Parenting

Jak skutecznie odstawić dziecko od piersi?

mat. prasowe 

Parenting

Jak skutecznie odstawić dziecko od piersi?

mat. prasowe 

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małego dziecka. Razem z mlekiem matki maluch otrzymuje nie tylko składniki odżywcze, ale także przeciwciała, tłuszcze oraz białka. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca wyłączne karmienie piersią dzieci do szóstego miesiąca życia. Potem powinno być kontynuowane do ukończenia roku lub dłużej.

Sprawdź, jak odstawić dziecko od piersi

Odstawianie dziecka od piersi może przebiegać bardzo różnie i w głównej mierze zależy od malucha. W niektórych przypadkach przebiega bardzo szybko i bezproblemowo, w innych… mama musi zmierzyć się z dużym wyzwaniem. Jedno jest pewne – odstawienie dziecka wymaga czasu i cierpliwości. Poznaj sposoby na to, jak skutecznie przestać karmić piersią malucha.

Rodzaje odstawienia piersi

Od tego, w jaki sposób zdecydowałaś się odstawić dziecko od piersi, zależy jakie kroki musisz podjąć. Istnieją trzy rodzaje zaprzestania karmienia mlekiem kobiecym:

  • nagłe odstawienie ze względów medycznych,
  • stopniowe ograniczanie karmienia,
  • planowane odstawienie[1].

Najlepszym sposobem jest planowane odstawienie – najbardziej zbliżone do naturalnego odrzucenia piersi przez dziecko. Dzięki temu unikniesz wielu problemów, np. obniżenia nastroju, depresji, zapalenia kanalików mlecznych, zastoju, trudnych emocji u malucha oraz wielu innych, negatywnych konsekwencji.

Jeśli jednak Twoje zdrowie jest zagrożone i nagłe odstawienie od piersi jest konieczne, nie należy czuć z tego powodu wyrzutów. Dziecko potrzebuje przede wszystkim zdrowej mamy, która będzie towarzyszyć mu w dalszym rozwoju. Jeśli nie możesz poradzić sobie z emocjami, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który wesprze Cię na tej drodze.

Sposoby na odstawienie dziecka od piersi

Na pewno doskonale pamiętasz o tym, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia małego dziecka. Do 6. miesiąca życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki, a do ukończenia 1. roku życia kobiecy pokarm to podstawa diety. Jeśli masz problemy, np. z przystawieniem malucha lub niewystarczającą ilość mleka, skontaktuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym lub pediatrą. Specjalista na pewno pomoże Ci ustalić przyczynę problemu i zapobiegnie zbyt wczesnemu odstawieniu dziecka od piersi.

Mimo to zdecydowałaś się na planowane zaprzestanie karmienia? Warto podejść do tego tematu rozsądnie i dokładnie go zaplanować. W takiej sytuacji również ważne jest skonsultowanie decyzji z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych. Jeśli masz „zielone światło”, to skorzystaj z naszych porad, a na pewno ułatwisz sobie to zadanie.

  • Stopniowo rezygnuj z ilości karmień

Przeanalizuj swój dzień i zastanów się, które karmienia są mniej ważne dla dziecka. Gdy do tej pory karmiłaś przed drzemką, łatwo będzie Ci zastąpić pierś, np. kaszką. Zacznij od eliminowania mało istotnych sesji. Daj dziecku kilka lub kilkanaście dni na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Powtarzaj ten proces do momentu, aż pozostanie Ci jedno, ostatnie, najważniejsze karmienie. Rezygnacja z niego jest najtrudniejsza i będzie wymagać od Ciebie dużo cierpliwości, dlatego warto podejść do tego spokojnie i dać sobie oraz maluchowi czas[2].

  • Wydłużaj czas między kolejnymi sesjami karmienia

Dobrym sposobem na to, żeby odzwyczaić dziecko od picia mleka w dzień, jest wydłużanie przerw między kolejnymi karmieniami. Jeśli maluch zaczyna domagać się piersi, odwróć jego uwagę, np. przez pokazanie czegoś ciekawego za oknem lub zabawę. Na początku zacznij od 15 minut opóźnienia i stopniowo zwiększaj ten czas, aż całkowicie pominiesz jedno karmienie. Dziecko nawet nie zauważy braku piersi w tym czasie.

  • Zapewnij dziecku bliskość

Karmienie piersią to dla dziecka nie tylko posiłek, ale także sposób na przytulanie i bliskość. Podczas posiłku, mama jest blisko, a maluch ma ją tylko dla siebie. Bliskie spojrzenia w oczy, ciepło ciała, bicie serca – to wszystko sprawia, że karmienie nabiera bardzo wyjątkowego znaczenia. Kiedy odstawiasz maluszka od piersi, nie pozbawiaj go swojej obecności.

Poszukaj innych sposobów na zapewnienie mu swojej uwagi i bliskości. Mogą to być wspólne wygłupy, przytulanki albo noszenie w chuście lub nosidle. W taki sposób dziecko nadal będzie czuć się ważne, więc łatwiej będzie mu pogodzić się z brakiem mleka.

  • Proponuj inne posiłki w zamian

Kiedy dziecko jest głodne, domaga się szybkiego zaspokojenia głodu. Najlepiej mu znanym i najszybszym sposobem jest pierś, dlatego pierwsze kroki kieruje w Twoją stronę. Jeśli chcesz odstawić dziecko, dokładnie je obserwuj i zapobiegaj nagłym napadom głodu. Kiedy zbliża się pora karmienia, podaj mu pyszne, kolorowe posiłki, które wyglądają bardzo atrakcyjne. W ten sposób dziecko będzie mogło spokojnie zjeść bez płaczu i domagania się piersi.

W nocy zamiast posiłków zaproponuj maluchowi do picia wodę. Tu mogą Ci pomóc kolorowe kubki niekapki od renomowanych marek, np. Lovi. Dziecko zaspokoi pragnienie i położy się dalej spać. Unikaj podawania soków i herbaty, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy.

  • Zmniejsz ilość mleka w piersiach

Podczas odstawiania może doskwierać Ci bolesność i tkliwość piersi przez zbieranie się mleka w kanalikach. Aby zmniejszyć dolegliwości, sięgnij po kompresy chłodzące albo zimne, tłuczone liście białej kapusty. Zimno obkurcza kanaliki mlekowe oraz naczynia krwionośne i w efekcie zmniejsza ból. Dobrym sposobem jest także sięgnięcie po laktator. Odciągnij nagromadzone mleko tylko do uczucia ulgi, dzięki temu nie pobudzisz laktacji, a zredukujesz bolesność piersi[3]. 

Zastanawiasz się, jak zatrzymać laktację? Aby nie dotknęło Cię zapalenie lub zastój, możesz sięgnąć po zioła hamujące produkcję mleka, jak np. szałwię lub miętę[4]. Sprawdzi się również zażywanie odpowiednich preparatów – ich wybór skonsultuj z lekarzem pediatrą[5].

  • Bądź uważna na potrzeby malucha

To Ty zdecydowałaś o odstawieniu – nie dziecko, więc może być ono na początku bardzo zdezorientowane i płaczliwe. Jeśli ten stan się przedłuża lub w trakcie odstawiania wydarzyło się coś stresującego, jak np. pójście do żłobka, czy pobyt w szpitalu i dziecko domaga się piersi, to dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z zatrzymywania laktacji. Mleko matki to produkt bogaty w przeciwciała, więc w trudnych momentach wesprze układ immunologiczny malucha. Karmienie to także bliskość, czyli świetny sposób na uregulowanie emocji i wyciszenie się.

Pamiętaj o tym, że nie ma górnej granicy, do której można karmić piersią. Im dłuższy proces, tym lepiej dla dziecka i jego rozwoju, dlatego – jeśli tylko możesz i chcesz – karm maluszka swoim mlekiem jak najdłużej.

Odstawienie od piersi jest niezwykle trudne emocjonalnie dla mamy i jej dziecka. Warto podejść do tego spokojnie i rozsądnie, aby uniknąć wszelkich kłopotów. Powodzenia.

Bibliografia

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/92801,jak-zakonczyc-karmienie-piersia?fbclid=IwAR1I0oZ_NQwkFobsuuAVDEDdDTz3fniLojU6oqK-2rP308oSC7aIvWddlBE

[2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/318513?fbclid=IwAR1388G2zlisqlAomzi_mQpSjyc_Fbo-ZWp0ZTtZpty5vLrgOsu2f9vHifU#5-Reduce-breast-feeding-sessions-slowly

[3] https://www.medicalnewstoday.com/articles/318513?fbclid=IwAR1388G2zlisqlAomzi_mQpSjyc_Fbo-ZWp0ZTtZpty5vLrgOsu2f9vHifU#suppressing-breast-milk

[4] https://lovi.pl/porady/karmienie-piersia/ziola-a-karmienie-piersia

[5] https://www.verywellfamily.com/stop-breast-milk-production-medications-2371504


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
81
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0