Diety i odchudzanie

Jak w zdrowy sposób schudnąć 10 kg? 

Diety i odchudzanie

Jak w zdrowy sposób schudnąć 10 kg? 

Nieustannie próbujesz się odchudzać i szukasz sposobu na pozbycie się 10 kg? Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościł dietetyk i trener, Wojciech Grodzicki, który opowiedział o tym, jak racjonalnie podejść do odchudzania. 

Szybka utrata wagi po upływie miesiąca to marzenie wielu osób, które mają problem z nadwagą i chcą jak najszybciej pozbyć się niechcianych kilogramów. O ile utrata wagi na poziomie 5 lub 10 kg jest wyzwaniem, któremu można sprostać, to zrzucenie 20 kg w ciągu miesiąca wydaje się niemożliwe. Tak dużą utratą wagi mogą się pochwalić osoby, które przed odchudzaniem miały dużą nadwagę. U nich w pierwszych tygodniach diety spadek wagi jest największy.

Jakie są kardynalne błędy podczas odchudzania?

Podczas odchudzania najważniejszymi czynnikami wpływającymi na poprawę naszej sylwetki są trening i odpowiednia dieta. Wiele osób zapomina jednak o prawidłowym przygotowaniu.

Nie każdy przykłada wagę do snu i motywacji, które są równie ważne. 

– podkreślał trener.

Podczas prowadzenia diety nie należy rezygnować całkowicie z życia towarzyskiego. Po wspólnym obiedzie ze znajomymi czy kolacji z drugą połówką nie należy się poddawać. Kolejnego dnia wracamy do ustalonego planu żywieniowego i działamy dalej. 

Ile powinien trwać proces chudnięcia 10 kg?

Według trenera im więcej mamy do schudnięcia tym proces powinien trwać dłużej.

Nie chcemy się odbić od dna i mieć efektu jojo. Dlatego powinniśmy ten proces raczej wydłużać niż skracać. Zwracam też uwagę, że niekoniecznie dobre są diety cud, które obiecują chudnięcie 5 kg w tydzień.

Bezpieczne tempo to około 2-3 kg miesięcznie. Zatem chudnięcie 10 kg powinno być rozłożone nawet na pół roku.

Sen ważny czynnik w diecie

Podczas odchudzania powinniśmy zadbać też o jakość i ilość snu. Odpowiada on za naszą regenerację i reguluje gospodarkę hormonalną.

Sen będzie wpływał to, czy w ciągu dnia będziemy bardziej skłonni sięgać po te produkty, które są dla nas mniej korzystne, czy po te, które założyliśmy, że będziemy jeść.

- dodał gość programu. 

Jak dobrać odpowiednią dietę?

Plan żywieniowy nie powinien być restrykcyjny. Dieta przede wszystkim musi nam smakować. Ilość spożywanych kalorii uzależniona jest od indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego, które każdy powinien sobie wyliczyć. W sieci dostępne są różnego rodzaju kalkulatory, które po wpisaniu wagi, wzrostu i wieku podają nam gotowy wynik.

Oprócz dziennego zapotrzebowania musimy wziąć pod uwagę poziom naszej aktywności i deficyt kaloryczny, bo deficyt kaloryczny to jest klucz do chudnięcia.

- podkreślał trener. 

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
90
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
17.12.2019
Karolina
Jeśli dieta to tylko z dietetykiem. Polecam gabinety dietetyczne Projektu Zdrowie. Dzięki wsparciu Pani dietetyk chudnę około 3 kg na miesiąc. Gdyby nie motywacja dietetyczki już dawno bym się poddała.
27.11.2019
Wojciech
Gratulacje, pani Małgosiu! Właśnie takie tempo redukcji masy ciała jest optymalne i osiągalne właściwie dla każdego :)
27.11.2019
Małgosia
Mnie się udało schudnąć na diecie lightdiet, z koleżanką we dwie na nią przeszłyśmy, we dwoje jest raźniej. Ja schudłam w ciągu 3 miesięcy 8 kg a koleżanka o jeden więcej :)