Jak skutecznie zwalczyć mole spożywcze i ubraniowe?

Mól spożywczy i larwa mola spożywczego w ziarnach.
Tomasz Klejdysz/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Każdy, kto chciałby skutecznie zwalczyć mole, powinien zacząć od dokładnego oczyszczenia mebli, w których stwierdzono obecność owadów. Użyć do tego można mydła lawendowego i roztworu wody z octem. Aby uporać się z inwazją insektów, warto zastosować też woreczki wypełnione ziołami.

Odpowiedzią na pytanie, czym zwalczyć mole spożywcze, jest m.in. zapach goździka, wanilii, rozmarynu, tymianku. Aromat tych ziół działa odstraszająco także na mole ubraniowe. Skutecznym sposobem na pozbycie się insektów jest również wysoka temperatura.

Zobacz także:

Groźne ukąszenia owadów

Jak zwalczyć mole spożywcze?

Mole spożywcze (inaczej omacnica spichrzanka) to niewielkie owady o długości ok. 8 mm. Gnieżdżą się w suchych i sypkich produktach spożywczych, znaleźć je można w kaszy, mące, cukrze. Wystarczy jeden osobnik, aby po krótkim czasie pojawiła się cała rodzina moli spożywczych. Dorosłe owady składają jaja w opakowaniach wspomnianych artykułów, a wylęgające się larwy są w stanie zanieczyścić wszystkie sąsiadujące produkty – przegryzienie folii lub torebki nie jest dla nich problemem. Larwy moli nie roznoszą chorób, dlatego ich zjedzenie nie zagraża zdrowiu, co nie oznacza, że nie trzeba ich likwidować. Osoby, które nie wiedzą, jak zwalczyć mole spożywcze, często sięgają po gotowe produkty przeciw tym owadom. Niestety są one źródłem chemikaliów szkodliwych dla zdrowia człowieka. Zdecydowanie lepszym sposobem na rozprawienie się z omacnicą spichrzanką jest zastosowanie domowych metod.

Aby pozbyć się moli spożywczych, należy zacząć od wyrzucenia z domu wszystkich produktów, w których znajdują się ich larwy. Trzeba zajrzeć do każdego woreczka z mąką, skrobią ziemniaczaną, do kasz itd. Później warto odkurzyć wszystkie szafki kuchenne – dzięki temu usunąć można większość szkodników. Kolejnym krokiem jest umycie szafek i szuflad wodą z mydłem lawendowym. Każdy, kto ma w kuchni mole spożywcze i nie wie, jak je zwalczyć, może też przygotować domowy spray czyszczący. Sekretem jego działania jest skład. Uzyskuje się go ze szklanki wody, szklanki octu i 15 kropli olejku lawendowego. Skutecznym orężem przeciwko molom jest też roztwór z gorącej wody i octu (w proporcji 1:1), który należy wstawić na kilka minut do szafki. Pozwala on usunąć wroga z każdego zakamarka. Odpowiedzią na pytanie, czym zwalczyć mole spożywcze, jest też napar goździkowy, który tak samo jak octowy musi pozostać w szafce aż do wystygnięcia.

Po dokładnym umyciu mebli kuchennych dobrze jest umieścić w nich woreczki z suszoną lawendą, wanilią, liśćmi laurowymi, goździkami, czyli wszystkim tym, co odstrasza mole. Omacnica spichrzanka nie przepada też za zapachem cytrusów. Działają one lepiej niż środki chemiczne przeznaczone do walki z molami. Wystarczy w plasterki pomarańczy wbić goździki, a po zasuszeniu owoców-odstraszaczy należy umieścić je w kuchennych szafkach.

Osoby pragnące dowiedzieć się, jak zwalczyć mole spożywcze domowym sposobem, muszą mieć świadomość, że nie mniej ważne jest zapobieganie ich inwazji. Aby uniknąć moli spożywczych, wszystkie produkty należy przechowywać w szklanych pojemnikach.

Jak zwalczyć mole ubraniowe?

Mól ubraniowy (inaczej mól włosienniczek) to niewielkich rozmiarów żółty motyl, który prowadzi nocny tryb życia. Miejscem jego żerowania są ubrania z tkanin pochodzenia zwierzęcego. Można go spotkać na wełnianych swetrach lub płaszczach z naturalnych futer. Każdy, kto znalazł u siebie mole i nie wie, jak je zwalczyć, powinien zacząć od przejrzenia zawartości szafy i szuflad, w których przechowywana jest odzież. Celem tego jest znalezienie gniazda moli. W meblach i garderobach opanowanych przez te motyle niektóre ubrania mogą być całkowicie zniszczone. Jeśli nie da się ich uratować, należy je zutylizować. Odzież zaatakowaną przez owada, ale nie zniszczoną, należy uprać, następnie wysuszyć i umieścić w foliowym worku, który trzeba włożyć do zamrażarki na co najmniej 10 dni. Po ponad tygodniu w minusowych temperaturach ubrania jeszcze raz powinno się uprać. Kolejnym ważnym krokiem jest prasowanie odzieży – zabija ono zarówno larwy, jak i jajeczka.

Zobacz także:

Domowe sposoby na mrówki, czyli jak się ich pozbyć z ogrodu i domu

Uwaga osób chcących skutecznie zwalczyć mole w domu nie powinna koncentrować się wyłącznie na zaatakowanych ubraniach. Trzeba też dokładnie oczyścić szafę, w której znaleziono gniazdo owadów. Do wymycia garderoby używa się tych samych domowych detergentów, co w przypadku mebli kuchennych, w których mieszkały mole spożywcze. Dodatkowo, o ile szafa nie jest lakierowana, można ogrzać jej zakamarki suszarką. Gorące powietrze zabija larwy i jajeczka, z którymi nie dały sobie rady ocet lub mydło lawendowe. Aby zapobiec kolejnej inwazji moli, warto włożyć do mebla środki odstraszające owady. Do naturalnych odstraszaczy należy tymianek, lawenda, rozmaryn. Każdy, kto ma w mieszkaniu mole i nie wie, jak je zwalczyć, powinien zapamiętać, że owady te nie lubią też zapachu farby drukarskiej, dlatego dobrze jest umieścić w szafie gazety, które dodatkowo można skropić olejkiem lawendowym.

Więcej:

Zobacz wideo: Domowe sposoby na mole spożywcze

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości