Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Jak wesprzeć rozwój mowy dziecka? Może w tym pomóc interaktywna zabawka

Let's be kids!

Jak wesprzeć rozwój mowy dziecka? Może w tym pomóc interaktywna zabawka

Jak połączyć zabawę z nauką i stymulować rozwój dziecka? Z pomocą przychodzą zabawki interaktywne z linii Linkimals, które pobudzają zmysły, wyobraźnię i wspierają rozwój mowy malucha. Jakie jeszcze pełnią funkcje? W jaki sposób zachęcić dziecko do mówienia?

Wesoła grupa zwierzaków, to seria zabawek, które się ze sobą komunikują, ucząc dzieci literek, cyferek. Maluch jest stymulowany i dzięki temu sam chce włączyć się do dyskusji. Interaktywne zwierzaki zachęcają do wspólnej zabawy i ruchu, a dzięki temu zabawki stają się przyjaciółmi dzieci.

Interaktywna Wydra - wspiera rozwój mowy

Jak zachęcić dziecko, aby zaczęło mówić? Przede wszystkim trzeba z nim rozmawiać i jednocześnie zapewnić odpowiednią dawkę zabawy, a taką mogą dać zabawki interaktywne. Do serii zwierząt Linkimals dołączyła rozgadana Wydra, która zapewnia dziecku zarówno naukę jak i rozrywkę. Zabawka wyposażona jest w przyciski dzięki którym maluch może poznawać alfabet i usłyszy proste słowo zaczynające się na daną literę. Inne elementy Wydry aktywują muzykę oraz prośby o odnalezienie danej literki lub słowa. Wesołe piosenki o przyjaźni, wypowiedzi i słówka zachęcają do zabawy, ale też wprowadzają w świat alfabetu, uczą pierwszych słów i zachęcają dziecko do mówienia. Naciskanie przycisków i obracanie kuleczki, by aktywować piosenki, pomaga rozwijać zręczność i koordynację ręka-oko. Interaktywna Wydra komunikuje się z pozostałymi zwierzakami z linii i jeśli rozpozna przyjaciół, to odtworzy wraz z nimi zsynchronizowany pokaz dźwięków i świateł. Kiedy włączysz jedno zwierzątko, reszta dopowie swoje kwestie. Maluch będzie zachwycony.

Rafał Maślak z synem. "Bawimy się w... przyjaciół", reporter:  Małgorzata Fall

Innowacyjne zabawki pomagają w rozwoju dziecka

Jeż, Łoś, Leniwiec i Lama to pozostałe zwierzaki z wesołej grupy przyjaciół. Wszystkie zabawki z linii Linkimals potrafią się ze sobą komunikować i rozpoznają się wzajemnie. Po synchronizacji emitują delikatne światło, mówią, śpiewają i śmieją się. Każda zabawka z serii posiada inną funkcję.

Jeż jest wyposażony w wiele aktywizujących dziecko elementów. Młodsze dzieci zdobywają wiedzę o kolorach, kształtach i cyfrach, starsze mogą ciągnąć i popychać jeżyka, by włączyć jeszcze więcej wesołej muzyki i dźwięków.

Łoś oraz jego piosenki i wypowiedzi wprowadzają w świat kolorów i cyfr od 1 do 10. Zwierzak pomaga rozwijać zmysły. Rozświetlony brzuszek zwierzaka, zabawne utwory i dźwięki oraz miękkie „poroże” angażują wzrok, słuch i dotyk.

Leniwiec wprowadza w świat cyfr, liter, kolorów i przeciwieństw. Zwierzątko jest niezwykle aktywne jak na leniwca. Podczas zabawy dziecko rozwija sprawność ruchową i motorykę, a wszystko dzięki grom, piosenkom i muzyce, które zachęcają dziecko do poruszania się. Kolorowe światełka, wesołe dźwięki i miękkie ramiona zabawki angażują zmysły wzroku, słuchu i dotyku.

Lama to nowoczesna wersja zabawy w układanie piramidy, która rozwija zręczność i koordynację ręka-oko. Przez odkrywanie tego, jaka jest odpowiednia kolejność ułożenia krążków, dziecko ćwiczy umiejętność rozwiązywania problemów. Żywe światła, kolorowe krążki i wesoła muzyka angażują zmysły wzroku i słuchu.

Jak jeszcze możemy wesprzeć dziecko w rozwoju?

Logopedzi potwierdzają, że najistotniejszym elementem stymulacji rozwoju mowy jest zwykła rozmowa. Już od pierwszych dni życia dziecka opowiadaj mu o tym, co robisz. Nawet jeśli niemowlak jeszcze nie rozumie, to z pewnością słuchanie głosu rodzica sprawi mu przyjemność i wzbudzi zaciekawianie. Inicjuj konwersację - rób przerwy, aby dziecko miało szansę wydać z siebie dźwięki (lub na późniejszym etapie rozwoju - słowa) i w ten sposób odpowiedzieć. Dzięki temu uczysz malca komunikacji za pomocą słów. Recytuj i śpiewaj – w ten sposób dziecko zapoznaje się z melodią, rytmem i rymem języka. Czytaj na głos książki, a jeśli wybierzesz publikację dla najmłodszych, to opowiadaj o ilustracjach, pokazując i nazywając obiekty znajdujące się na obrazkach. Zadawaj dziecku pytania i odpowiadaj na nie – słuchając, uczy się poprawnego brzmienia głosek, poznaje nowe słowa i nazwy. Podczas wykonywania codziennych czynności, staraj się opowiadać o nich w możliwie prosty i jasny sposób. Nazywaj przedmioty i opowiadaj o nich. Mów wyraźnie, unikaj zdrobnień i pieszczotliwie brzmiących, ale nieistniejących w słowniku, słów. Buduj proste zdania, aby były dla dziecka zrozumiałe. Daj mu czas i wykaż się cierpliwością – pozwól, aby skończyło swoją wypowiedź, samodzielnie znalazło słowo. Jeśli wypowie je błędnie, powtórz za nim w poprawnej formie gramatycznej, ale nie nalegaj, aby również to zrobiło. Ćwicz z dzieckiem narządy mowy - zachęcaj do naśladowania dźwięków otaczającego świata. Wszelkiego rodzaju onomatopeje są doskonałym treningiem aparatu mowy. Baw się mimiką twarzy, stosuj zabawy oddechowe - takie jak nadmuchiwanie, chuchanie. Zadbaj o zręczność dłoni dziecka – angażuj je w domowe zajęcia, wspólne gotowanie, lepienie.   

Zobacz też:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
65
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
09.12.2020
Dobry wybór
Teraz handel a handel i jaka głupota, gdy mama,tata,babcia i dziadek dadzą się złapać na te zabawki co wypisują edukacyjne lub rozwijają ce. ONE NIC NIE mają wspólnego z rozwojem DZIECKA,ale chodzi o wywalenie pieniedzy z naszego portfela,
Przykładem jest też królik Alilo, to nie zabawka ,a urzadzenie elektroniczne schowane w postać królika z masy , chinski produkt ,przereklamowany przez handlarzy i handlarki wyciągający 300 zł z kieszeni,niczego dziecko się nie nauczyło, ale nabiło sobie guza.
NAJLESZE PREZENTY TO ; książeczki ,a jak czyta osoba to dziecko obserwuje na żywo i uczy się sposobu wypowiadania z uktadu ust liter,gtosek, wyrazów
kolorowanki i kredki: najlepsze jest to zadowolenie ,zobacz mama i tato jak wychodzi pięknie ! A ile do przodu jest z motorykią
mniejszą, poznawaniem kolorów itp
gry planszowe , labirynty ,co nauczą orientacji w przestrzeni , rozwijania umiejętności na całe życie.
Dzieci i dorośli uwielbiaja grać w planszowe gry !