Pokój dla bliźniaków – wskazówki, porady i inspiracje

Bliźnięta w łóżeczku
Fot. Getty Images/LPETTET
Pokój bliźniaków różni się nieco od tradycyjnego pokoju dziecięcego. Jeszcze inaczej będzie wyglądał pokój dla bliźniaków niemowląt czy mały pokój dla bliźniaków, w którym trzeba pomieścić wiele przedmiotów na stosunkowo małej powierzchni. O czym trzeba pamiętać przy urządzaniu pokoju dla bliźniaków?

Jak przygotować pokój dla bliźniaków? Czym się inspirować, a czego raczej unikać? Co zrobić, by dzieci czuły się w takim pokoju tak samo dobrze? Na co zwracać uwagę przy projektowaniu pokoju dla chłopców bliźniaków, a co bardziej spodoba się dziewczynkom?

Pokój dziecięcy dla bliźniaków – o czym należy pamiętać?

Choć często mówi się, że bliźniaki to podwójne szczęście, niewątpliwie jest to także podwójny kłopot i wydatek dla rodziców czy opiekunów. Także urządzanie pokoju dla bliźniaków może stać się nie lada wyzwaniem . Ważna jest płeć dzieci, ich wiek, a także metraż pomieszczenia, które zostanie zaaranżowane na pokój dla bliźniaków i oczywiście budżet. W takim pokoju wszystko jest podwójne. Potrzebne będą dwa miejsca do spania, nauki i zabawy, które najlepiej urządzić w sposób, który będzie odpowiadał charakterom i temperamentom dzieci. Twardy orzech do zgryzienia mają rodzice dzieci różnej płci, choć nie jest to zadanie niewykonalne. Warto pamiętać także o tym, że każde dziecko to indywiduum i należy unikać kupowania identycznych rzeczy dla obu bliźniąt . Nawet jeśli meble będą takie same, to dodatki najlepiej byłoby wybierać tak, by każde dziecko wiedziało, że nie jest takie samo jak rodzeństwo. Choć intuicja może podpowiadać inaczej, to dobrze by było, gdyby miejsca do nauki w pokoju bliźniaków nie były zbyt blisko siebie. W przeciwnym wypadku dzieci mogą zacząć ze z sobą rywalizować czy wzajemnie się rozpraszać przy odrabianiu lekcji.

Zobacz film: Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Pokój dla bliźniaków niemowląt

To zazwyczaj najprostsze zadanie. W tym przypadku podwójne powinny być łóżeczka dla dzieci, choć zdarza się, że niektóre z nich lepiej zasypiają w jednym łóżeczku. W przypadku pokoju dla bliźniąt w wieku niemowlęcym najlepiej postawić na łóżeczka z szufladami czy dodatkowym miejscem na różne akcesoria dla maluchów . W takim pokoju powinien znaleźć się także przewijak i miejsce przeznaczone do karmienia, jak na przykład wygodny fotel z poduszkami, ewentualnie mała kanapa. Dobrym pomysłem jest także fotel bujany lub kołyska, by móc maluchy ululać do snu. Poza tym przydadzą się proste ozdoby i zabawki. Warto postawić na jasną, pastelową kolorystykę i ciepłe oświetlenie.

Jak urządzić pokój dla chłopców bliźniaków?

Jeśli w projektowanym pokoju będą urzędować dwaj chłopcy, to warto postawić na motywy sportowe, marynarskie lub technologiczne. Świetnie sprawdzi się także pokój w stylu pirackim lub inspirowany przygodami ulubionych bohaterów, które każdy z chłopców może sam wybrać. Jednak najpierw warto się dowiedzieć, co dzieci lubią. Zazwyczaj dla chłopców zarezerwowane są stonowane kolory od niebieskiego, przez szary po zielony. Dobrze sprawdzą się także drewniane meble i wykończenie.

Zobacz też: Kacper i Oskar Grzelak - bliźniacy z Ostrowa podbijają zagraniczne wybiegi!

Pokój dla dziewczynek bliźniaczek

Pomieszczenie urządzone z myślą o dziewczynkach wcale nie musi być różowe, choć kolor ten często pojawia się w różnych inspiracjach pokojów dla bliźniaczek. Podobnie jak w przypadku chłopców ważne jest, by pokój pasował do charakteru dzieci. Szczególnie warto zwrócić uwagę na motywy roślinne czy ulubione zwierzęta, a może przedmiot w szkole, który dziewczynki wybitnie interesuje. Coraz częściej w pokojach dla dziewczynek można zobaczyć inspiracje podróżami, kosmosem i wielkimi odkrywcami lub też sportem. Naturalne materiały i jasne kolory sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach , a niebanalne dodatki zawsze dodadzą uroku.

Mały pokój dla bliźniaków i pokój na poddaszu

Jeśli do dyspozycji dwójki dzieci jest niewielka przestrzeń, to musi być ona nie tylko atrakcyjna, ale i funkcjonalna. Wiele osób decyduje się na zakup łóżka piętrowego, choć mogą pojawić się wątpliwości odnośnie tego, kto będzie spał na górze, a kto na dole. Bardzo praktyczne są łóżka umieszczone na podwyższeniu czy antresoli. Wtedy pod łóżkiem można urządzić przestrzeń do nauki lub zabawy. Dużą popularnością cieszą się także łóżka wyposażone w szuflady lub łóżka z tak zwaną dostawką, którą jest szuflada z dodatkowym materacem. Wieczorem wystarczy ją wysunąć, by zyskać dodatkowe miejsce do spania, a rano, kiedy szufladę się chowa, pojawia się przestrzeń do zabawy. Pokój dla bliźniaków na poddaszu będzie także wymagał dobrej organizacji przestrzeni i wykorzystania wszystkich zakamarków do zabudowy, na przykład pod półki. Skosy mogą także być dobrym punktem wyjścia do zaaranżowania skrytek czy dodatkowych kącików do zabawy. W pokoju na poddaszu ważne jest także oświetlenie i odpowiednie rozmieszczenie okien, dlatego najlepiej, gdy projektowanie pokoju dla dziecka rozpoczniemy już na etapie planowania całego domu.

Więcej na temat:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości