Jak używać orzechów do prania? Czy można zastąpić nimi proszek?

Pranie w pralce
Fot. GettyImages / Uwe Krejci
Orzechy do prania to naturalny środek piorący, znany od wieków w Indiach i Nepalu. W Polsce – choć są coraz bardziej popularne – wciąż stanowią nowinkę. Jak używać orzechów do prania i co sprawia, że są skuteczne?

Orzechy do prania działają na zasadzie naturalnego mydła – zawarta w łupinach saponina to naturalny środek o właściwościach odtłuszczających i piorących. Substancja ta wytwarza pianę, ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Orzechy piorące to doskonałe rozwiązanie dla alergików uczulonych na środki chemiczne. Jaka jest ich tajemnica i czy naprawdę są skuteczne?

>>> Zobacz także:

Jak działają indyjskie orzechy do prania?

Orzechy do prania to środek znany od wieków w Indiach i Nepalu – wykorzystuje się je tam do czyszczenia różnych przedmiotów, a także w charakterze naturalnego mydła. Orzechy pochodzą z drzewa Sapindus Mukorossi. Po zebraniu usuwa się z nich środek, a pozostałe łupiny suszy na słońcu, aż ściemnieją. Łupiny orzechów zawierają saponiny – naturalne substancje piorące o właściwościach zbliżonych do mydła. Działają jak ekologiczny detergent – odtłuszczają, a w kontakcie z wodą tworzą naturalny roztwór mydlany. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i obniżają napięcie powierzchniowe, co ułatwia wypłukiwanie zanieczyszczeń. Orzechy do prania w kontakcie z wodą produkują delikatną pianę, która usuwa brud – są więc doskonałym rozwiązaniem dla alergików i osób pragnących przejść na bardziej ekologiczny tryb życia. Do czego można ich używać?

Zastosowanie orzechów piorących

Jak sama nazwa wskazuje, orzechy piorące są najczęściej wykorzystywane jako naturalny środek usuwający zabrudzenia z ubrań. Można je stosować zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Z jakimi innymi zadaniami poradzą sobie orzechy piorące? Oto przykłady:

  • zmywanie naczyń w zmywarce – 5–6 orzechów należy umieścić w koszyczku na sztućce i nastawić zmywarkę na podstawowy program,
    • odkurzanie i mycie mebli – w zależności od rodzaju zabrudzenia należy użyć wywaru z 5–10 łupin orzechów. Warto go stosować bezpośrednio na ściereczkę, ale można też rozcieńczyć go wodą. Sprzątanie z pomocą orzechów doskonale sprawdzi się w domu z małymi dziećmi. Taki środek czyszczący jest w pełni ekologiczny i nie alergizuje,
      • pielęgnacja ciała i włosów – orzechy piorące to środek w pełni naturalny, dlatego nie powoduje podrażnień i alergii. Zawartym w nich saponinom przypisuje się działanie antystresowe. Wywar z łupin orzechów piorących działa przeciwłupieżowo, zmniejsza także bóle stawów,
        • pielęgnacja zwierząt – orzechy piorące mają działanie insektobójcze, nie podrażniają skóry zwierząt i nie wywołują alergii,
          • pielęgnacja ogrodu – saponiny wykazują silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego wykonanym z nich roztworem warto spryskiwać rośliny.

            Łupiny z indyjskich orzechów do prania można także wykorzystać do czyszczenia srebrnej i złotej biżuterii, zmywania naczyń i pielęgnacji drewna. Orzechy te są więc stosunkowo tanim środkiem o bardzo uniwersalnym działaniu. Ich zaletą jest również naturalność – czyszczone z ich pomocą powierzchnie nie mają na sobie śladów chemikaliów i mogą być używane przez dzieci.

            Jak używać orzechów piorących? Czy mogą zastąpić proszek do prania?

            Sposób użycia orzechów piorących jest bardzo prosty – około 5–6 pokruszonych łupinek należy umieścić w specjalnym woreczku (zwykle znajduje się w zestawie z orzechami) i wrzucić bezpośrednio do bębna pralki. Orzechy nadają się do prania w temperaturze od 30 st. C do 90 st. C zarówno białych, jak i kolorowych ubrań. Ich zwolennicy twierdzą, że usuwają zabrudzenia równie dobrze jak chemiczne detergenty. Sceptycy zauważają, że nie radzą sobie najlepiej z jasnymi tkaninami. Piorąc w orzechach białe rzeczy, warto więc pamiętać o dodaniu 1,5 łyżki sody oczyszczonej – materiał zyska dzięki temu większą czystość i świeżość. Saponina ma także działanie zmiękczające, nie trzeba więc już używać płynu do zmiękczania tkanin. Należy pamiętać, że pranie w orzechach jest bezzapachowe. Aby uzyskać przyjemną woń, do przegródki na płyn można dodać kilka kropel olejku eterycznego.

            Podsumowując, orzechy do prania są wszechstronnym i naturalnym środkiem czyszczącym, który poradzi sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń. Nie podrażnienia skóry i nie wywołuje alergii, można go więc stosować do pielęgnacji skóry i włosów, a także do kąpieli czworonogów. Indyjskie orzechy do prania są doskonałym rozwiązaniem dla alergików, osób z małymi dziećmi oraz wszystkich tych, którzy chcą żyć bardziej ekologicznie.

            Jeśli idea stosowania orzechów w roli detergentu nie jest dla kogoś do końca komfortowa, istnieje możliwość wypróbowania preparatów powstających na ich bazie, które również są hipoalergiczne, skoncentrowane i w pełni biodegradowalne. Nie zawierają także sztucznych substancji zapachowych ani barwników chemicznych.

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości