Jak wybrać buty sportowe? „Muszą być wygodne i spełniać założenia danego sportu”

Uprawianie sportu w złym obuwiu może powodować kontuzje stopy, kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Jak zatem dobrać buty sportowe, aby nie narażać się na urazy? Czym różnią się buty do biegania i na siłownię? Zapytaliśmy o to eksperta.

Projektując obuwie sportowe, bierze się pod uwagę sposób w jaki stopa porusza się podczas danej aktywności.

Przy butach do koszykówki uwzględnia się dużą ilość skrętnych ruchów stopy, dynamiczne zmiany kierunku biegu oraz lądowania z wysokości

- powiedziała fizjoterapeutka, Dorota Chałubińska.

But sportowy nie może być zbyt luźny, ale też nie powinien ograniczać ruchów. Do tego stopa musi stykać się z podeszwą wewnętrzną w trzech punktach nacisku – tworząc tzw. trójkąt podparcia. Gdy tak nie jest, zaczynają się problemy z kontuzjami stóp, kolan, bioder, a nawet kręgosłupa.

Jak zmierzyć stopę?

Ważne, aby rozmiar butów kupować po zmierzeniu długości obu stóp – wystarczy stanąć na kartce papieru i odrysować obie stopy, a następnie zmierzyć odległość od najdłuższego palca do pięty. Często stopy są różnej długości i należy wtedy kupować buty w rozmiarze dobranym do dłuższej stopy.

Wkładki do butów

Jeśli buty są prawidłowo dobrane, a mimo wszystko w stopie czujemy ból, mamy odciski, modzele, lub gdy ścieramy buty z którejś ze stron, warto pomyśleć o indywidualnie zrobionych wkładkach do butów, które mają za zadanie stymulować stopę do pracy w innych warunkach niż jest do tego przyzwyczajona. Początkowo chodzenie z wkładkami wcale nie jest wygodne i komfortowe, ale stopa dzięki nim zostaje zmuszona do pracy, do prawidłowej aktywności mięśniowej i co najważniejsze do równomiernego przenoszenia obciążenia na kolana, biodra i kręgosłup.

Buty do biegania i sportów halowych

Buty do biegania po twardej nawierzchni takiej jak asfalt czy kostka brukowa muszą charakteryzować się przede wszystkim amortyzacją, natomiast te do nawierzchni miękkiej (tartan, ścieżki w parku, lesie czy górach) - stabilizacją oraz przyczepnością.

Z kolei buty do sportów halowych muszą mieć podeszwę, która się nie będzie ślizgała. Powinny być wygodne i stabilne

- powiedział nasz gość.

Na siłowni przydadzą się natomiast buty z amortyzacją na pięcie, która pozwoli na bardziej ergonomiczną pracę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości