Jak się rozstać z klasą?

Rozstanie to bardzo bolesny moment zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Szczególnie cierpimy wtedy, gdy zostajemy porzuceni nagle, bez żadnych wcześniejszych oznak, że coś w związku jest nie tak. Ból po rozstaniu potrafi przez wiele dni być na tyle dokuczliwy, że nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O tym, jak rozładować emocje po rozstaniu w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Piotrem Mosakiem, terapeutą par, Ireną Kamińską-Radomska Ekspert ds. etykiety oraz wizerunku biznesowego, Katarzyna Lengren, malarką i dziennikarką.

Kiedy rozczarowanie i poziom frustracji sięga zenitu

Z okazji zbliżających się Walentynek, ogród zoologiczny - "Hemsley Conservation Centre" w mieście Fairseat, przygotował dla osób po rozstaniu niecodzienną ofertę. Za jedyne 1,5 funta można nazwać wybranego karalucha z zoo, imieniem swojego byłego partnera. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na opiekę nad zwierzętami.

Po wpłaceniu minimum 1,5 funta na konto ogrodu zoologicznego i podaniu imienia byłego partnera, zoo wysyła wiadomość z certyfikatem, który można pobrać, wydrukować i powieści na ścianie. Zemsta na byłym partnerze nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. O tym jak rozstać się z klasą porozmawialiśmy z naszymi ekspertami.

Szybki przekaz

Nasi wszyscy goście przyznali, że bardzo ważny jest sam przekaz rozstania. Według Ireny Kamińskiej-Radomskiej najlepiej przekazać tę smutną informację w jak najprostszy i klarowny sposób. Eksperta ds. Savoir-vivre dodała również, że najpierw należy zakomunikować drugiej osobie o rozstaniu. By pozostawić po sobie dobre wrażenie, wypada na koniec rozmowy powiedzieć coś dobrego np. "będę Cię zawsze miło wspominać". Miłym zwyczajem jest również podarowanie porzuconej kobiecie bukietu kwiatów.

Jak sobie poradzić z rozstaniem?

To wydarzenie jest bardzo często postrzegane jako krzywda. Z terapeutycznego punktu widzenia warto zmienić takie myślenie. Zerwanie lub rozwód to nie koniec świata, ale przejście do kolejnego etapu. Często życie po rozstaniu może być początkiem lepszego etapu – po przeżytej „żałobie” mogą otworzyć się przed nami szanse na zbudowanie nowego, znacznie lepszego i bardziej wartościowego związku. Badacze wyodrębnili etapy, przez jakie przechodzi się po zakończeniu związku. Warto je znać, ponieważ to pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie, jak się pozbierać po rozstaniu.

>>> Zobacz też: Rozwód w zgodzie? Czy to w ogóle możliwe?

Ból po rozstaniu

Wiele osób twierdzi, że rozstanie było momentem, w którym ich życie się zawaliło. W książce „Wrócę po ciebie” Guillaume Musso tak opisuje rozstanie: Moje dni są teraz puste, moje życie się skończyło. Udaję, że żyję. Udaję, że się śmieję, że słucham, że odpowiadam na pytania. Każdego dnia czekam na znak, na gest. Żebyś wyzwolił mnie z tego ciemnego lochu, w którym mnie zostawiłeś i żebyś mi powiedział, dlaczego to zrobiłeś. Dlaczego mnie porzuciłeś?

Po pierwszym szoku pojawia się ból i uczucie pustki po rozstaniu . Towarzyszą nam również gniew, tęsknota, poczucie bycia wykorzystanym. Czujemy się niezdolni do tego, aby kogokolwiek jeszcze pokochać. Rozmowa z bliską osobą nie przynosi żadnej ulgi. Na tym etapie bardzo ważne jest, aby nie hamować uczuć – warto pozwolić sobie na płacz i rozpacz , która zawsze w jakimś stopniu przyniesie ulgę. Silny stres po rozstaniu może poważnie nadszarpnąć zdrowie, dlatego warto wyładować emocje. Choćbyśmy mieli jechać na odludzie i tam się wykrzyczeć. Dobrym pomysłem w takiej chwili jest również zmuszenie się do dużego wysiłku fizycznego, który pozwoli odreagować nieprzyjemne uczucia . Porządny wycisk na siłowni sprawi, że poczujemy się lepiej.

>>> Zobacz też: Jak nie dopuścić do rozwodu?

Etapy rozstania – rozmowa z przyjacielem

Przez kilka pierwszych dni po rozstaniu nie ma się ochoty na rozmowę z nikim. Kiedy jednak przejdą już pierwsze, najgorsze chwile, zaczynamy szukać kontaktu z innymi. Rozstanie z mężem najlepiej obgadać z najlepszą przyjaciółką. Rozstanie z dziewczyną z pewnością będzie lżejsze do przetrwania, jeśli porozmawiamy z najlepszym przyjacielem. Warto się zastanowić, co mogło wpłynąć na decyzję drugiej osoby, jakich błędów unikać w przyszłości. Czasami pomocne będzie po prostu wyrażenie wściekłości na partnera lub partnerkę, jeśli jest to rozstanie po zdradzie.

Nadzieja – życie po rozstaniu z partnerem

Ten etap wiąże się z pogodzeniem się z sytuacją. Tęsknota po rozstaniu mija. Pewien czas w życiu się zakończył, a więc pora zacząć spoglądać w przyszłość. Negatywne myśli i ból po rozstaniu powoli mijają. Jeśli jednak minął już dość długi czas (2-3 miesiące), a my nadal cierpimy, może to być depresja po rozstaniu . Należy wtedy zwrócić się po pomoc do psychologa lub psychiatry. Może okazać się konieczne branie leków. Moment, kiedy zaczynamy spoglądać z nadzieją w przyszłość, jest bardzo ważny dla zdrowienia po rozstaniu. Wtedy warto się skupić na sobie, zacząć rozwijać swoje pasje, robić rzeczy, które sprawiają nam radość. Wiele kobiet po rozstaniu stawia na poprawę wyglądu – zaczyna się odchudzanie, wizyty u kosmetyczki i fryzjera, zakupy z przyjaciółkami. Pomaga to odzyskać wiarę w siebie. W takiej chwili warto sobie przypomnieć, jakie rzeczy lubiliśmy, a nie były akceptowane przez drugą osobę. To jest właśnie ten moment, aby zacząć się nimi cieszyć na nowo. Była partnerka nie lubiła zwiedzania muzeów? Pora wybrać się do kilku z przyjaciółmi!

>>> Zobacz też: Niedopasowanie, zdrada, alkohol. Dlaczego się rozstajemy?

Co po rozstaniu – czas się pożegnać

Jest to moment, w którym rozpacz po rozstaniu całkowicie przemija, a my żyjemy już w miarę normalnie. Zaczynamy myśleć o randkowaniu. Do tej kwestii należy podchodzić ostrożnie, bo przeżycia z poprzedniego związku mogą mieć realny wpływ na kolejną relację. Wielu psychologów radzi, aby po rozstaniu wszystkie rzeczy po byłym partnerze uporządkować – włożyć do jednego pudełka i wynieść na strych. Dobrym krokiem jest również usuwanie maili, SMS-ów, wspólnych zdjęć na smartfonie i w mediach społecznościowych. Rozstanie po długim związku wymaga uporządkowania wszelkich wspólnych spraw, pozbycia się rzeczy po byłym partnerze czy partnerce. Jeśli jest ich wiele, warto je odesłać pocztą lub kurierem. Szczoteczkę do zębów można wyrzucić, a wspólne zdjęcia schować.

Nowe życie po rozstaniu

Ten etap pozwala spojrzeć na rozstanie z perspektywy czasu. Zaczynamy traktować je jako doświadczenie życiowe. Warto się zastanowić, jakie błędy zostały popełnione w związku i jak wystrzegać się ich w przyszłości. Nauczyliśmy się żyć w nowym świecie, bez dawnego partnera. Warto inwestować w siebie, rozwijać swoje pasje i bawić się. To dobry moment, aby poznać kogoś nowego – o wiele bardziej wartościowego niż poprzedni partner czy partnerka. A może będzie możliwy powrót po rozstaniu? Psychologia mówi, że możliwe jest stworzenie kolejnego, lepszego związku z tą samą osobą. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna.

Zobacz też:

Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?

Terapia małżeńska

Dlaczego kobiety zostają kochankami?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości