Jak spędzić ferie zimowe z dziećmi?

W pięciu kolejnych województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Poznaj atrakcyjne miejsca, które można odwiedzić z dziećmi w czasie dwutygodniowej przerwy od zajęć szkolnych. Zima w mieście też może być ciekawa!

Zima w mieście

Zimowa labę rozpoczęli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Uczniowie tych regionów wrócą do szkół dopiero 10 lutego.

Zobacz także: Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Każdy region oferuje najmłodszym wiele atrakcji, które umilą im wolne od lekcje dni.

Niektóre atrakcje są muzealne, ale zawsze z czymś ciekawym. Żeby to nie było tylko chodzenie po muzeum i patrzenie, czyli jakieś warsztaty, inne bardziej naturalne, związane z przyrodą

- podkreśla Natalia Sitarska, blogerka, która dużo podróżuje ze swoimi dziećmi.

Oto najciekawsze atrakcje, które czekają na nas w poszczególnych województwach:

Wielkopolskie:

  • W Poznaniu warto wybrać się do Rogalowego Muzeum, gdzie można wziąć udział w warsztatach przygotowania tego regionalnego przysmaku oraz posłuchać jego historii. Dzieciom zajęcia się spodobają tym bardziej, że przewidziana jest degustacja rogali świętomarcińskich.
    • Z pełnym brzuchem warto wybrać się na spacer na poznański rynek i poznać legendę o koziołkach.
      • Natalia radzi też, by odwiedzić Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.
        Powiem szczerze, że kiedy pierwszy raz o tym usłyszałam, nasz syn miał wtedy 4 lata, więc wydawało mi się, że może być za mały na takie miejsce. Okazało się, że w muzeum dzieciaki mogą dużo zrobić rzeczy interaktywnych, np. przymierzać stroje z dawnej epoki

        - zachęca Natalia Sitarska.

        Lubuskie:

        • Zimę w mieście organizuje między innymi Planetarium Venus w Zielonej Górze. Ferie na kosmicznym podwórku są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. W czasie zajęć tworzą one własne narzędzia do obserwacji i rysują mapę nieba. Eksperymenty, które mogą przeprowadzić uczestnicy warsztatów w Planetarium, z pewnością pozwolą uniknąć im nudy.

          Kujawsko-Pomorskie:

          • W Bydgoszczy trzeba odwiedzić Muzeum Mydła i Brudu. Dzieci nauczą się tu, jak w średniowieczu czy na początku XX wieku dbano o higienę. Można przekonać się, jak np. wyglądały XIX- wieczne łaźnie. Ciekawym punktem programu jest własnoręczne wyrabianie mydełek z dodatkiem ulubionych zapachów.
            • W Toruniu obowiązkowym punktem na mapie miasta będzie Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Żywe Muzeum Piernika. To interaktywna placówka, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami wypieku.

              Świętokrzyskie:

              • W Bałtowie atrakcją z pewnością będzie Muzeum Dinozaurów oraz Oceanarium Prehistoryczne. Szwajcaria Bałtowska to natomiast miejsce, gdzie można pojeździć na nartach.
                • Do Pacanowa Natalia zaprasza wszystkich miłośników kreskówek, ponieważ mieści się tam Centrum Bajek im. Koziołka Matołka.

                  Małopolska:

                  • W Bochni koniecznie trzeba odwiedzić Kopalnię Soli. 250 metrów pod ziemią są tam organizowane półkolonie.
                    • Będąc w Małopolsce warto zajrzeć także do Doliny Chochołowskiej, która jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Ma ok. 10 km długości. To idealne miejsce na spacery z dziećmi.

                      Zobacz też:

                      Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

                      Autor: Magdalena Gudowska

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości