Jak rozpoznać alergie pokarmowe?

Dziewczyna alergiczka uczulona na orzechy, gluten, cytrusy, jajka
Fot. Zinkevych / Getty Images
Jesteśmy coraz częściej uczuleni na mleko krowie, na pszenicę, orzechy, cytrusy, jajka. Szczególnie w Święta Bożego Narodzenia będziemy mieć częściej styczność z tymi produktami. Jak alergicy mają szansę przetrwać Święta. Co powinni jeść, na co uważać najbardziej i na jakie zamienniki się decydować?

Wśród naszych znajomych coraz częściej słyszymy o alergiach pokarmowych. Normą już jest, że każdy z nas zna przynajmniej kilka osób – alergików, lub sam jest alergikiem. Święta Bożego Narodzenia, kiedy stoły będą się uginać od ciężaru dań, to szczególnie trudny czas dla alergików. Co powinniśmy jeść, czego powinniśmy unikać, a czego absolutnie nawet nie dotykać, jeśli jesteśmy alergikami?

W Polsce najczęściej występują uczulenia na:

  • gluten
    • jajka
      • białko mleka krowiego
        • cytrusy
          • ryby

            Uczulenie na gluten. Najlepsza dieta bezglutenowa

            Jeśli jesteśmy uczuleni na gluten, powinniśmy za wszelką cenę go unikać. Gluten to frakcja białka, która występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie i ich pochodnych. Te trzy zboża są zawsze wykluczane w diecie bezglutenowej. Czym zastąpić gluten? Zamiast glutenu jeść powinniśmy: kaszę gryczaną, tapiokę, chleb gryczany, komosę ryżową, ziemniaki, ryż. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, czy na produkcie jest znak przekreślonego zboża – taki znak to gwarant tego, że ten produkt nie zawiera glutenu. Jest to szczególnie ważne dla ludzi chorych na celiakię. Celiakia często jest mylona z alergią, ale w rzeczywistości jest to immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zapasowego zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie). Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie się przez całe życie do ścisłej diety bezglutenowej.

            Uczulenie na krowie mleko. Co pić zamiast mleka?

            Jeśli jesteśmy uczuleni na białko mleka krowiego, należy natychmiast je wykluczyć. Obecnie mleko krowie można zastąpić wieloma zamiennikami. Zamienniki te muszą być bogate w wapń. Świetnym rozwiązaniem mogą być: mleko sojowe, owsiane, kokosowe, migdałowe. Produktami, które są bogate w wapń i powinniśmy dodatkowo włączyć w dietę, jeśli jesteśmy uczuleni na białko krowiego mleka, są: migdały, mak, sezam, nasiona dyni, pestek słonecznika, orzechy.

            Uczulenie na cukier – czym zastąpić cukier?

            Co ciekawe, niektórzy mogą być uczuleni na cukier (cukier rafinowany przemysłowy). Najprostszymi zamiennikami cukru są słodziki typu stewia, melasa, ksylitol.

            Uczulenie na cytrusy – czym zastąpić cytrusy?

            Jeśli jesteśmy uczuleni na cytrusy, również możemy spróbować je zastąpić. Jeśli chodzi o sam zasób cukru i energii, wystarczy że zastąpimy je innymi owocami bogatymi w cukier, które nas po prostu nie uczulają – będą to owoce mniej alergizujące – czyli na przykład banany oraz produkty, które występują sezonowo: gruszki, jabłka.

            Czy można odczulać alergie pokarmowe?

            Odczulanie alergii pokarmowych jest niestety niemożliwe. W przypadku innych alergii takie odczulanie jest możliwe – np. w przypadku uczulenia na sierść kota czy psa(a tak naprawdę nie na sierść, a na białko znajdujące się w naskórku, pocie, łoju, moczu i ślinie czworonogów), niektórych pyłków. Próby odczulania alergii pokarmowych były podejmowane, jednak ostatecznie nie zostały one wdrożone. Dobra wiadomość jest taka, że dzieci które mają alergię, często z niej wyrastają. Im częściej pojawia się alergia np. na białko u dzieci, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko z tej alergii wyrośnie.

            Zobacz film: Wyrok dietetyczny bliźniaków, źródło: Dzień Dobry TVN
            podziel się:

            Pozostałe wiadomości