Jak uchronić się przed dezinformacją? Ekspertka: „Musimy być cały czas czujni”

W dobie fake newsów i teorii spiskowych demaskowanie fałszywych treści sprawia coraz więcej trudności. W programie rozmawialiśmy o tym, dlaczego wierzymy w nieprawdziwe historie i jak uchronić się przed dezinformacją. Czy matematyka jest w stanie pomóc nam odróżnić prawdę od kłamstwa?

Plaga fake newsów

Niesprawdzone informacje, fake newsy, twierdzenia „pseudonaukowców” oraz teorie krążą po Internecie i szerzą dezinformację, wpływając na opinię publiczną.

Mamy coraz więcej teorii spiskowych głównie dlatego, że się boimy

– powiedziała Janina Bąk, statystyczka.

Szukając prostych wyjaśnień i sposobów radzenia sobie z otaczającymi nas zagrożeniami, wiele osób uznaje za autorytety osoby, które nie mają odpowiednich kompetencji.

Musimy być cały czas czujni i za każdym razem, gdy dochodzi do nas jakaś informacja, to przede wszystkim sprawdzić źródło i to, kto jest jej autorem

- stwierdziła.

Jak unikać dezinformacji?

Natłok informacji sprawia, że ich weryfikacja jest o wiele trudniejsza, niż kiedyś. Chcąc upewnić się, że docierające do nas fakty są wiarygodne, należy je najpierw dokładnie sprawdzić. Jak zauważyła specjalistka, często nieświadomie popełniamy tzw. błąd potwierdzenia, który polega na tym, że preferujemy te informacje, które potwierdzają naszą z góry założoną tezę. Wybieranie wyłączne tych badań i statystyk, które nie kolidują z naszymi twierdzeniami nazywa się z kolei „cherry picking”.

Musimy być bardzo czujni, otwarci na wiele różnych hipotez i po prostu sprawdzać, wnikliwie czytać, analizować i próbować podjąć decyzję, które są rzetelne, a które nie

– podkreśliła Bąk.

Usuwanie dezinformacji

Na ten moment nie wynaleziono programu który skutecznie usuwałby fake newsy z Internetu. Janina Bąk zwróciła jednak uwagę na to, że Facebook wprowadził algorytm, którego zadaniem jest pozbywanie się fałszywych treści.

Niestety ten algorytm w większości opiera się na naszych ludzkich zgłoszeniach

– zaznaczyła ekspertka.

To od nas zależy, jakie informacje będziemy puszczać dalej w świat. Teraz, w chwili zagrożenia, w chwili pandemii, to jest nasza wspólna odpowiedzialność, żeby np. nie powielać fake newsów albo niesprawdzonych informacji

- podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .

Zobacz też:

Polacy stworzyli maseczkę, która nie tylko skutecznie chroni, ale także zabija wirusy

Czy psy wykrywają koronawirusa? Badacze właśnie to sprawdzają

Z jakiej tkaniny zrobić najskuteczniejszą maseczkę? Naukowcy: "Połącz bawełnę z jedwabiem lub szyfonem"

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości