Jak i gdzie założyć sklep internetowy? Zasady, wskazówki

Sklep internetowy - jak założyć?
Fot Getty Images/Atomic Imagery
Źródło: Digital Vision
Założenie sklepu internetowego do prowadzenia działalności gospodarczej opartej na sprzedaży wybranych produktów jest stosunkowo proste, wymaga jednak podjęcia kilku kluczowych decyzji. Warto zastanowić się, jaki asortyment zaoferować w sklepie internetowym, a także dowiedzieć się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Podczas zakładania sklepu internetowego nie można zapominać o płaszczyźnie prawnej. Regularne czerpanie korzyści finansowych ze sprzedaży internetowej wymaga założenia działalności gospodarczej i odprowadzania obowiązkowych składek. Tym bardziej istotne jest przemyślenie, jak założyć sklep internetowy (z odzieżą, elektroniką, a może jeszcze innym produktem, który będzie się dobrze sprzedawał). W tym celu warto na bieżąco zapoznawać się z analizami rynku e-commerce w Polsce.

Zobacz też: Łańcuszki internetowe. Czy mogą być niebezpieczne? >>>

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku?

Sklepy internetowe stają się coraz powszechniejsze, o czym świadczy fakt, że w Stanach Zjednoczonych coraz więcej Amerykanów decyduje się na robienie zakupów spożywczych przez internet . Ta tendencja jest zauważalna także w Polsce. Założenie sklepu internetowego może wydawać się zatem „strzałem w dziesiątkę”. Osoby zainteresowane pracą we własnym sklepie online powinny poznać odpowiedzi na kilka ważnych pytań:

1. Jak otworzyć sklep internetowy (na Allegro, na Facebooku lub stronie WWW)?

2. Czy można założyć sklep internetowy za darmo?

3. Czy warto otworzyć sklep internetowy i jak wybrać produkt sprzedażowy?

Aby otworzyć własny sklep internetowy , należy mieć podstawowe umiejętności informatyczne lub zlecić wykonanie sklepu profesjonaliście. Warto także poważnie zastanowić się, gdzie założyć sklep internetowy. Można skorzystać z takich platform jak np. Wordpress lub spróbować sił na portalach społecznościowych i aukcyjnych (choć pobierają one pewne prowizje, więc korzystanie z nich nie jest w 100% darmowe).

Utworzenie własnej strony internetowej, za pomocą której można promować i sprzedawać produkty, czyli założenie sklepu internetowego , to koszt od 5000 zł do nawet kilkuset tysięcy złotych . Jednak na początku podstawowa platforma sprzedażowa powinna w zupełności wystarczyć. Ważne jest, aby tę stronę odpowiednio wypromować – dobrze sprawdzają się w tym zakresie płatne metody (reklamy Google AdSense lub na Facebooku), ale podstawą jest dobra płaszczyzna SEO/SEM sklepu internetowego . Warto zatem skorzystać z usług informatyka lub zwrócić się do agencji marketingowej zajmującej się optymalizacją stron internetowych.

Zobacz też: Jak działają randki internetowe? Co zrobić, gdy okaże się, że Twój partner z nich korzysta? >>>

Wiele wysiłku może wymagać katalogowanie produktów, robienie zdjęć , a następnie umieszczanie ich wraz z opisami na stronie internetowej. Osoby rozważające działalność sprzedażową na portalach aukcyjnych, zastanawiające się przykładowo, jak założyć sklep internetowy na Allegro , powinny również uzbroić się w cierpliwość i nastawić na edukację, gdyż taka działalność wcale nie jest łatwiejsza od sprzedaży poprzez własną stronę internetową. W obydwu modelach takie czynności jak np. bieżący kontakt z klientami, uaktualnianie katalogu produktów wyglądają bardzo podobnie.

Z czym otworzyć sklep internetowy?

Kwestia wyboru odpowiedniego segmentu produktów, opracowanie technik umożliwiających wysoką marżę i poziom sprzedaży to chyba największe tajemnice przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces finansowy dzięki założeniu sklepu internetowego . Ustalając, z czym otworzyć sklep internetowy i co sprzedawać, należy zapoznać się z bieżącymi analizami rynku handlowego w Polsce. Analizy dotyczące rynku e-commerce w Polsce pozwolą każdemu początkującemu sprzedawcy zidentyfikować największe aktualnie wymagania i potrzeby rynku, czyli klientów.

Nie warto jednocześnie podążać za modelami, których jest najwięcej – na wielu forach internetowych można spotkać pytania dotyczące m.in. tego, jak założyć sklep internetowy z odzieżą , obuwiem czy drobną elektroniką. Problem polega na tym, że takich sklepów internetowych jest już bardzo wiele, a konkurencja jest silna. Warto zatem poszukiwać własnej niszy. Z drugiej strony, mając sprawdzone źródło produktów (np. odzieży), gotowy research rynku i dobry biznesplan, warto rozważyć otworzenie sklepu internetowego z odzieżą lub innym popularnym na rynku segmentem produktów.

Zobacz też: Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim odwiedzisz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku >>>

Jak założyć sklep internetowy od strony prawnej?

Prowadzenie sklepu internetowego , zgodnie z polskimi przepisami prawa, oznacza świadome i zamierzone prowadzenie działalności gospodarczej. Aby wykonywać takie usługi legalnie, należy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą (oczywiście sklep internetowy może prawnie działać nawet jako spółka akcyjna, jednak jednoosobowa działalność jest najpopularniejszym wariantem). Jak samodzielnie założyć sklep internetowy? Należy w tym celu we właściwym urzędzie złożyć deklarację CEIDG , otwierającą legalną możliwość wykonywania działalności. Warto też zastanowić się nad rejestracją firmy jako płatnika VAT. Konieczny będzie także wybór formy opodatkowania (liniowe, progresywne) oraz sposobu prowadzenia księgowości firmy (np. księga przychodów i rozchodów).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości