Styl Życia

Życzenia na Dzień Kobiet – zaskocz swoją partnerkę lub przyjaciółkę

Dzień Kobiet - tulipany

czarny_bez/Getty Images

Styl Życia

Życzenia na Dzień Kobiet – zaskocz swoją partnerkę lub przyjaciółkę

Dzień Kobiet - tulipany

czarny_bez/Getty Images

Kwiaty, drobne upominki i życzenia na Dzień Kobiet to tradycyjny zestaw prezentów, który panie otrzymują od mężczyzn z okazji swojego święta. Przyjrzyjmy się, skąd wziął się ten obyczaj i jakimi życzeniami na Dzień Kobiet możemy uszczęśliwić nasze partnerki.

Międzynarodowy Dzień Kobiet, który przypada w kalendarzu 8 marca, swoje początki miał u progu XX wieku, kiedy w Ameryce kobiety głośno domagały się dla siebie praw ekonomicznych i politycznych. Ulicami Nowego Jorku przechodziły marsze protestacyjne, w których udział brało nawet po 15 tysięcy pracownic przemysłu tekstylnego. Po tych wydarzeniach, w roku 1910, podczas zjazdu organizacji i partii socjalistycznych w Kopenhadze, uczestniczki z całego świata ustanowiły Dzień Kobiet. Wydarzenie to miało wspierać ideę praw kobiet i pomóc w budowie powszechnego wsparcia dla przyznania kobietom praw wyborczych. Rok później święto obchodzono w kilku europejskich krajach, zaś po rewolucji październikowej w Rosji, 8 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Kobiet, który w wielu krajach obchodzony jest do dziś.

Życzenia na Dzień Kobiet w różnych krajach

Życzenia na Dzień Kobiet to nie jedyny zwyczaj, z którym kojarzy się to święto. W Chinach 8 marca kobiety mają pół dnia wolnego od pracy, a w Rosji tego dnia w ogóle nie muszą pracować. W Portugalii panie spotykają się wieczorem we własnym gronie, ale w ciągu dnia chętnie przyjmują od swoich wybranków piękne życzenia na Dzień Kobiet (Feliz dia da mulher!). We Włoszech panowie obsypują panie prezentami, zaś w Wielkiej Brytanii przypomina się wówczas dokonania wybitnych kobiet. A składanie życzeń na Dzień Kobiet ? Chyba nikt do końca nie wie, skąd się wziął zwyczaj składania życzeń w przełomowych sytuacjach. Zdaniem badaczy przeszłości, kiedy w naszym życiu działo się coś nowego, bliskie sobie osoby wierzyły w moc sprawczą słów. Stąd życzenia zdrowia, miłości, szczęścia na przyszłość. Nikt z historyków nie jest jednak dokładnie wskazać momentu, kiedy rozpoczął się zwyczaj składania życzeń . Można jednak przyjąć, że długa i bogata tradycja literacka wywarła wpływ na nasze umiejętności tworzenia bogatych i serdecznych życzeń, które przy różnych okazjach przekazujemy swoim bliskim.

Śmieszne życzenia na Dzień Kobiet

Choć Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się ze społecznych ruchów emancypacyjnych, które z poświęceniem walczyły o poprawę losu kobiet, dziś wcale nie musimy obchodzić go w stu procentach na poważnie. W wielu przypadkach panowie wysyłają paniom śmieszne wierszyki i życzenia na Dzień Kobiet , by wprowadzić się w dobry nastrój, na przykład przed wieczorną randką:

"Uwierz mi kobieto,

Nie jestem poetą,

Ale dziś w Dniu Kobiet staram się

Ułożyć wiersz dla ciebie,

Ślę też dużo uśmiechu,

Dziś wieczorem nie dam ci złapać oddechu".

Bywają także rymowane wyznania miłości, podparte jednak bardziej przyziemnymi, materialnymi życzeniami:

"Miłości po kres i radości do łez,

Promyków słońca i bukietów róż bez końca,

Mnóstwa wrażeń i spełnienia marzeń,

Wiele szczęścia i trafnych decyzji podjęcia,

A w portfelu i na koncie?

Same miliony lub chociaż tysiące".

Jakie będą najlepsze życzenia na Dzień Kobiet ? Powinny być przede wszystkim szczere, tym bardziej, że najczęściej kierowane są do najbliższych osób. Dobrze byłoby, żeby były to również krótkie życzenia na Dzień Kobiet . Nikt przecież nie lubi przeciągać momentu oczekiwania na kwiaty i upominki. I choć jeszcze niedawno uchodziło to za niezbyt elegancki zwyczaj, życzenia na Dzień Kobiet możemy przesyłać także SMS-em . Na pewno nikt się za to na nas nie obrazi.

Najpiękniejsze życzenia na Dzień Kobiet – przykłady

"Dni bez przepracowania

I zabiegania

Abyś czas znalazła dla siebie

A dzieci były jak w niebie

Aniołki

Wszystkiego najlepszego

W Dniu Kobiet!"


"8 marca – niech to będzie dzień radosny.

Życzę Ci więc dużo kwiatów, dużo wiosny.

Niech dla Ciebie słońce świeci.

Niech Ci czas radośnie leci.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet".


"Kochana moja – zacznę zwyczajnie,

Że z Tobą w domu jest fajnie:

I w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,

Wspierasz i uczysz życia w miłości,

Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,

Skromny bukiecik kwiatów darować".

Za tak piękne życzenia na Dzień Kobiet należą się podziękowania dla osoby, która je wysłała. Najlepiej zrobić to za pomocą liściku lub SMS-a. Jak zredagować tekst podziękowań? Zwięźle i od serca. Na przykład:

"Dziękuję za cudownie życzenia. Niewiele osób dziś o nich pamiętało, więc tym bardziej jest mi bardzo miło, że chociaż Ty pamiętasz i potrafisz właściwie się zachować. Poprawiłeś mi tym nastrój na cały dzień. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam".

Zobacz też:

Szczęście do związków mamy zapisane w genach. Decyduje konkretna mutacja 

Pomysł na oświadczyny – jak to zrobić kreatywnie?

Alżbeta Lenska i Rafał Cieszyński o wydatkach kobiet i mężczyzn. "Różniliśmy się na początku"

Zobacz wideo: Kobiety sukcesu o zmianie profesji. Co je do tego skłoniło? 


Co sądzisz o tym artykule?
75
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0