Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką? Porady i wskazówki

Mężczyzna z lustrzanką w górach
Fot. Tomasz Zajda / EyeEm / Getty Images
Aparaty typu lustrzanka są coraz bardziej popularne wśród fotografów amatorów. Jak robić profesjonalne zdjęcia lustrzanką i w pełni wykorzystywać potencjał aparatu fotograficznego?
  • Jak robić zdjęcia lustrzanką w trybie manualnym?
    • Tryb manualny w lustrzance a trójkąt ekspozycji
      • Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką

        Zobacz też: Kurs fotografii. Jaki wybrać?

        Aparaty typu lustrzanka stają się coraz bardziej przystępne cenowo – nowy, dobry, półprofesjonalny sprzęt można kupić już za około 1,5 tys. zł. Ceny będą jeszcze niższe, jeśli zdecydujemy się na kupno aparatu z drugiej ręki. Z tego typu aparatów korzystają zarówno amatorzy, jak i osoby, które mają już doświadczenie w fotografowaniu. Każdy może robić dobre zdjęcia aparatem typu lustrzanka, należy jednak poświęcić wystarczającą ilość czasu na opanowanie podstawowej wiedzy i umiejętności związanych zarówno z samą fotografią, jak i z obsługą aparatu.

        Jak robić zdjęcia lustrzanką w trybie manualnym?

        Właściwie wszystkie nowoczesne lustrzanki dostępne na rynku są wyposażone w możliwość fotografowania w trybie manualnym. Aparaty te posiadają też funkcje fotografowania w trybach półautomatycznych, na przykład z preselekcją przysłony. Wybór takich trybów sprawdza się podczas dynamicznych sytuacji, na przykład w fotografii reportażowej, gdy nie ma czasu na manualne ustawianie i zmienianie parametrów przy każdym zdjęciu.

        Więcej: Czym są zdjęcia packshotowe i jak je robić? Packshot photography - co to naprawdę oznacza?

        Tryb manualny jest polecany wszystkim osobom, które chcą nauczyć się świadomie robić zdjęcia . W trybie automatycznym to aparat dobiera wszystkie potrzebne parametry. Jednak trzeba mieć na uwadze, że sprzęt nie jest zawsze niezawodny i czasem może zdarzyć się, że zdjęcie wyjdzie zbyt ciemne albo prześwietlone. Dlatego nie zawsze warto ufać automatyce aparatów. Po drugie, robiąc zdjęcia w trybie manualnym, początkujący fotograf szybciej nauczy się podstaw fotografii i będzie mógł w pełni kontrolować to, jak fotografuje i uzyskiwać na zdjęciach dokładnie takie efekty, jakie chce.

        Zobacz film: Fotografia tradycyjna, źródło: Dzień Dobry TVN

        Tryb manualny w lustrzance a trójkąt ekspozycji

        Tryb manualny w lustrzankach pozwala w pełni kontrolować trzy podstawowe parametry: czas otwarcia migawki, wartość przysłony i czułość ISO. Te trzy elementy tworzą tzw. trójkąt ekspozycji .

        Czas otwarcia migawki określa, jak długo światło pada na matrycę aparatu. Im czas otwarcia jest krótszy, tym mniej światła dotrze przez obiektyw. Czas ekspozycji najczęściej wynosi ułamki sekund, na przykład 1/50s czy 1/1000s, jednak może też wynosić 30s. Bardzo krótki czas otwarcia migawki pozwala na zamrożenie ruchu. Z kolei im czas otwarcia będzie dłuższy, tym ruch będzie bardziej rozmyty. Najłatwiej to zobrazować, robiąc zdjęcia wodzie w fontannie. Przy bardzo krótkim czasie otwarcia migawki na zdjęciu będzie widać pojedyncze krople. W przypadku ustawienia dłuższego czasu, strumień wody będzie rozmazany.

        Wartość przysłony , drugi z parametrów, również określa, ile światła wpada przez obiektyw. Im większa wartość przysłony, tym otwór przysłony jest mniejszy, więc do aparatu wpada mniej światła. Wysoka wartość przysłony to np. f/16. Z kolei im przysłona ma mniejszą wartość (np. f/5.6), tym otwór jest większy i – co za tym idzie – przez obiektyw wpada więcej światła. Przysłona jest odpowiedzialna również za głębię ostrości . Mała głębia ostrości sprawia, że jeden główny obiekt na fotografii jest ostry, a reszta rozmyta. Małe głębie ostrości są wykorzystywane np. przy fotografii portretowej. Jeśli jednak zależy nam, by wszystkie obiekty na zdjęciu, niezależnie od odległości od obiektywu, były ostre, musimy ustawić dużą wartość przysłony. Fotografia krajobrazowa wymaga zazwyczaj używania dużej wartości przysłony (np. f/16 i więcej).

        Czułość ISO , trzeci z parametrów, pozwala na robienie poprawnie naświetlonych zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych. Im wyższa czułość ISO, tym zdjęcie będzie jaśniejsze, ale również na zdjęciu będą pojawiać szumy, więc jego jakość będzie gorsza. Najczęściej dzieje się tak w przypadku fotografowania na zewnątrz w nocy. Gdy fotografujemy w dobrych warunkach oświetleniowych, czułość ISO powinna być jak najmniejsza.

        Czas otwarcia migawki, wartość przysłony i czułość ISO wzajemnie na siebie wpływają. Jeśli więc np. ustawimy czas otwarcia migawki na krótszy, musimy to zrekompensować zwiększeniem czułości ISO albo wartości przysłony.

        Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką

        Jeśli chcemy robić ostre zdjęcia „z ręki”, najważniejszy jest odpowiednio krótki czas otwarcia migawki. Najogólniej mówiąc, czas otwarcia migawki powinien być odwrotnością ogniskowej obiektywu. Czyli jeśli fotografujemy z wykorzystaniem obiektywu o ogniskowej 50 mm, fotografując „z ręki” powinniśmy ustawiać czas na co najmniej 1/50s, by zdjęcie wyszło nieporuszone. Przy dłuższych czasach należy korzystać ze statywu, na przykład fotografując w słabo oświetlonym pomieszczeniu albo w nocy.

        Kolejną z ważnych kwestii jest korzystanie z autofokusa. Im lepsze automatyczne ustawienie ostrości, tym lepiej. Jeśli sytuacja nam na to pozwala, na przykład przy fotografowaniu statycznych obiektów, lepiej korzystać z manualnego ustawienia ostrości.

        Fotografowanie aparatem typu lustrzanka może przynieść wiele satysfakcji. Robienie dobrych zdjęć wymaga, by fotograf znał zarówno podstawy fotografii, jak i swój sprzęt. Dzięki temu zdjęcia będą dobrze wykadrowane, prawidłowo oświetlone i ostre.

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości