porady

Kot Zbynio
Fot. Archiwum prywatne
Wiele osób, które zdecydowały się na przygarnięcie pod swój dach małego kota, nie wie, jak nauczyć zwierzaka pożądanych zachowań. Aby wspólne życie kota i człowieka przebiegało spokojnie i radośnie, czworonóg musi zostać odpowiednio wychowany. Jak wychować kota?

Aby dowiedzieć się, jak wychować kota w domu , należy poznać i zrozumieć naturalne potrzeby oraz motywy zachowania tego zwierzęcia. Warto na przykład uświadomić sobie, że nie można zlikwidować u kota potrzeby drapania czy polowania, ponieważ wynikają one z wrodzonych cech tego gatunku. Możemy jednak odpowiednio ukierunkować zainteresowanie czworonoga, wskazując, że niszczenie mebli jest zachowaniem złym, ale wyżywanie się na drapaku czy innych kocich zabawkach jest jak najbardziej dozwolone.

Więcej:

Jak wychować kota dachowca lub rasowego?

Kocia natura kojarzy się przede wszystkim z niezależnością. Z tego względu często wychodzimy z założenia, że wychowanie zwierzaka, który zawsze chodzi swoimi ścieżkami, jest po prostu niemożliwe. Nie jest to jednak prawda. Jeżeli jesteśmy w stanie zrozumieć, co stanowi dla naszego kota atrakcyjną nagrodę, a co będzie dla niego zrozumiałą karą, nie powinniśmy mieć trudności w jego wychowaniu.

Co ważne, na większość kotów lepiej i skuteczniej działają wzmocnienia pozytywne (nagrody) niż negatywne (kary) . Za każdym razem, kiedy zwierzę zachowuje się w taki sposób, jakiego od niego oczekujesz, na przykład drapie swój drapak zamiast mebli, nagródź go. Możesz podać mu ulubiony przysmak lub poświęcić czas na jego ulubione pieszczoty . Kot szybko zrozumie, że jego działanie jest „opłacalne” i z chęcią będzie je powtarzał.

Oczywiście w wychowaniu niezbędne są również kary, które pozwalają na wyeliminowanie zachowań niepożądanych. W żadnym wypadku nie należy jednak utożsamiać ich z agresją! Niezależnie od tego, co przeskrobie kociak, nie możemy sprawiać mu bólu . Jeżeli uderzymy kota, zniszczymy więź, jaką stworzyliśmy z pupilem.

Jak zatem karać kota? Większość pupili uwielbia zabiegać o naszą uwagę. Jeżeli widząc, że kot zachowuje się w sposób niepożądany (na przykład drapie firanki), krzykniemy na niego, sprawimy, że… osiągnie on swój cel. Zwróci na siebie naszą uwagę. Jeżeli mamy wystarczająco dużo cierpliwości, możemy w takich sytuacjach zupełnie ignorować kota . Jeżeli jednak obawiamy się o szkody, jakie może on wyrządzić, spryskajmy go wodą. Ważne jednak, by zwierzak nie widział, że to my go oblaliśmy. W przeciwnym wypadku nauczy się jedynie, że nie może robić danej rzeczy wtedy, gdy jesteśmy w pobliżu.

Jak wychować kota, żeby nie gryzł?

Polowanie wpisane jest w naturę kota i nie jesteśmy w stanie pozbawić go tego instynktu. Aby umożliwić kotu realizowanie swoich potrzeb, powinniśmy zapewnić mu dostęp do zabawek, na które będzie mógł polować . W tym celu świetnie sprawdzają się różnego rodzaju piłeczki, wędki, myszki, a nawet szeleszczące kulki papieru. Jako opiekunowie powinniśmy zadbać o to, by nasz pupil mógł cieszyć się wystarczającą ilością tego typu rozrywek.

Jeżeli w domu nie ma interesujących zabawek, a właściciele nie poświęcają czasu na zabawę z kociakiem, szybko nauczy się on znajdować swoje własne okazje do polowań . Może zacząć atakować łydki przechodzących osób, stopy wystające spod kołdry czy firanki, które poruszają się na wietrze.

Jak wychować kota (brytyjskiego, rasowego lub dachowca), by nie drapał?

Drapanie, podobnie jak polowanie, jest jednym z instynktownych zachowań kotów. Drapiąc, kot przeciąga się, rozciąga mięśnie, ściera pazurki, a także pozostawia swoje feromony i oznacza terytorium. Nie ma sposoby, by zniechęcić pupila do tej aktywności. Należy ona po prostu do jego natury.

Zobacz także: Jak podać kotu tabletkę?

Jedynym sposobem, by kot nie niszczył pazurami mebli czy butów, jest zorganizowanie mu atrakcyjnej przestrzeni do drapania . Najlepszym rozwiązaniem będzie drapak, który można kupić w większości sklepów zoologicznych lub wykonać samemu. Pamiętajmy, by każdą próbę skorzystania z drapaka sowicie nagrodzić.

Jak wychować kota od małego, by nie znaczył terytorium?

Koty są zwierzętami terytorialnymi. Kiedy chcą zaznaczyć, że dane miejsce lub przedmiot należy do nich, pozostawiają na nim swój zapach. Mogą robić to poprzez ocieranie się pyszczkiem, drapanie lub znaczenie moczem. Ostatni ze sposobów jest niestety najbardziej przykry dla właścicieli.

Niestety, jedynym sposobem na to, by kot przestał znaczyć mieszkanie moczem, jest zwykle kastracja . Kiedy ta nie przynosi rezultatów, powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ u podstaw zachowania mogą leżeć zaburzenia zdrowotne.

Zobacz film: Dzień kota. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości