Jak szybko i skutecznie usunąć stary silikon? Praktyczne sposoby na oczyszczenie kafelków i zabrudzonych ubrań

Silikonowanie
noprati somchit/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Aby usunąć stary silikon z płytek, wanny czy brodzika, nie trzeba używać specjalistycznych narzędzi czy wzywać fachowca. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny środek lub skorzystać ze sprawdzonego domowego sposobu.

Silikon sanitarny to niezastąpione narzędzie do spoinowania, fugowania i uszczelniania – jest łatwy w użyciu, wodoszczelny i elastyczny. Po latach użytkowania traci jednak swoją szczelność, ciemnieje i nie wygląda już tak atrakcyjnie. To znak, że czas go wymienić. Jak usunąć silikon z płytek, wanny i brodzika oraz czym zmyć jego resztki z ubrania lub lustra?

Czym usunąć stary silikon z płytek, wanny lub brodzika?

Stary silikon najpierw należy usunąć mechanicznie za pomocą ostrego narzędzia – najlepiej użyć do tego spiczastego nożyka do cięcia płyt gipsowych lub noża kuchennego o właściwym kształcie. Trzeba przy tym bardzo uważać, by nie zarysować czyszczonych powierzchni. Najczęściej po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym trzeba użyć środka chemicznego, aby pozbyć się resztek substancji. Można w tym celu wykorzystać aceton lub zaopatrzyć się w specjalny preparat do usuwania resztek silikonu sanitarnego. Dostępne w sprzedaży specyfiki mają najczęściej konsystencję żelu i, w przeciwieństwie do acetonu, odznaczają się przyjemnym zapachem. W ich składzie można znaleźć mieszaninę naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Nadają się do użycia na różnych typach powierzchni, mogą jednak powodować matowienie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, które przed czyszczeniem warto zabezpieczyć taśmą malarską.

Jak usunąć silikon sanitarny za pomocą środków chemicznych? Cienką warstwę preparatu należy nałożyć na czyszczoną powierzchnię za pomocą specjalnego pędzelka. Po 10–15 minutach zaschnięty silikon powinien zmięknąć, wtedy bez problemu można go usunąć za pomocą szpachelki. Czynność należy powtarzać, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. Pędzelek i szpachelkę można nabyć w zestawie wraz z preparatem. Oczyszczoną powierzchnię należy na koniec przemyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.

Jak usunąć resztki silikonu z kafelków lub płytek?

Podczas remontu może się zdarzyć, że kilka kropel silikonu skapnie na kafelki, powodując niechciane zabrudzenia. Aby pozbyć się plam, nie trzeba sięgać po specjalistyczne środki – wystarczy użyć domowej metody. Silikon najłatwiej usunąć, kiedy jest świeży – można wówczas ściągnąć go za pomocą szpachelki, a resztę zetrzeć szmatką lub papierowym ręcznikiem. Warto jednak wiedzieć również, jak usunąć zaschnięty silikon. W tym celu trzeba zalać zabrudzoną powierzchnię dużą ilością płynu do mycia naczyń bez dodatku wody. Gdy substancja zmięknie (powinno się to stać po kilku minutach), należy ją zetrzeć wilgotną, czystą ściereczką.

Jak usunąć miękki silikon domowym sposobem? Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, wystarczy obłożyć je kostkami lodu. Resztki silikonu powinny stwardnieć i pokruszyć się – wtedy można bardzo delikatnie usunąć je za pomocą żyletki lub nożyka do tapet. Miękkiego silikonu nie należy zmywać wodą – substancja rozmaże się i rozrzedzi, nie zejdzie jednak z czyszczonej powierzchni.

Jak usunąć silikon z ubrania i miękkich materiałów?

Usunięcie miękkiego silikonu z ubrania nie jest prostą sprawą – próby czyszczenia mogą się bowiem skończyć głębszym wtarciem substancji w tkaninę. Aby ułatwić sobie zadanie, warto umieścić zabrudzony materiał w foliowej torbie i schować go na chwilę do zamrażarki. Małe zabrudzenia wystarczy obłożyć kostkami lodu. Schłodzony silikon zacznie się kruszyć – większe kawałki można wtedy zeskrobać z materiału, a następnie wyprać ubranie w pralce.

Warto też wiedzieć, jak usunąć silikon z różnych rodzajów ubrania. Odzież wykonaną z mocnego materiału (np. jeansy) można położyć na stole i wyczyścić pumeksem (dopiero po zaschnięciu silikonu), delikatne tkaniny warto potraktować twardą gumką do tuszu. Nie należy czyścić miękkich i delikatnych materiałów za pomocą środków chemicznych do wywabiania silikonu, ponieważ mogą niszczyć naturalne włókna tkanin. Z tej samej przyczyny nie jest wskazane czyszczenie ubrań acetonem.

Jak usunąć silikon z lustra lub kabiny prysznicowej?

Resztki miękkiego silikonu, które skapnęły na lustro czy kabinę prysznicową, najłatwiej usunąć skrobakiem z tworzywa sztucznego. Nie warto do tego używać żyletki, która może rysować powierzchnię szkła. Zaschnięty silikon należy najpierw zmiękczyć za pomocą gęstego płynu do mycia naczyń, tłustego kremu lub oliwki dla dzieci. Miękki silikon można zetrzeć lekko zmoczoną gąbką bądź ściereczką z mikrofibry. Zaschnięty silikon da się również zetrzeć ze szkła za pomocą zmywacza do paznokci – trzeba jednak uważać w przypadku szyb i okien, ponieważ zawarty w zmywaczu aceton może niszczyć farbę na futrynach i ramach.

Zobacz też:

Jak czyścić płytki z połyskiem? Sprawdzone sposoby

Wiosenne porządki podczas pandemii. Jak szybko i efektywnie posprzątać dom po zimie?

Grzyb na ścianie – przyczyny, szkodliwość i metody usuwania

Autor: Adrian Adamczyk

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości