Zioła wieloletnie w ogrodzie i w domu – jak uprawiać?

GettyImages-664661639.jpg (2)
GettyImages-664661639.jpg (2)
Zioła to rośliny o wielu zastosowaniach. Są nie tylko piękne, ale mają także właściwości lecznicze. Dodatkowym atutem jest ich użyteczność w kuchni. Jak uprawiać zioła wieloletnie?

Uprawa ziół wieloletnich w Polsce ma bogatą tradycję. Nic dziwnego, że także współcześnie coraz więcej osób decyduje się na uprawę własnych roślin na balkonie czy w swoim ogrodzie. Jak się za to zabrać? Co warto wiedzieć?

Zioła wieloletnie – co warto wiedzieć?

Do uprawy ziół nie trzeba wcale posiadać wielkiego ogrodu. Coraz częściej są one hodowane na balkonie czy też w domowym zaciszu. Zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie będą wymagały dostępu do światła, warto o tym pamiętać i nie próbować uprawiać ziół na przykład w mieszkaniach czy pomieszczeniach z oknami od strony północnej. Zioła wieloletnie często pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego, zatem ich uprawie sprzyja, oprócz słonecznego stanowiska, także ciepło. Zioła wieloletnie wymagają również pielenia, przycinania i nawożenia. Ważna jest także kwestia zimowania, zwłaszcza w przypadku ziół wieloletnich uprawianych w ogrodzie. Zazwyczaj wymagają one specjalnego okrycia. Zioła wieloletnie warto wybierać rozważnie i dobrze się zastanowić nad tym, czy rzeczywiście będą one używane. Ich pielęgnacja jest zazwyczaj wymagająca i dość czasochłonna. Jeśli ktoś pragnie posadzić zioła jedynie dla walorów ozdobnych to lepiej do tego celu wybrać inne rośliny.

Zobacz także: Uprawa ziół w domu i w ogrodzie – jak zacząć?

Zioła wieloletnie na balkonie

Balkonowe uprawy ziół są bardzo popularne. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają własnego ogródka, ale kochają świeże zioła i marzą o swoim własnym skrawku zieleni. Do uprawy ziół na balkonie przyda się mały projekt, który pozwoli na sprytne zagospodarowanie tak małej przestrzeni. Do tego celu warto zakupić specjalne doniczki, które obecnie można dostać w wielu rozmiarach i kolorach. Dodatkowo są one wykonywane z różnych materiałów, zatem na pewno uda się dobrać coś, co będzie pasowało do stylizacji całego balkonu czy nawet pomieszczenia, z którego wychodzi się na balkon. Bardzo popularne są konstrukcje z palet, które pozwalają na uprawę wielu różnych gatunków na stosunkowo małej powierzchni. Drewniane skrzynie czy też skrzynki balkonowe także będą odpowiednie. W przypadku roślin uprawianych na balkonie trzeba pomyśleć o ich zabezpieczeniu na czas zimy lub o przeniesieniu ich do chłodnego i zarazem widnego pomieszczenia.

Zioła wieloletnie w domu

Uprawa ziół wieloletnich jest możliwa także w domu. Wygląda ona podobnie jak uprawa ziół na balkonie. Warto pamiętać o miejscu, w którym rośliny będą miały dostęp do wystarczającej ilości światła. Dodatkowo trzeba także pamiętać o podlewaniu, ponieważ w tym wypadku nie ma co liczyć na opady deszczu. Pojemniki do ziół wieloletnich uprawianych w domu powinny być dobrane do wystroju wnętrza. Zazwyczaj świetnie sprawdzą się proste modele i naturalne materiały, w których rośliny będą czuły się najlepiej. Zimą zioła wieloletnie należy przenieść do chłodnego i widnego pomieszczenia. W tym czasie podlewanie powinno być skąpe. Wystarczy robić to raz w tygodniu.

Zioła wieloletnie na działce i w ogrodzie

Zioła w ogrodzie i na działce najczęściej uprawia się w pobliżu tarasu czy wejścia do kuchni oraz w ogrodzie warzywnym. Niektóre zioła wieloletnie są także niezwykle ozdobne i wówczas można je sadzić także na rabatach. Niektóre z nich na zimę należy przykrywać. Gatunki sadzone na działce i w ogrodzie należy dobierać w zależności od stanowiska i wymagań.

Zobacz także: 

Zioła w ogródku – jak i kiedy je sadzić? Uprawa ziół w ogródku przydomowym

Zioła wieloletnie – popularne gatunki

Warto zapoznać się z najczęściej uprawianymi gatunkami ziół wieloletnich i wybrać te, które będą przydatne w kuchni czy ziołowej apteczce . Estragon to na przykład roślina przyprawowa, która podkreśli smak dań z mięsa, ryb, jajek oraz różnego rodzaju sałatek. Dziurawiec zwyczajny ma właściwości lecznicze i stosuje się go przy problemach z wątrobą. Lawenda lekarska jest przede wszystkim niezwykle aromatyczna, a napary z jej dodatkiem działają uspokajająco. Może być także uprawiana jako roślina ozdobna. Lebiodka pospolita, czyli oregano, to świetny dodatek do dań kuchni włoskiej takich jak pizza czy różne zapiekanki i sosy. Lubczyk sprawdzi się jako dodatek do zupy, pieczonego mięsa lub bulionu. Oprócz tego jest także afrodyzjakiem. Melisa lekarska pięknie pachnie i może stanowić ciekawy akcent przy komponowaniu deserów lub orzeźwiających napojów oraz jako składnik ziołowych herbatek o działaniu uspokajającym. Warto zwrócić także uwagę na aromatyczny rozmaryn, który świetnie sprawdzi się przy daniach z mięsa, ale również ziemniaków, pomidorów czy kapusty.

Zobacz film: Świeże zioła na balkonie i w kuchni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości