Porady stylistki

Jak ubrać dziecko podczas zmiennej i deszczowej pogody jesienią?

Porady stylistki

Jak ubrać dziecko podczas zmiennej i deszczowej pogody jesienią?

Rano zimno i pada, po południu  kilkanaście stopni. Jak ubrać dziecko, by nie marzło i czuło się przez cały dzień komfortowo? Porad w studiu dzień Dobry TVN udzielała stylistka Kaja Śródka.

Podobno nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór. Dziecko dla prawidłowego rozwoju i budowania odporności powinno spędzać aktywnie czas również jesienią. Podczas zmiennej i nieprzewidywalnej pogody ważne jest, by strój przez cały czas zapewniał swobodę i komfort termiczny, a także chronił przed deszczem i wiatrem. Ważnych jest kilka podstawowych zasad.

Zasady doboru stroju dla dziecka na jesień

  • Ubranie na cebulkę. Kiedy pogoda jest niepewna najlepiej ubrać dziecko warstwowo. Umożliwi to nam szybką zmianę stroju w momencie, kiedy będzie gorąco lub temperatura nagle obniży się. 
  • Rzeczy luźne, nieopinające i oddychające.  Oddychające ubrania w warstwie środkowej zapewnią ciepło w chłodniejsze dni i nie będą krępowały ruchów dziecka.
  • Wodoodporne buty. Pamiętaj, że do wodoodpornych butów dzieci powinny nosić funkcjonalne skarpetki, które odprowadzają wilgoć ze skóry.

Warstwy ochronne i 3 w 1

Szczególnie praktyczną propozycją są kurtki typu 3 w 1, które umożliwiają dostosowanie okrycia wierzchniego do warunków pogodowych. Jak jest skonstruowana taka kurtka? Zwykle do jej wewnętrznej strony przymocowana jest bawełniana wpinka, która doskonale sprawdza się w roli podszewki, ale może służyć także za lekką bluzę. Po jej odpięciu kurtka nadaje się do noszenia także podczas cieplejszych dni. Bluzę można natomiast wykorzystywać do innych zadań.

Najpopularniejsza odzież sportowa wykonana jest z materiału ze specjalną powłoką – membraną, która sprawia, że ubranie staje się wiatroodporne i wodoodporne (hardshell). Ma jednak również swoje wady – w takiej kurtce czy bluzie dużo łatwiej można się spocić. W odpowiedzi na potrzeby rynku producenci wprowadzili nowy rodzaj tkaniny zwany softshell, która albo nie posiada membrany, albo wyposażona jest w membranę mniej szczelną. 

Odzież szyta z softshellu charakteryzuje się dużą oddychalnością, co jest szczególnie ważne dla ruchliwych i chętnie bawiących się na dworze dzieci. Kurtki i bluzy softshell sprawdzają się doskonale w chłodniejsze dni, zimą wystarczy założyć pod nie dodatkową warstwę odzieży (ocieplającą).

Co sądzisz o tym artykule?
87
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0