Jak sprawdzić do kogo należy numer telefonu komórkowego?

Pan z telefonem
Oatawa/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Kiedy dzwoni nieznany numer, często w głowie rodzą się różne pytania: czy warto odebrać? Może to kolejny telemarketer lub naciągacz? A może ktoś sobie żarty stroi? Odpowiedzią na najważniejsze pytanie dotyczącego tego, kto dzwoni, są bazy danych dostępne w internecie. Dzięki nim można poznać właściciela numeru dzwoniącego i przestać obawiać się nieznanych połączeń.

Odbieranie połączeń z nieznanych numerów telefonów niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Oszuści mają swoje sposoby na ściąganie pieniędzy. Bywa, że za kolejne impulsy zapłaci już odbierający, napełniając tym samym sakiewkę złodziejom. Podobnie sprawa ma się z SMS-ami pochodzącymi z niezidentyfikowanych numerów. Wiadomości mogą dotyczyć zaległości spłaty kredytu, którego się nie zaciągnęło, zadłużeń komorniczych, o których nie ma się pojęcia czy uruchomienia nieprzydatnych subskrypcji.

Od 25 lipca 2016 roku, dzięki ustawie antyterrorystycznej, problem z nieznanymi numerami jest mniejszy, ponieważ istnieje obowiązek imiennej rejestracji kart SIM. Niestety połączenia z dziwnych numerów wciąż przychodzą. Warto wiedzieć, jak sprawdzić, czyj jest to numer telefonu.

Jak sprawdzić numer telefonu?

W internecie całkiem łatwo i szybko można sprawdzić, do kogo należy numer telefonu komórkowego i stacjonarnego. Znalezienie tych informacji to zaledwie kilka kliknięć. Nie ukryje się już żaden znajomy chcący wykręcić żart lub telemarketer zapraszający na pokaz garnków bądź oferujący kolejną umowę, pożyczkę, telewizję satelitarną za pół ceny. W dostępnych bazach danych można poznać imię, nazwisko, a czasami nawet pseudonim osoby dzwoniącej. W przypadku telemarketerów często można dowiedzieć się, z jakiej firmy dzwonią i jak długo działają już na rynku.

W celu sprawdzenia, do kogo należy numer telefonu, można skorzystać ze strony truecaller. Pozwala ona poznać właściciela z imienia i nazwiska. Aby móc korzystać z serwisu, warto założyć nowe konto e-mail w domenie Gmail, a następnie się zarejestrować. Następnie wystarczy tylko wpisać numer telefonu komórkowego i zobaczyć, do kogo należy. Drugim serwisem, umożliwiającym poznanie danych dzwoniącego, jest sync.me. Działa dokładnie tak samo jak truecaller. Należy się zarejestrować, a następnie w oknie wyszukiwania wpisać interesujący nas numer.

Jak działa namierzanie numerów telefonu?

Obydwa serwisy oferują swoje aplikacje mobilne na smartfony. Instalując je na telefonie, użytkownik zgadza się na wysłanie swojej książki adresowej na serwery firmy. To właśnie tak budowana jest baza numerów telefonów. Truecaller oferuje podaj trzy miliardy rekordów, sync.me z kolei może się pochwalić wynikiem ponad miliarda. Z tego też powodu warto stworzyć nowe konto Gmail, ponieważ podczas sprawdzania numerów w przeglądarce nie wyślemy żadnych dodatkowych kontaktów. Warto także wiedzieć, że truecaller i sync.me nie działają jak typowa książka telefoniczna. Serwisy te oferują wyłącznie identyfikację dzwoniącego na podstawie numeru. Nie działa tutaj wyszukiwanie po nazwisku. Można zatem porzucić obawę, że ktoś wykorzysta ten sposób w celu zdobycia naszego prywatnego numeru telefonu.

Korzystanie z aplikacji truecaller i sync.me na smartfonach w czasie rzeczywistym umożliwia sprawdzenie w bazie numeru telefonu osoby dzwoniącej i wyświetlenie na ekranie informacji o tym, kto dzwoni.

Czyj to numer telefonu komórkowego? Polskie bazy danych

Sprawdzenia, do kogo należy numer telefonu komórkowego bądź stacjonarnego można dokonać na polskich serwisach. Są to między innymi: nieznany-numer.pl, ktoto.info oraz numerytelefonu.com. Bazę numerów budują sami użytkownicy. Często pod konkretnymi numerami można znaleźć wpisy dotyczące osoby dzwoniącej, firmy, z której dzwoni i oferowanego produktu. Te bazy danych nie ujawnią jednak pełnych personaliów osoby dzwoniącej, a jedynie przybliżone informacje za sprawą komentarzy. Polskie bazy danych przypadną do gustu osobom starszym, ponieważ nie wymagają rejestracji, zakładania konta i są w rodzimym języku. Należy mieć jednak świadomość, że czasami komentarze użytkownikom mogą się różnić lub być sprzeczne ze stanem faktycznym i rzeczywistą osobą dzwoniącą. Można jednak przyjąć założenie, że powtarzające się w komentarzach stwierdzenia dotyczące telemarketingu bądź zaproszeń na pokazy są autentyczne i zmieniać się będzie jedynie imię pracownika wykonującego połączenie. Ostatnim, lecz czasochłonnym sposobem na sprawdzenie, czyj jest dany numer telefonu jest wpisanie w wyszukiwarce frazy: "czyj jest numer XXX", gdzie w miejscu iksów należy podać kombinację cyfr.

Czy jesteśmy więźniami naszych telefonów? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Telefon Serdeczności i przytulanie. Psycholog: "Dotyk bliskiej osoby jest szczególnie ważny"

Kupili telefony, ale ich nie dostali. Przestępcy oszukali setki osób

Telefon do przeszłości, czyli niezwykła kolekcja komórek. "Kiedyś telefon był tylko domeną biznesmenów"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze

Straż miejsca odebrała mu samochód. Powód? Kierowca nie opłacił gigantycznej liczby mandatów

Straż miejsca odebrała mu samochód. Powód? Kierowca nie opłacił gigantycznej liczby mandatów

Znalazła sposób, by ludzie zawsze ustępowali jej miejsca w komunikacji miejskiej. "Nawet się nie orientują"

Znalazła sposób, by ludzie zawsze ustępowali jej miejsca w komunikacji miejskiej. "Nawet się nie orientują"

Konar przygniótł dzieci. Są pod opieką ratowników

Konar przygniótł dzieci. Są pod opieką ratowników

Wypchany prosiak i głowa dzika. Jak wyglądała Wielkanoc w dawnej Polsce?

Wypchany prosiak i głowa dzika. Jak wyglądała Wielkanoc w dawnej Polsce?

Przez lata nosiła w piersi 10-kilogramowy guz. Była "sparaliżowana strachem" przed operacją

Przez lata nosiła w piersi 10-kilogramowy guz. Była "sparaliżowana strachem" przed operacją

Sport pomógł jej w walce z depresją. Dziś wspiera innych. "W krytycznym momencie ważyłam 36 kg"

Sport pomógł jej w walce z depresją. Dziś wspiera innych. "W krytycznym momencie ważyłam 36 kg"

Błąkał się po ulicach, bo nie miał gdzie spać. "Chciałem zniknąć"

Błąkał się po ulicach, bo nie miał gdzie spać. "Chciałem zniknąć"