Jak rozmawiać z dziećmi o traumatycznych wydarzeniach?

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach? Jak rozmawiać o mowie nienawiści, zwłaszcza w kontekście ostatnich tragicznych wydarzeń w Gdańsku, w wyniku których zmarł prezydent miasta, Paweł Adamowicz? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską oraz Alicję Borkowską, mamę Vesny, która jako dziecko straciła ojca Roberta Leszczyńskiego.
  • Śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.
    • Co to jest mowa nienawiści?
      • Inicjatywa Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia - czyli lekcje o mowie nienawiści w szkole
        • Jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi w domu o mowie nienawiści?

          Zobacz też: "Ktoś krzyknął, że dźgnięto go nożem". Relacja kierownika sceny WOŚP w Gdańsku

          Śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska

          Paweł Adamowicz nie żyje. Do tragedii doszło w niedzielę na scenie WOŚP. Napastnik podbiegł do Adamowicza, po czym zadał mu dwa ciosy nożem. Paweł Adamowicz został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Urazy były bardzo ciężkie: poważna rana serca, rana przepony oraz rany jamy brzusznej. prezydentowi Gdańska przetoczono 41 jednostek krwi. Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować. Paweł Adamowicz zmarł w wieku 53 lat w poniedziałek 14 stycznia. Adamowicz miał żonę i dwie córki. Gdańsk był dla niego jego ukochanym miastem.

          Zobacz film: Lekcje o skutkach mowy nienawiści. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Ważny temat! Jak się objawia depresja u dzieci? Jak leczyć?

          Co to jest mowa nienawiści?

          Mowa nienawiści to negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń. Mowa nienawiści może być związana z rasą, pochodzeniem etnicznym, orientacją seksualną, płcią, wiekiem, światopoglądem religijnym.

          I to właśnie temat mowy nienawiści został w ostatnim czasie nagłośniony przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

          Inicjatywa Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia - czyli lekcje o mowie nienawiści w szkole

          Kiedy doszło do tragedii i prezydent Gdańska został zaatakowany na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia zainicjował lekcje, na których porusza się aktualny ostatni i niezwykle ważny problem mowy nienawiści.

          Uznałem, że czas żałoby po śmierci Pawła Adamowicza to dobry moment na to, by mówić o tym co się wydarzyło i dlaczego się wydarzyło. Stąd pomysł by we wrocławskich placówkach jeszcze bardziej rozmawiać o mowie nienawiści. Język niechęci może prowadzić do takich zdarzeń, których świadkami byliśmy w Gdańsku - mówił w rozmowie z Dzień Dobry TVN Jacek Sutryk.

          Z tak trudnymi tematami jak śmierć, mowa nienawiści nie radzi sobie wielu dorosłych, ale również wiele dzieci. Jak rozmawiać z dziećmi o tak trudnych tematach? Okazuje się, że dzieci chcą rozmawiać o trudnych sprawach, o bieżących wydarzeniach, nawet jeśli nie są one łatwym tematem - tak jak w tym przypadku był atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

          Młodzież trzeba edukować i uwrażliwiać na te ważne kwestie. To oni kiedyś będą decydować o tym kraju - mówił Jacek Sutryk.

          Więcej: Każdy może być hejterem. Nawet Pawełek

          Jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi w domu o mowie nienawiści?

          Najważniejsze jest to, żeby z dziećmi po prostu rozmawiać, szczerze rozmawiać! Często rodzice unikają trudnych tematów, a to błąd. Dzieci wiele rozumieją - apeluje psycholog Aleksandra Piotrowska.

          Koncepcja ukrywania przed dziećmi tych ciemnych niedobrych stron życia nie sprawdza się. Rodzice często unikają trudnych aspektów, ponieważ nie wiemy, jak o nich mówić. Łatwiej dla dorosłych jest sprawę przemilczeć. Niestety to wcale nie jest kierowanie się dobrem dziecka. Ma ono prawo do rzetelnych informacji. Dzieci otrzymują wsparcie wtedy, kiedy dajemy im swoją życzliwą uwagę, czas. Pokazujemy, że to co przeżywa, nie jest niczym patologicznym. Dzieci potrafią zaskoczyć nas swoją mocą i tym, jak sobie radzą.

          Wokalistka Alicja Borkowska jest mamą Vesny. Jej tata Robert Leszczyński odszedł niespełna cztery lata temu, kiedy Vesna była jeszcze dzieckiem. Alicja nie chciała ukrywać przed córką tego, co się stało. Rozmawiała z nią szczerze, bez żadnego tabu. To pomogło dziewczynce poradzić sobie z trudnymi emocjami. Córka Roberta Leszczyńskiego musiała dodatkowo zmierzyć się z hejtem w szkole, kiedy inne dzieci mówiły jej, że jej tata był narkomanem, co było nieprawdą.

          Miałyśmy z Vesną wsparcie rodziny i mojej i Roberta. Myślę, że córka poradziła sobie lepiej z tą całą traumatyczną sytuacją niż ja.

          -zaznaczyła Alicja Borkowska.

          Zdaniem psycholog Małgorzata Bajko:

          Najgorsze co możemy zrobić, to zostawić dziecko bez komentarza, bo dziecko zaczyna w tym momencie same sobie zaczyna układać w głowie te wydarzenia w lekko zakrzywiony sposób.

          Rodzic nie może wywoływać lęku u dziecka i przekazywać mu swojego lęku. Jak to zrobić? Należy nazywać rzeczy po imieniu, nie zmiękczać trudnych słów. Warto dzieciom pokazać przeciwwagę zła - warto pokazać im, że rzeczywiście zło istnieje, ale jest też dobro.

          Aleksandra Piotrowska dodała, że rodzice powinni uczyć dziecko, że większość ludzi, których spotka ono na swojej drodze, to ludzie dobrzy, którym można ufać. Oczywiście należy uczulić, że są też wyjątki -ludzie, którzy są zafascynowani złem. Nikt ich nie nauczył czym jest dobro.

          Kiedy powinniśmy czuć się zaniepokojeni i zwrócić szczególną uwagę na dziecko? Kiedy ma na przykład problemy ze spaniem, nie chce wychodzić do ludzi, boi się, jest płaczliwe, rozdrażnione, ma problemy żeby się skupić - to niektóre z symptomów, które powinny nas zaniepokoić.

          Zobacz film: Mowa nienawiści. Jak rozmawiać z dziećmi? Źródło: Dzień Dobry TVN

          Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości