Jak się je sushi – wskazówki i porady

sushi na talerzu
FomaA; GettyImages
Źródło: iStockphoto
Sushi podbiło już praktycznie cały świat. Ta pozornie prosta i bardzo estetycznie wyglądająca potrawa wymaga odpowiedniej oprawy i sposobu jedzenia. Jak jeść sushi pałeczkami, by nie popełnić faux-pas?

Jedzenie sushi wiąże się z pewnymi zasadami, z którymi warto się dobrze zapoznać. Wbrew pozorom, nie są takie oczywiste. Czasami nie wystarczą same pałeczki. Dobrze jest wiedzieć nie tylko jak, ale także z czym się je sushi.

Sushi – co to takiego?

Moda na sushi trwa. Choć praktycznie każdy próbował je chociaż raz w życiu, niewiele osób wie, czym tak naprawdę jest i skąd pochodzi. Sushi to tradycyjna japońska potrawa, którą przygotowuje się z ryżu z dodatkiem octu ryżowego i innymi składnikami, takimi jak owoce morze, ryby, warzywa, grzyby, a nawet tofu czy japoński omlet. Ryż i poszczególne składniki są często, ale niekoniecznie zawinięte w wodorosty nori lub posypywane ziarnami sezamu. Sushi jest daniem zdrowym, chętnie sięgają po nie osoby na różnych dietach. Można je serwować zarówno jako przekąskę, jak i danie główne. Świetnym pomysłem jest przygotowanie sushi na imprezę czy randkę z ukochaną osobą. Prezentuje się wspaniale i równie wyśmienicie smakuje.

Jak jeść sushi w restauracji?

Powszechnie wiadomo, że sushi powinno się jeść pałeczkami. Początki mogą być jednak niezwykle trudne, ale jak to ze wszystkim bywa, praktyka czyni mistrza. Jedzenie sushi pałeczkami można ćwiczyć w domu. Większość restauracji oferuje dostawę pod wskazany adres, ale jeśli ktoś czuje się na siłach, to może sushi przygotować w domu samodzielnie. Wymaga to nieco zdolności manualnych i dobrego zestawu, ale daje wiele radości. Sushi należy chwytać w dwie pałeczki, które powinny być wykonane z drewna. Jak należy ich używać?

Pierwsza pałeczka powinna być umieszczona na łuku pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem, mniej więcej w około ⅓ długości pałeczki. Drugą pałeczkę należy umieścić ponad pierwszą, chwytając ją końcem palca wskazującego i kciukiem. Palec wskazujący jest tym, który porusza drugą pałeczką i pozwala chwycić porcję. Dolna pałeczka nie powinna się poruszać.

Jedzenie sushi pałeczkami – najczęstsze błędy

Kiedy już wiadomo, jak się posługiwać pałeczkami, warto dowiedzieć się także, czego pod żadnym pozorem robić nie wolno. Przede wszystkim dużym nietaktem jest nabijanie sushi na pałeczkę niczym na pal. Nie powinno się także oblizywać pałeczek i wbijać ich na przykład w miskę ryżu. Jeśli sushi jest serwowane na przyjęciu i nakłada się je ze wspólnego talerza, to należy to robić przy użyciu pałeczek do podawania jedzenia. Warto także pamiętać, by nie podawać go pałeczkami innym osobom i nie dopuścić do trzymania potrawy tak, by ściekał z niej sos.

Jedzenie sushi palcami

Niektóre rodzaje sushi można jeść także przy użyciu palców. Ten sposób jest dozwolony przy nigiri sushi, czyli paluszkach z ryżu z rybą lub owocami morza, formowanych w dłoniach. Łapanie palcami jest także dopuszczalne przy maki sushi, czyli zwijanym w wodorosty. Z kolei sashimi sushi powinno się jeść jedynie pałeczkami.

Jak się je sushi – kolejność

Przy spożywaniu sushi warto pamiętać także o odpowiedniej kolejności. Należy zacząć od najłagodniejszych i prostych części, przechodząc do bardziej złożonych i wyszukanych. Typowy zestaw sushi składa się z sashimi, maki i nigiri. Najdelikatniejsze jest sashimi, zatem jedzenie trzeba zacząć właśnie od niego. Następnie warto sięgnąć po maki i na końcu należy zająć się nigiri, pamiętając o zasadzie, by jeść je, zaczynając od ryby z najmniejszą ilością tłuszczu, przechodząc do bardziej tłustych.

Wasabi, imbir i cała reszta

Gdy już lekcje z nauki jedzenia pałeczkami zostaną odrobione, a test z kolejności jedzenia poszczególnych rodzajów sushi zostanie zaliczony, to przychodzi kwestia dodatków. Chodzi o pastę wasabi, sos sojowy i marynowany imbir, które także trzeba jeść w odpowiedni sposób. Jeśli sushi jest serwowane w restauracji, to podaje się wilgotny i ciepły ręcznik, którym należy wytrzeć ręce przed przystąpieniem do konsumpcji. Sos sojowy należy wlać do miseczki, przy czym nie powinno go być zbyt dużo, ponieważ sushi ma być nim jedynie delikatnie muśnięte, a nie zatopione. Należy je zanurzać od strony ryby, co pomoże wydobyć umami. Trzeba pamiętać, by sosu sojowego nie mieszać z wasabi. Z kolei marynowany imbir należy przegryzać pomiędzy kolejnymi kęsami, co pozwoli oczyścić kubki smakowe. Koniecznie należy wkładać do ust całe kawałki sushi.

Jak nie jeść sushi? 5 żelaznych zasad | X-news.pl

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości